niedziela, 8 kwietnia 2012

Jak zmienić konto i zlikwidować lokatę w Getin, Open lub Idei?


Na moim blogu pojawiają się pytania jak zlikwidować lokatę wielkanocną? Jak wiadomo są dwie takie lokaty. Jedną zaoferował Getin na 6,20% po czym przedłużył ofertę do wtorku 10 kwietnia o czym pisałem tutaj. Drugą lokatę o identycznej nazwie ma w ofercie Idea na 6,25% i oferuje ją tak samo długo jak Getin. Jej też poświęciłem kilka słów.

Skoro dostaję zapytanie o sposób likwidacji wniosek z tego prosty, że ludzie zakładają te lokaty. I nic dziwnego bo to oferty promocyjne. Problem jednak w tym, że jeśli w dzień potem pojawia się oferta o wiele lepsza bo z jednej strony oferuje 6,50% a z drugiej oferuje wolność dysponowania środkami to nic dziwnego, że wielu pyta jak wyswobodzić się z 4 miesięcznej niewoli i przenieść środki do konkurencji.

Zerwanie lokaty jest bardzo proste i sprowadza się do kilku kliknięć. Wystarczy przy tym jeden opis gdyż bankowość internetowa w Getin i Idei są praktycznie identyczne a jedyne co ich różni to kolor. Getin preferuje kolor zielony a Idea niebieski. Zerwanie przebiega w identyczny sposób. Oto co należy zrobić?


Logujemy się na własne konto w jednym z banków. Następnie przechodzimy na zakładkę lokaty. Zobaczymy tam naszą listę lokat wypisana jedna pod drugą. Obok lokat mamy trzy przyciski. Przedłuż, Zerwij oraz Szczegóły.


Domyślnie nasze lokaty są ustawione jako odnawialne co oznacza, że po zakończeniu promocyjnej lokaty nasze środki wraz z odsetkami odnowią się, ale niestety na warunkach lokaty standardowej czyli zamiast obecnych 6,20% w Getin czy 6,25% w Idei dostaniemy około 4% w zależności od tego jak będzie wyglądała stawka lokat standardowych w dniu zapadalności (końca) lokaty.
Klikamy zatem na przycisk Szczegóły. Pojawia się lista szczegółów. Sprawdzamy na niej status oraz odnawialność.Jeżeli odnawialność ustawiona jest na TAK, wybieramy na dole przycisk Edycja. 


Teraz pojawia się możliwość zmiany odnawialności wybieramy zatem opcję NIE, żeby lokata nie odnawiała się, tylko została zerwana. 


Aby jednak środki zostały przelane tam gdzie chcemy musimy jeszcze wskazać odpowiedni numer konta. Służy do tego pole Numer rachunku do zwrotu środków widoczne poniżej.  


Wprowadzamy zatem numer konta w innym banku na jaki ma zostać przelana nasza lokata. Klikamy na Dalej. Tutaj możemy sprawdzić czy wszystkie wprowadzone dane są prawdziwe. Jeżeli tak wybieramy znów dalej. Pojawi się wówczas następujące okienko:


Teraz na naszą komórkę przyjdzie kod autoryzacyjny transakcji. Po wpisaniu kodu w odpowiednie pole i kliknięciu na przycisk Zatwierdź pojawi się taki komunikat:

Teraz mamy już pewność, że po zerwaniu lokaty nasze środki wrócą tam gdzie chcemy. Teraz możemy spokojnie zerwać naszą lokatę klikając na zerwij. 

Pieniądze wrócą na konto podane w rubryce numer rachunku do zwrotu środków. Niestety nie dostaniemy żadnych odsetek, jeżeli jednak założyliśmy lokatę w tym tygodniu strata nie będzie jeszcze tak bolesna a co więcej będzie można ją nadrobić na lepiej oprocentowanym koncie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...