Wokół nas wszystkie banki obniżają zgodnie lokaty jeden po drugim niczym w efekcie domina. Wali się jedna oferta, to na drugi dzień to samo widzimy w banku obok. Banki nie istnieją osobno, porównują oferty u konkurencji i reagują adekwatnie do obecnej sytuacji rynkowej.
Z tego prosty wniosek, że po dobre lokaty trzeba sięgać dalej do leśnej głuszy, gdzie rolnicy i rzemieślnicy zajęci są swoimi sprawami i nie patrzą co dzieje się w centrum. I faktycznie Bank Rzemiosła i Rolnictwa a na dodatek spółdzielczy, nie ogląda się na konkurencję tylko robi swoje a przez to ma zdecydowanie najciekawszą ofertę.
SK to nie wiedzieć czemu skrót przypisywany Spółdzielczemu Bankowi Rzemiosła i Rolnictwa. Pisałem już o nim w przypadku interlokaty na medal gdzie wciąż mamy aż 7%. Dziś przyjrzymy się innym eLokatom, które po ostatnich obniżkach w 'mieście' wystają ponad resztę.
Oto obecne oprocentowanie lokat w leśnej głuszy SK:
3 miesiące - 6,70%
6 miesięcy - 6,90%
Bardzo dobra oferta Źródło: skbank |
Stawki jak widać są wybitnie ponad konkurencję. Niestety niepokoi tutaj fakt, iż są to lokaty ze zmiennym oprocentowaniem. Warto zatem od razu wyjaśnić sobie co może spowodować zmianę. Możliwe są 4 czynniki:
- zmiana stóp procentowych ustalanych przez RPP
- zmiana stawek WIBID/WIBOR
- zmiany stopy rezerwy obowiązkowej ustalanych przez RPP
- zmiany poziomu inflacji ogłaszanej przez GUS
Niestety wszyscy spodziewamy się kolejnej obniżki stóp procentowych już w grudniu, inflacja też zaczyna spadać więc powyższe lokaty są podatne na spadki i trudno wyrokować dziś o ile.
Ale nie wiadomo dokładnie ile Źródło: skbank |
W obu przypadkach minimalny wkład to 3.000 zł czyli nieco więcej od standardu ale za to brak górnych ograniczeń które ostatnimi czasy stały się wręcz modą i utrapieniem. Wystarczy przypomnieć lokatę 200dniową w Eurobanku czy Pierwszą lokatę w Meritum gdzie im więcej chcemy ulokować, na tym mniejsze oprocentowanie możemy liczyć.
Co ciekawe i dość nietypowe różne są warunki zerwania.
- w przypadku zerwania lokaty kwartalnej przed terminem nie dostaniemy żadnych odsetek
- w przypadku półrocznej możemy liczyć na zaledwie 1,10% więc i tak jest to nieopłacalne
Podsumowując omawiane dziś lokaty wyglądają bardzo atrakcyjnie, ale nikt nie wie ile tak naprawdę można na nich zarobić, gdyż wszystko wskazuje na to, że w trakcie ich trwania realny zysk będzie mniejszy. Można jednak przypuszczać że i tak będą lepsze niż dotychczasowa oferta w pozostałych bankach gdzie stawki oscylują ledwo powyżej 6%.
A opisywane dziś lokaty oraz omawiana niedawno lokata na medal z 7% to nie jedyna gratki w tym banku. Są także dobre lokaty rentierskie o których szerzej dziś na PP2
Ciąg dalszy: Lokata rentierska jeszcze na 7,50%
i znów te paskudne zmienne oprocentowanie.... :(
OdpowiedzUsuńWitam,
OdpowiedzUsuńOsobiście przy analizie lokat zawsze pomijam lokaty o oprocentowaniu zmiennym. Uważam, że lokata jest taką formą oszczędzania, która musi charakteryzować się nie tylko bezpieczeństwem, ale i określonym w momencie zakładania zyskiem. Jeśli mam akceptować ryzyko poziomu opłacalności i przy tym nie mieć możliwości bezbolesnego wycofania się z lokaty to po co ją w ogóle zakładać? W takiej sytuacji wolę bezpieczne fundusze inwestycyjne, z których mogę wyjść w każdej chwili.
Przy lokatach zmiennych zawsze mam wrażenie, że bank chce mnie naciągnąć, marketingowcy zakładają, że ktoś nie doczyta, nie zauważy...
Gdyby stopy procentowe rosły a nie malały lokaty zmienne nie byłyby złe, moglibyśmy liczyć bowiem nawet na zwiększenie oprocentowania w trakcie trwania. W roku ubiegłym mieliśmy kilka takich podwyżek.
UsuńNiestety obecnie nikt się nie łudzi, że stopy będą rosnąć czy pozostaną dalej na obecnym już niższym poziomie. I w tym jest największe zagrożenie.
Gdyby stopy w perspektywie miały rosnąć zapewne żaden bank nie oferowałby lokat ze zmiennym oprocentowaniem a tylko i wyłącznie ze stałym. To nie są instytucje charytatywne i same nieskore do dzielenia się zyskiem do momentu aż ktoś ich do tego nie zmusi (vide dyrektywa odnośnie wysokości depozytów).
UsuńRaiffeisen Bank i Bank pocztowy po 7% na 3M.
OdpowiedzUsuńO Raiffeisen bank wiadomo od dawna i nawet dwa razy o tym pisałem.
UsuńW banku pocztowym mamy jedynie 4% na lokacie.
Bo chyba nie masz na myśli lokaty gigant, która jest dołączana produktu strukturyzowanego Światowi Giganci. O takich sprawach nie piszę na blogu bo gwarancji zysku nie masz żadnego a pieniądze zamrażasz na 2 lata.