poniedziałek, 16 kwietnia 2012

Trwa podwyżka lokat - dobra oferta Meritum


No i doczekaliśmy się nareszcie sensownego podwyższenia lokat. Marudziłem na kosmetyczne podwyżki w Get bank oraz FM gdyż mimo lepszego oprocentowania pozostawały one pod nową poprzeczką wyznaczoną przez duet BGŻOptima oraz Kredyt bank. Nowa poprzeczka to 6,50% i co ważniejsze bez faworyzowania nowych tylko w ofercie dla każdego.

To samo dotyczy trójcy Idea, Getin oraz Open. Niby to regularnie publikują promocyjne oferty na przeróżne okresy pod różnymi powodami ale niestety bariera 6,50% nie jest nawet osiągana. Widać lokaty zeszły na drugi plan gdyż Idea promuje IKE o czym piszę tutaj a Getin oraz Open stawiają na obligacje o czym tutaj.

Ale w chwili obecnej do duetu dołącza kolejny bank - Meritum. Do niedawna miał w ofercie lokatę 9 miesięczną która oferowała 6,20% dla kwot minimum 1000 zł oraz 6,3% dla kwot minimum 100 000zł. Oferta 9 miesięczna była aktualna dokładnie 9 dni od 2-11 kwietnia. Ale nic straconego oferta właśnie wraca i to w lepszym wydaniu.

Nowa oferta dotyczy ponownie lokaty 9 miesięcznej i jak informuje Meritum jest odpowiedzią na zainteresowanie wyżej opisaną ofertą. W chwili obecnej nowa oferta wygląda następująco:
6,5% dla kwoty minimum 1 000 zł jeśli założymy przez internet
        dla kwoty minimum 3 000 zł dla pozostałych kanałów dystrybucji
6,6% dla kwoty minimum 100 000 zł


Swoją drogą ciekawe czy są osoby, które są zdecydowane wpłacić 100 000 tylko po to by mieć zaledwie o 0,1 p.p. więcej. Wyobraźmy sobie sytuację osoby, która wpłaciła taką kasę do banku w poprzedniej ofercie i wróciła dopiero po 9 miesiącach po odsetki. A potem dowiaduje się, że po kilku dniach mogła założyć tę samą lokatę lepiej oprocentowaną o 0,2 p.p.  bez wymogu blokowania aż 100 000 zł. Delikatnie mówiąc można być wtedy nie w humorze:)

Powyższy przykład doskonale ilustruje dlaczego warto obserwować rynek lokat. Jak widać w ciągu kilku dni sytuacja może się diametralnie zmienić nawet w obrębie jednego banku. A lokata jak to lokata, jeśli zerwiesz w zdecydowanej większości ofert stracisz prawo do odsetek, gdyż tylko nieliczni je oferują tak jak Alior w chwili obecnej, lub płacą jakąś część gwarantowanych odsetek.

Po raz pierwszy od dłuższego czasu mogę z czystym sumieniem pochwalić nową lokatę. Dlaczego skoro oferuje tyle samo co Kredyt bank czy Optima? Bo przecież podwyższonej oferty raczej nie będziemy brać pod uwagę ze względu na wymóg kapitałowy.

Dlatego, że nareszcie nie mamy żadnych gwiazdek jak w przypadku Optimy (maksimum zaledwie 40 000). Nie musimy zakładać konta ror, nie musimy obliczać ile możemy wpłacić jak w przypadku Optimy gdzie kwota 40k dotyczy wszystkich oszczędności czyli jak ktoś miał wcześniej np 35k na lokatach to może tylko założyć na 5 000. A dla kwoty 40k nie skorzysta wcale z promocji.

Nowa oferta potrwa trochę dłużej. Poprzednia trwała tylko 9 dni nowa ważna jest 11 dni gdyż zaczęła obowiązywać trzynastego w piątek i skończy się 23 kwietnia.

Uwaga:
Jak słusznie zauważył w komentarzach jeden z czytelników bloga, Meritum ma także w ofercie lokatę 6,6% dostępną od 1000 zł dla klientów banku. Dostałem dziś smsa na komórkę z taką informacją jako nowy klient tego banku.


Po złożeniu wniosku mamy 5 dni roboczych na dokonanie wpłaty.

8 komentarzy:

 1. Toyota Bank ma lokatę 13-dniową na 6,5%.

  OdpowiedzUsuń
 2. Warto dodać, że 6,6 % można dostać bez względu na wysokość kwoty wpłacanej, jeśli mamy założone konto w Meritum. Pisał pan ostatnio o koncie z 4% zwrotu za paliwo. Właśnie się nad nim zastanawiam. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Samo konto nic nie kosztuje, choć bankowość internetowa dość toporna jak na pierwszy rzut oka. No i korzystna jest przede wszystkim lokata na 8,5%
   Pozdrawiam

   Usuń
 3. Witam!
  Oprocentowanie 6,6 można osiągnąć również zakładając lokatę "z poziomu" bankowości elektronicznej - po zalogowaniu się do ich systemu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Na 9 miesięcy to niech całują klamkę, najlepiej było włożyć pieniądze do Aliora i czekać co się będzie działo z lokatami. Jak ich nie podwyższą to banki zbankrutują hehe;) (żart) i to bardzo szybko, przez podatek na lokatach większość ludzi będzie wyjmować pieniądze z lokat. Kryzys widać i już powoli wystawia swoją głowę. Banki spokojnie mogą dać 8% brutto, ale jakoś nie dają, żeby tylko się nie spóźniły, bo opieszałość dużo kosztuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobry pomysł ale Alior oferuje tylko 6,2%, Optima daje 6,5% więc prawie tyle samo co Meritum a jedynym minusem jest ograniczenie kwotowe do 40k.

   Usuń
 5. Czy ktoś wie ile czasu jest na opłacenie lokaty po złożeniu wniosku? I Czy jeśli złożę, wniosek przed 23 kwietnia a lokatę opłacę po to nadal dostanę 6.5%/6.6% ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. Masz 5 dni roboczych na dokonanie wpłaty czyli dla wniosku z 23 kwietnia masz prawo do wpłaty do 30 kwietnia.
   Każdy bank ma inne kryterium i trzeba to zawsze sprawdzić.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...