niedziela, 29 kwietnia 2012

Na co uważać w Kapitalnym koncie w BPH


W finansach istnieje niepisana zasada o której mówię: jak coś jest atrakcyjne to trzeba się temu dobrze przyjrzeć zamiast brać w ciemno. Opisywana wczoraj oferta w BPH jest piękna, wymogi banalne nic tylko nie patrzeć czy posiadamy tylko jeden ror czy już 10. Przy takich warunkach ten warto założyć na pewno.

Niepisana zasada sprawdza się niestety praktycznie zawsze. Bo pobliższym przyjrzeniu można zobaczyć drobne mankamenty. Dlatego warto postawić sobie pytanie na ile są one drobne i czy warto zadać sobie trud żeby je obejść.

A więc popatrzmy. Pierwsza rzecz, która wczoraj wydawała się bardzo fajna to fakt, że pozornie jesteśmy związani z bankiem tylko na kwartał, po czym kto chce może być w banku na dłużej a kto nie wychodzi. To problem banku, żeby nas zatrzymać. Mamy więc super lokatę kwartalną z premią bez zamrażania pieniędzy. Czy tak?

Otóż nie. Minimum przymusowego pobytu to aż 7 miesięcy a więc ponad dwukrotnie dłużej. Skąd takie wydłużenie?
1 miesiąc w którym zakładasz konto
3 kolejne miesiące dokonujemy wymaganych przelewów według tabeli podanej wczoraj
2 następne miesiące to wymagane 45 dni na wypłatę bonusa
1 ostatni miesiąc - 30 dni wypowiedzenia rachunku


No proszę. Czekanie potrafi być irytujące a BPH wykorzystuje wszystkie tricki stosowane w prawie bankowym na przetrzymanie klienta jak najdłużej. Jak dla mnie kwartał zleci jakoś szybko dlatego lubię lokaty na 3 miesiące, ale pół roku potrafi się niemiłosiernie dłużyć. A tu kara jest jeszcze dłuższa.

I co gorsza wiąże się to z kosztami. Trzeba bowiem pamiętać, że za każdy miesiąc zapłacimy 10 zł a więc suma summarum mamy karę w wysokości 70zł, przy czym oczywiście na naszą niekorzyść opłata pobierana jest z góry pierwszego dnia miesiąca.

To powoduje, że najmniejsza wpłata staje się mało opłacalna bo ze 100zł robi się tylko 30zł czego na pewno nie widać czytając ulotki. 

Dlatego warto zdecydować się na większe przelewy. Ale i tu trzeba uważać bo czeka kolejna pułapka. Jeżeli w którymś z miesięcy podwinie nam się noga i wpłacimy mniej wówczas wypłacą nam jak za najsłabszy miesiąc.

Rozważmy dla przykładu ekstremalny przykład: wpłacamy kwoty 8 000, 8500 oraz 500zł a więc dwa razy z przedziału najwyższego a za ostatnim razem trochę poniżej najniższego przedziału i w efekcie... nie dostaniemy nic!

Jak widać Mikołaj to chytry i interesowny a na pewno nie dobroduszny.

Na pocieszenie dodam, że nie musimy dokonywać przelewów z wypłaty. To bardzo duży plus bo takie warunki skreślają praktycznie każdy ror z miejsca. Można dokonywać wpłat kilkakrotnie tą samą kasą więc nie trzeba zarabiać kroci, żeby się załapać. 

Ale trzeba pamiętać o zamrożeniu inwestycyjnym wymaganego wkładu czyli w maksymalnym przypadku 7500zł. Przez kwartał musimy te środki trzymać na koncie tak by były dostępne w każdej chwili co może być dość kłopotliwe. Mam tu oczywiście na myśli konto w innym banku najlepiej najwyżej oprocentowanym np. w Optimie.

Podsumowując dziś już ten produkt nie wygląda tak rewelacyjnie jak wczoraj. Wygląda ponad dwa razy gorzej ze względu na ponad dwukrotnie dłuższy wymagany czas "siedzenia za kratkami BPH" oraz pilnowania wymaganych w promocji poleceń. 

Ale mimo to dzięki temu że nie musimy dokonywać przelewu od pracodawcy oferta jest godna uwagi. 

13 komentarzy:

 1. Na pewno musimy je tam trzymać?
  Nie widzę nigdzie takiego zapisu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie musimy w BPH. Chodziło mi o to, że musimy gdzieś trzymać na boku te 7500 zł tak by można było dokonać trzech płatności. W momencie gdy robimy przelew do BPH i wypłatę a potem zakładamy lokatę to jesteśmy w kropce bo trzeba będzie ją zerwać by dokonać wymaganej płatności. Stąd taki zapis.
   Pisząc na koncie miałem na myśli dowolne konto choćby te w Optimie na 6,50%

   Dokonam odpowiedniej korekty tak by nie było niejasności.

   Usuń
 2. Z tego co się orientuję to można zrobić kilka mniejszych przelewów w danym miesiącu tak, żeby ich suma wynosiła te 7500zł. Nie widzę zapisu, żeby był to jeden przelew.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To od razu się prosi robić przelew jednej kwoty. Liczymy ilość dni roboczych w miesiącu i dzielimy 7500/ilosc dni.
   Przy 20 dniach roboczych wystarczy robić codziennie przelew na kwotę 350zł i obracać tą kwotą. To wówczas nawet osoba o najniższych możliwych dochodach załapie się na najwyższy możliwy pułap.

   Usuń
 3. Trochę późno, bo promocja do tego konta już właściwie się kończy (do 12 lipca), ale ku przestrodze w praktykach tego banku… Jakiś miesiąc temu kolega polecił mi te Kapitalne Konto w BPH i zaproponował, żebym dodatkowo skorzystał z promocji Podaj Dalej. Z początku oferta wydała mi się spoko, można zarobić, konto za 0 zł, karta (tylko 3 transakcje w całym okresie, a nie np. miesięcznie albo na jakąś określoną kwotę, jak ma to miejsce w innych bankach) i jeszcze na dodatek 50 zł za polecenie. Jednak postanowiłem sprawdzić dokładniej. Poczytałem regulaminy obu promocji i doszedłem do ciekawych wniosków. Teraz znalazłem trochę czasu, żeby to opisać (w sumie są też plusy: dzięki szukaniu info o tym koncie i promocji natknąłem się na tych kilka świetnych blogów finansowych  )
  I tak: promocja Premia na Start – spoko, wszystko się zgadza, 7500 zł przez 3 miesiące, 3 transakcje, potem okres wypowiedzenia i luz. (regulamin promocji: http://www.bph.pl/repo/bph/indywidualni/konta/aktualne_promocje/premia_na_start/Regulamin_Premia_na_start.pdf )
  Ciekawe tylko jak z tymi 50 zł za zerwanie konta przed upływem 1 roku, po nie wiem jak interpretować nazwę konta, niby nie „Sezam”, ale wiadomo jak to z nimi (taki zapis widnieje w tabeli opłat i prowizji – str. 37 pozycja 15 – Inne czynności http://www.bph.pl/repo/bph/TOiP_calosciowe/Za__nr_5_do_PO_109_PMiZP_2011_KI_NP__01_01_2012_.pdf ). Ale to jeszcze nic.
  Zaskoczył mnie zapis w regulaminie promocji Podaj Dalej, którą pracownicy wciskają nowym klientom banku przy zakładaniu Kapitalnego Konta (tak było z moim kolegą). Pani, u której zakładał on konto sama zaproponowała mu to i wypełniła ulotkę z kuponami promocyjnymi. Ba, potem jeszcze dzwoniła 2 razy przypominając, że kończy się okres promocji i żeby w terminie z niej skorzystał (znaczy polecił komuś przyjść z jego kuponem i skorzystać z usług banku, a najlepiej założyć następne Kapitalne Konto.
  Ale wyjaśnijmy: punkt 3 §8: „Nastąpi to w zależności od tego, które warunki zostały spełnione jako
  pierwsze. Jeżeli jako pierwsze spełnione zostaną warunki uprawniające Uczestnika do otrzymania
  Nagrody w ramach niniejszego Programu - wypłacana zostanie wyłącznie Nagroda z tytułu
  Programu. W przypadku spełnienia jako pierwszych warunków oferty specjalnej „Premia na start
  04–07.2012” – wypłacona zostanie premia z tytułu przedmiotowej oferty specjalnej.”
  http://www.bph.pl/repo/bph/podaj_dalej/regulamin_programu_podaj_dalej.pdf
  Czyli upraszczając: regulaminy są ułożone tak, aby ktoś korzystający z obu promocji jednocześnie wcześniej spełnił warunki promocji „Podaj Dalej”. Jej warunki są prawie identyczne jak w promocji „Premia na start”, z tym, że wystarczą tylko 2 przelewy, co chyba oczywiście dzieje się automatycznie (punkt 3 §5). I wtedy zamiast ok. 230 złotych zysku z konta, zostaje nam tylko 50 zł i to tylko dla jednej osoby…
  Oczywiście z ulotki promocyjnej tego nie wyczytamy, a już tym bardziej nie dowiemy się od pracownika banku BPH (nie daje on też ksera regulaminów promocji przy zakładaniu konta, nawet do zapoznania się przed podpisaniem umowy). Na ulotce wspomnieli tylko, że premia 50 zł przysługuję jednej osobie, gdy obie zakładają Kapitale Konto. A wątpię, żeby większość ludzi przeglądała regulaminy w Internecie. Ciekawe, ilu klientów bank BPH w ten sposób oszukał…

  http://www.bph.pl/pl/klienci_indywidualni/konta_osobiste/kapitalne_konto
  http://www.bph.pl/pl/klienci_indywidualni/konta_osobiste/aktualne_promocje/premia_na_start
  http://www.bph.pl/pl/klienci_indywidualni/program_podaj_dalej

  Trochę się rozpisałem, ale wszystko musiałem opisać...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyraźnie widać, ze regulaminy są pisane pod siebie. Właściwie regulamin drugiej promocji (Podaj Dalej) ułożyli pod pierwszy, żeby przypadkiem ludzie nie zyskali zbyt dużo a bank nie stracił na tym... Oszuści i tyle.

   Usuń
  2. Dostałem tylko premie rekomendacyjną (50 zł, ale mimo to zadzwoniłem do banku z pretensjami dlaczego premia za rekomendacje (50zl) wyklucza premie na start (300zl) zanim przejrzałem regulaminy i MIMO TO DOSTAŁEM OBIE.

   Także próbujcie.

   Usuń
 4. Zgadza się. Dodatkowo należy zapłacić 50zł za likwidację konta przed upływem 1 roku.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zgodnie z informacja uzyskaną na infolinio banku Konto Maksymalne i Kapitalne nie są kontami typu Sezam i nie podlegają opłacie 50 za likwidację przed upływem roku.
  Infolinia twierdzi że konta typu Sezam to konta zwierające to słowo w naziw czyli Direct,Start i <26

  OdpowiedzUsuń
 6. bzdura, że opłata za konto pobierana jest pierwszego dnia miesiąca. to zależy tylko i wyłącznie od pani zakładającej konto.

  OdpowiedzUsuń
 7. Premię otrzymałem 22 listopada czy mogę zamknąć konto już 28-30listopada?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Radzę jak najszybciej bo to konto jest zbyt drogi. Ja zamknąłem bodaj 4 października i nie naliczyli mi żadnych opłat. Zamknięcie od ręki co jest niespotykane w innych bankach.

   Usuń
  2. Dzięki za radę, zamknięte w listopadzie.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...