wtorek, 10 kwietnia 2012

Podniesiono oprocentowania lokat w kolejnych bankach


Trwają podwyżki oprocentowania w bankach. Podniósł oprocentowanie Kredyt bank, zaszalała BGŻOptima. O niektórych podwyżkach jak np w Intelligo nie piszę, bo podwyżka nie sięga wymaganego 6,00%. Intelligo może sobie reklamować lokatę Hop, ale choć chce hopnąć aż do 10% to po uśrednieniu da nam w sumie tylko 5,23% brutto na rok albo 5% na pół roku. Przypomina to lokatę progresywną BGŻ, którą opisywałem tutaj.

My zwracamy uwagę na rzeczy, które są istotne dla czołówki. Na banki które w jakimś stopniu mogą wywindować oprocentowanie w górę. A pojawiają się takie banki. I tak być powinno. Któż więc jeszcze zdecydował się na istotne podwyżki?

Jest nim FM bank. Czyli ten, który najbardziej zawiódł w końcowej erze antybelek. Przypomnę ze FM oferował najlepsze oprocentowanie z gwarancją założenia do 28 lutego po czym ni stąd ni zowąd wycofał swoją ofertę z dnia na dzień bez zapowiedzi o czym pisałem w artykule Skradzione nadzieje na zysk. Teraz FM wraca powoli do czołówki.


Jakie podwyżki zafundował nam FM? Daje nam to, co Getin oferuje tylko w promocjach. Nie musimy już wypatrywać podwyżek oprocentowania. To co niedawno było promocją na lokacie weekendowej czy lokacie relaks teraz jest w standardzie. 

Oto obecna oferta banku:
3 miesiące - 6,10%
4 miesiące - 6,20%
6 miesięcy - 6,30%
12 miesięcy - 6,40%

Jak widać wszystkie typowe terminy lokat spełniają warunek minimum 6% a nawet go przewyższają. Dziwi przy tym kolejny warunek, że dla kwot powyżej 2 milionów złotych oprocentowanie drastycznie spada i waha się od 2% w przypadku lokat kwartalnych do 3,50% dla lokat rocznych. Takie warunki wydają mi się trochę nielogiczne.

Zresztą FM bank to dziwny i dość niewygodny bank jeżeli chodzi o obsługę.  Z tej świetnej oferty z lutego nie zdążyłem skorzystać tak jak planowałem. Założyłem na próbę zaledwie jedną lokatę w FM i jest to jedyna lokata bankowa do której nie mam wglądu. Bank po prostu odmawia założenia bankowości internetowej, jeśli klient nie chce być posiadaczem konta ror.

Niestety ror w FM nie opłaca się założyć. Po pierwsze zwrot za kartę debetową wynosi tylko 0,5%, co przy 3% w Millenium jest mało ciekawe. Po drugie oprocentowanie ror wynosi 2% co przy 3,5% w Eurobanku też wypada blado. Konto ror w kilku bankach można mieć jak najbardziej, ale przy powyżej 5 stają się one kłopotliwe.

Największą wadą konta ror w FM jest opłata. To nie jest konto za zero złotych. Tutaj zapłacisz aż 7 zł co miesiąc, a to jest na pewno zbyt wygórowaną stawka, której nie rekompensuje niskie oprocentowanie konta czy malutki cashback za kartę.

Dziwne to ograniczenie. Nie mam ror w Getin czy Open Finance a mimo to bez problemu mogłem tam założyć bankowość internetową. W przypadku FM owszem założysz lokatę przez internet, ale nie będziesz jej widzieć. Możesz co najwyżej zapytać o swoje saldo w oddziale albo na infolinii.

Podsumowując dobrze, że te lokaty się pojawiły. Może nareszcie Getin nie będzie drobił swoich podwyżek tylko wreszcie zareaguje solidniej na ogólny trend. A co do lokat w FM? BGŻOptima ma na pewno lepszą ofertę, ale niestety ograniczenie do 40 000 zł. Warto zatem poczekać na ruch w innych bankach, który pewnie wkrótce nastąpi.

2 komentarze:

 1. Co sądzisz o obligacjach Getinu?Jestem laikiem,a decyzje musze podjąc do jutra.Zapewniaja mnie,ze to bezpieczny ,pewny instrument..Odsetki co pół roku 3,55=WIBOR ^-cio miesięczny na dzis ok.5,5.Oficjalnie oferta mówi o 8,7%.Ale czy moze byc tak,że (obligacja kosztuje 1000 zł - 6cio letnie)ze dostane te8,7% ale same obligacje kosztowac będa np.800 zł za sztuke.Bo notowane sa na GPW.JKIE Sa plusy i minusy.BARDZO PROSZE O ODPOWIEDZ.Dziekuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można decyzję odłożyć na później. Będzie kolejna edycja pewnie we wrześniu i pewnie z takim samym oprocentowaniem.
   Przyznaję, że mam je we własnym portfelu. Na pewno jest to lepsza inwestycja niż jakiekolwiek lokaty o których tutaj piszę ale z drugiej strony na rynku obligacji są to jedne z mniej ciekawych papierów ze względu na niskie oprocentowanie.
   Szczegółowo pisałem o nich tutaj
   http://arkanaobligacji.blogspot.com/2012/07/oblgacje-getin-noble-bank-przeglad.html
   Znajdziesz tam linki do kilkunastu artykułów na temat Getin, a tam odpowiedzi na wszystkie pytania zadane wyżej.
   W razie zainteresowania innymi obligacjami proszę o kontakt mailowy.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...