wtorek, 20 listopada 2012

Lokata ognista na 9% czyli diabeł tkwi w szczegółach


Lokaty na 9% zniknęły w mig na początku tego miesiąca. Ostatnio jednak natknąłem się na kolejną magiczną dziewiątkę ogniem ziejącą co widać na poniższej reklamie. Ki diabeł wypala takie lokaty? 

Zanim odpowiemy na to pytanie chciałbym zwrócić uwagę na jedne słowo, które posiada bardzo destruktywny charakter. Weźmy pod uwagę prosty przykład prawienia komplementów. Mała rzecz a może ucieszyć szczególnie płeć piękną. 'Jesteś dziś piękna', 'przygotowałaś wspaniały posiłek' takie słowa mogą wywołać wspaniały nastrój, wystarczy jednak dodać jedno słowo a wszystko szlag trafi.

Podobne komplementy są do nas adresowane na reklamach. Wszystko jest cacy, picuś glancuś, że nic tylko brać w ciemno. Do niedawna chwaliliśmy neoBANK oraz Ideę za wspaniałe lokaty na 9%. Już ich nie ma ale pojawiła się nowa lokata zwana ognistą z... oczywiście dziewiątką, która nie kłuje a wręcz pali w oczy zawiera jednak owo fatalne słowo trzeba jednak umieć je dostrzec.
Rzut oka wprawnego lokatowca na tę reklamę zdradza, że coś tu jest nie tak. Brak podatku Belki. Tutaj reklamodawca praktycznie stawia na sobie krzyżyk, bo nie ma takich lokat czy obligacji od których nie płaci się podatku. Czyli oferta z definicji musi być podchwytliwa.

Potwierdza to zresztą drugie hasło 100% ochrony kapitału. Oba hasła rzekomo miodem płynące zdradzają wszystko. To nie jest lokata taka jaką chcielibyśmy widzieć. Magiczne fatalne słowo nawet nie musi paść. Widać to po niebezpiecznych hasłach reklamowych, które mają zachęcać a wprawnego lokatowca powinny odstraszyć.

A teraz informacja dla tych, którzy jeszcze nie widzą, że oferta jest mało ciekawa. Jakiego słowa tutaj brakuje?

Chodzi o destruktywne ALE. Każdy komplement jeżeli zawiera w sobie słowo 'ale' jest stracony. 'Jesteś piękna ale...' praktycznie nie jest komplementem. 'Przygotowałaś wspaniały posiłek ale...' to już na pewno nie pochwała. Adresat takiej wiadomości słyszy zdanie które jest teoretycznie komplementem ale podświadomie koduje słowo ALE czyli coś jest nie tak.

To samo jest w przypadku tej lokaty i każdej innej która będzie nas mamić brakiem podatku czy gwarancją kapitału. Adepci sztuki pisania uczą się na początku tworzenia zdań złożonych takich ćwiczeń - połącz poniższe dwa zdania w jedno:
Mamy dla ciebie świetną lokatę. Musisz do niej dokupić dodatkowy produkt.

To pytanie z kursu dla pisarzy pierwszego stopnia. Odpowiedź brzmi należy użyć spójnika 'ale', które z definicji łączy dwa przeciwstawne zdania.
Mamy dla ciebie świetną lokatę, ALE musisz do niej dokupić dodatkowy produkt

Pierwsza część zdania jest ładna kusi oczy, koi duszę, cieszy zyskiem. Druga część zdania powoduje, że bicie serca nerwowo przyspiesza, ciśnienie rośnie a nerwy trzeba trzymać już na wodzy. Komplement zawarty w pierwszym zdaniu jest tłamszony przez drugie. W efekcie pozostaje niesmak.

A jaki jest ten produkt, który musimy założyć gdybyśmy koniecznie chcieli mieć ognistą dziewiątkę. Omówimy go sobie jutro.

2 komentarze:

  1. "nie ma takich lokat czy obligacji od których nie płaci się podatku" - akurat Idea ostatnio bardzo sprytnie to obchodzila przy okazji Idealnej Plus..

    OdpowiedzUsuń
  2. Podatku nie płaci się np. od złota, srebra, platyny, jest też sporo programów oszczdnościowo-inwestycyjnych opartych o pakiety funduszy inwestycyjnych. Podatek płaci się tylko raz po latach gdy chcemy wypłacić zgromadzony plus zarobiony kapitał. Jest to jednak większe ryzyko niż w przypadku lokat - http://lokaty24online.pl/ranking_lokat.html - bo te można zakładać właściwie w ciemno pod warunkiem, że złapiemy najlepsze okazje.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...