czwartek, 22 listopada 2012

Jak zamknąć konto w mBanku oraz Idei


W kolejnym odcinku dotyczącym zamykania kont nie ma wielu tricków chociaż mBank od samego początku do końca to prawdziwa drogą przez mękę. W gruncie rzeczy dzisiejszy opis dotyczy dość nietypowego przypadku, gdy zakładamy konto z którego nie korzystamy ani razu.

Dlatego w przypadku zwykłego zamykania konta odsyłam do artykułu opublikowanego wczoraj na Polak potrafi gdzie znajdziecie relację jednego z czytelników, która ukazała się w komentarzach.


Idea
Konto w Idei. nie ma w sobie nic ciekawego. Ot w czasach bezbelkowych pozwalało na optymalizację oprocentowania z 4% na 7% poprzez zaokrąglanie kwot w górę, więc warto było je mieć. Po wprowadzeniu podatku stało się bezużyteczne.

Wystarczy udać się do banku, czy raczej w przypadku Idei umówić się na spotkanie gdyż nie każda wizyta kończy się powodzeniem. Zwykle spotykamy się z odmową przyjęcia gdyż 'wszyscy doradcy są w tej chwili zajęci, ale mogę Pana umówić na inny termin'. Lepiej więc z góry ustalić telefonicznie datę spotkania by nie marnować czasu.

Zamknięcie konta to zwykłe podpisanie wypowiedzenia umowy o prowadzenie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Jedyna rzecz która irytuje to fakt że konto jest w dalszym ciągu widoczne jako aktywne. Widać numer konta a nawet saldo! Wszystkie inne konta, które zamykam po prostu znikają w bankowości internetowej. W Idei konto tkwi po dziś dzień z... niezerowym  saldem które było w dniu zamknięcia.

Zgłaszałem ten problem kilkakrotnie. Idea twierdzi, że konto jest nieaktywne mimo iż dalej jest widoczne. Ot trzeba się do tego przyzwyczaić że chociaż jest, to tak naprawdę go nie ma. mBank
Osoby zainteresowane zamykaniem konta w mBanku odsyłam do komentarza, który wyjaśnił to lepiej niż ja jestem w stanie. Szczegółowy instruktarz w 8 punktach znajdziecie tutaj.

W moim przypadku otwarcie konta polegało na wykonaniu przelewu aktywującego na 1 zł. Niestety nigdy nie aktywowałem bankowości internetowej w mBanku. Nie aktywowałem także żadnego innego kanału dostępu, nie wykorzystałem żadnych haseł jakie dostawałem sukcesywnie na komórkę... Jak w takim przypadku zamknąć konto?

Nie jest to łatwa sprawa. Gdy zadzwonimy na infolinię zostaniemy poproszeni o numery, które są już nieaktualne, zostaniemy też z niewiadomego mi powodu poproszeni o aktywację niepotrzebnej bankowości internetowej.

Gdy zadzwoni do nas ktoś z mBanku też nie da się nic załatwić, gdyż od zamykania konta są inne wydziały banku a prośba o przełączenie zwykle kończy się rozłączeniem w trakcie czekania na połączenie z właściwym wydziałem. Robi się zatem błędne koło.

Należy wypełnić w mKiosku taki druk

Pamiętając, że mBank ma swojego bliźniaka w postaci MultiBanku gdyż oba należą do BRE, wstąpiłem do Multibanku. Niestety tam poinformowano mnie, że nie zamknięcia należy dokonać w mBanku i można tego dokonać w mKiosku, które w przypadku mBanku są zwykle usytuowane w marketach.

Ta informacja okazała się przydatna. Faktycznie kiosk mBanku znajdował się wewnątrz supermarketu Carrefour. Tam także wystarczy poprosić o odpowiedni druk na którym należy podać numer konta do zwrotu środków, które mamy na koncie.

Dla przypomnienia niżej znajdziecie artykuły o zamykaniu konta w innych bankach
Jak zamknąć konto w neoBANKu, Polbanku oraz ING
Jak zamknąć konto w BNP Paribas oraz Meritum
Jak zamknąć konto w Alior Sync
Jak (nie)zamknąć konto w Alior 

6 komentarzy:

 1. Ciekawi mnie ile potrwa zamykanie konta w mbanku przez mkiosk. Podejrzewam, że mkiosk to nie mbank (jak Aspiro) i nie wiadomo kiedy pismo dojdzie. Dodatkowo pytanie: czy mkiosk potwierdził podpis na wypowiedzeniu (do tego trzeba okazać dowód osobisty)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak musimy okazać dowód osobisty. Na dokumencie są trzy terminy. Nie ma mnie obecnie w Polsce więc piszę z pamięci.
   Drugą opcją było 14 dni wypowiedzenia
   Trzecią opcją 30 dni i tyle trwało to w moim przypadku chociaż zwrot złotówki trwał 35 dni.

   W międzyczasie bank dzwoni na podany numer telefonu czy faktycznie chcemy zamknąć to konto. Wystarczy być stanowczym.

   Usuń
 2. A może ktoś wie jak zamknąć konto w getinonline?

  OdpowiedzUsuń
 3. Wg mnie tak długo jak Idea "gra" w tenisa stołowego to z zamknięciem można poczekać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Istnieje nowa promocja eKonto z premią. Czy jeśli z przyczyn losowych będę musiał zamknąć konto ponoszę jakieś konsekwencje ?

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...