czwartek, 29 listopada 2012

Lokaty na 6,70% oraz 6,90% w SK


Wokół nas wszystkie banki obniżają zgodnie lokaty jeden po drugim niczym w efekcie domina. Wali się jedna oferta, to na drugi dzień to samo widzimy w banku obok. Banki nie istnieją osobno, porównują oferty u konkurencji i reagują adekwatnie do obecnej sytuacji rynkowej.

Z tego prosty wniosek, że po dobre lokaty trzeba sięgać dalej do leśnej głuszy, gdzie rolnicy i rzemieślnicy zajęci są swoimi sprawami i nie patrzą co dzieje się w centrum. I faktycznie Bank Rzemiosła i Rolnictwa a na dodatek spółdzielczy, nie ogląda się na konkurencję tylko robi swoje a przez to ma zdecydowanie najciekawszą ofertę.

SK to nie wiedzieć czemu skrót przypisywany Spółdzielczemu Bankowi Rzemiosła i Rolnictwa. Pisałem już o nim w przypadku interlokaty na medal gdzie wciąż mamy aż 7%. Dziś przyjrzymy się innym eLokatom, które po ostatnich obniżkach w 'mieście' wystają ponad resztę.Oto obecne oprocentowanie lokat w leśnej głuszy SK:
3 miesiące - 6,70%
6 miesięcy - 6,90%


Bardzo dobra oferta Źródło: skbank


Stawki jak widać są wybitnie ponad konkurencję. Niestety niepokoi tutaj fakt, iż są to lokaty ze zmiennym oprocentowaniem. Warto zatem od razu wyjaśnić sobie co może spowodować zmianę. Możliwe są 4 czynniki:
 • zmiana stóp procentowych ustalanych przez RPP
 • zmiana stawek WIBID/WIBOR
 • zmiany stopy rezerwy obowiązkowej ustalanych przez RPP
 • zmiany poziomu inflacji ogłaszanej przez GUS

Niestety wszyscy spodziewamy się kolejnej obniżki stóp procentowych już w grudniu, inflacja też zaczyna spadać więc powyższe lokaty są podatne na spadki i trudno wyrokować dziś o ile.


Ale nie wiadomo dokładnie ile Źródło: skbank

W obu przypadkach minimalny wkład to 3.000 zł czyli nieco więcej od standardu ale za to brak górnych ograniczeń które ostatnimi czasy stały się wręcz modą i utrapieniem. Wystarczy przypomnieć lokatę 200dniową w Eurobanku czy Pierwszą lokatę w Meritum gdzie im więcej chcemy ulokować, na tym mniejsze oprocentowanie możemy liczyć.

Co ciekawe i dość nietypowe różne są warunki zerwania. 
 • w przypadku zerwania lokaty kwartalnej przed terminem nie dostaniemy żadnych odsetek
 • w przypadku półrocznej możemy liczyć na zaledwie 1,10% więc i tak jest to nieopłacalne

Podsumowując omawiane dziś lokaty wyglądają bardzo atrakcyjnie, ale nikt nie wie ile tak naprawdę można na nich zarobić, gdyż wszystko wskazuje na to, że w trakcie ich trwania realny zysk będzie mniejszy. Można jednak przypuszczać że i tak będą lepsze niż dotychczasowa oferta w pozostałych bankach gdzie stawki oscylują ledwo powyżej 6%.

A opisywane dziś lokaty oraz omawiana niedawno lokata na medal z 7% to nie jedyna gratki w tym banku.  Są także dobre lokaty rentierskie o których szerzej dziś na PP2

Ciąg dalszy: Lokata rentierska jeszcze na 7,50%

6 komentarzy:

 1. i znów te paskudne zmienne oprocentowanie.... :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam,

  Osobiście przy analizie lokat zawsze pomijam lokaty o oprocentowaniu zmiennym. Uważam, że lokata jest taką formą oszczędzania, która musi charakteryzować się nie tylko bezpieczeństwem, ale i określonym w momencie zakładania zyskiem. Jeśli mam akceptować ryzyko poziomu opłacalności i przy tym nie mieć możliwości bezbolesnego wycofania się z lokaty to po co ją w ogóle zakładać? W takiej sytuacji wolę bezpieczne fundusze inwestycyjne, z których mogę wyjść w każdej chwili.
  Przy lokatach zmiennych zawsze mam wrażenie, że bank chce mnie naciągnąć, marketingowcy zakładają, że ktoś nie doczyta, nie zauważy...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdyby stopy procentowe rosły a nie malały lokaty zmienne nie byłyby złe, moglibyśmy liczyć bowiem nawet na zwiększenie oprocentowania w trakcie trwania. W roku ubiegłym mieliśmy kilka takich podwyżek.
   Niestety obecnie nikt się nie łudzi, że stopy będą rosnąć czy pozostaną dalej na obecnym już niższym poziomie. I w tym jest największe zagrożenie.

   Usuń
  2. Gdyby stopy w perspektywie miały rosnąć zapewne żaden bank nie oferowałby lokat ze zmiennym oprocentowaniem a tylko i wyłącznie ze stałym. To nie są instytucje charytatywne i same nieskore do dzielenia się zyskiem do momentu aż ktoś ich do tego nie zmusi (vide dyrektywa odnośnie wysokości depozytów).

   Usuń
 3. Raiffeisen Bank i Bank pocztowy po 7% na 3M.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O Raiffeisen bank wiadomo od dawna i nawet dwa razy o tym pisałem.
   W banku pocztowym mamy jedynie 4% na lokacie.
   Bo chyba nie masz na myśli lokaty gigant, która jest dołączana produktu strukturyzowanego Światowi Giganci. O takich sprawach nie piszę na blogu bo gwarancji zysku nie masz żadnego a pieniądze zamrażasz na 2 lata.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...