czwartek, 26 kwietnia 2012

Nowa oferta w BGŻOptima - czy warto?


W popularnym banku BGŻ Optima dzieje się ostatnio dość dużo. Niedawno bank zaoferował bardzo fajne konto z oprocentowaniem aż 6,5% dla środków, które wpłyną po 5 kwietnia. To usunęło w cień ofertę Alior banku który oferował tylko 6,2%


Niestety nie ma róży bez kolców. Najmniej miłą niespodzianką był fakt, że osoby które miały już w banku środki na lokatach czy to grudniowej oprocentowanej na 6,48% czy też na lokacie bezkarnej z 6,30% nie mogły po prostu przenieść tych środków na nowe konto gdyż nie są to w tym momencie nowe środki więc nie podlegają atrakcyjnemu oprocentowaniu. 


Co więcej owe 6,48%, które od 31 marca zmieniły się z netto na brutto, gwarantowane jest tylko do końca kwietnia a więc raptem jeszcze tylko 6 dni. BGŻOptima zdaje sobie sprawę, że to oznacza znaczny odpływ środków i przygotowała na tę okazję nową ofertę. Pytanie tylko czy na tyle dobrą, żeby zatrzymać klienta?Okazuje się, że od 1 maja, żeby nie stracić klientów BGŻOptima przygotowała przedłużenie lokaty. Niestety nie jest tak różowo jak się mogłoby wydawać bo oprocentowanie lokaty od 1 maja zmniejszy się z dotychczasowego 6,48% na 6,%

Bank reklamuje produkt pisząc: twoja lokata będzie najlepszą lokatą z dzienną kapitalizacją odsetek. A ty możesz cieszyć się odpoczynkiem na majówce. 


O nie, nie cieszyłbym się w takim układzie na majówce. Po pierwsze dziś nie warto mieć lokat z dzienną kapitalizacją. Dlaczego tak jest pisałem w poście Strzeż się kapitalizacji dziennej. Ogólnie rzecz biorąc chodzi o to że codziennie płacimy podatek, który niekorzystnie dla nas zaokrąglany jest w górę. A więc generalnie codziennie tracimy.Po drugie obniżka jest dość znaczna. Teoretycznie zahacza ona o minimum, które wyznaczyliśmy sobie na blogu, ale raz że to gorsze od 6% za kapitalizacją miesięczną a dwa nie ma najmniejszego sensu trzymać tam dalej pieniądze skoro w Aliorze wiąż mamy lokatę, którą możemy zerwać w dowolnym momencie bez utraty odsetek za którą dostaniemy 6,2%. I co więcej Alior oferuje kapitalizację miesięczną więc lepiej chroni nasze oszczędności.


Wniosek z tego jest prosty w chwili obecnej zdecydowanie nie warto trzymać pieniędzy na 6,48% w BGŻOptima. Co więcej warto już dziś przenieść środki z Optimy gdyż promocja w Aliorze trwa tylko do jutra. 


Na domiar złego BGŻOptima robi wiele dodatkowych problemów. Dziś nawet o godzinie 7 rano serwis jest niedostępny! Nie pamiętam żeby jakikolwiek bank robił problem za dnia. Kogo obchodzi, że bank jest w trakcie udoskonalania systemu transakcyjnego? To powoduje blokadę środków na koncie i brak możliwości inwestycyjnych.


Do tego dochodzi koszmarna obsługa bardzo nieporęcznego tokena oraz przeklęte okrężne drogi. Nie możemy bowiem przelać pieniędzy gdzie chcemy jesteśmy ograniczeni tylko do konta powiązanego. To kolejny balast który powoduje, że musimy za każdym razem kombinować żeby okrężną drogą  pieniądze doszły do i z Optimy.


Podsumowując: ostatnia oferta z kontem była rewelacyjna, nowa która wejdzie w życie za kilka dni jest na pewno nie do przyjęcia. Do tego ograniczona funkcjonalność oraz kłopotliwa obsługa czynią bank praktycznie najbardziej niewygodnym spośród wszystkich jakie przyszło mi testować.

A to nie jedyna przykra niespodzianka, którą bank dla nas szykuje w przyszłości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...