wtorek, 27 listopada 2012

PBP spuszcza z tonu czyli najlepsze lokaty powoli toną


Patrząc na to co się dzieje na rynku lokat można dojść do jednego wniosku. Bierz co jest bo lada dzień już tego nie będzie. Z dnia na dzień mamy obniżki jak nie tu, to tam. Przypomina to trzęsienie ziemi, gdzie żaden grunt nie jest pewny, każdy skrawek ziemi może zadrżeć w dowolnym momencie.

Gdy niedawno powitaliśmy nowego potentata, który zaoferował lepszą ofertę lokat od konkurencji wydawało się, że z lokatami nie będzie tak źle na jak zaczęło wyglądać po obniżce stóp wprowadzonej przez RPP. Zawsze fajnie jest gdy pojawi się taki co to namiesza i zmusi innych do korekty swojej oferty.

Niestety Polski Bank Przedsiębiorczości praktycznie nie tyle nie znalazł naśladowców, ile sam spuścił z tonu. Wniosek może być tylko jeden, jeżeli ktoś upiera się przy lokatach a takich ludzi jest sporo, przy nowej w miarę atrakcyjnej ofercie nie ma co zwlekać i brać co jest.


O PBP napisałem po raz pierwszy w artykule Nareszcie robi się zielono. Niestety już po dwóch tygodniach muszę napisać że zieleń blaknie i zaczyna się robić czerwono gdyż lokata 2miesięczna utonęła pod 6% a reszta zaczyna ledwo co pływać na powierzchni.

Rozczarowanie Źródło: pbp


Oto najnowsze stawki:
3 miesiące - 6,30% (-0,30%)
6 miesięcy -  6,20% (-0,30%)
9 miesięcy -
6,00% (-0,30%)
12 miesięcy - 6,00% (-0,30%)

Jak  widać wszystkie ciekawe lokaty obcięto o 0,30%. Widać panowie bankowcy pooglądali sobie ofertę konkurencji zobaczyli, że tam oferują ochłapy i doszli do wniosku: po co się wysilać na więcej skoro inni spuszczają z tony?

Cóż biznes is biznes. Liczy się zysk a nie zadowolenie klientów. Oczywiście na stronie banku przeczytamy w dalszym ciągu 
Oferujemy lokaty terminowe z wysokim, stałym oprocentowaniem

ale nie łudźmy się wysokie oprocentowanie to już nie jest. Lepiej już jest nawet u kopciuszka za jaki uważam Eurobank, który w zeszłym tygodniu zrobił ciekawy wyskok ze swoim 6,50% na dwustudniówce o czym pisałem tutaj.

Skoro pierwsza obniżka stóp wywołuje takie zamieszanie aż strach pomyśleć co będzie przy kolejnych.  Wydaje się, że jedyna nadzieja w nowym klonie Getinu który niebawem ma się pojawić na rynku.

3 komentarze:

 1. Od Getinu trzynać się z daleka! Już kiedyś pisałem, że jak tak będą spadać lokaty to ludzie będą pieniądze trzymać w skarpetach lub sejfach;) zobaczycie, na zachodzie już to przerabiają i widzimy co się tam dzieje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wkrótce święta więc każdy pewnie dostanie skarpetę pod choinkę;)

   Usuń
 2. 6.30% czyli to samo co BGŻOptima na koncie oszczędnościowym, ahh gdzie się podziały tamte ....
  lokaty? Przy następnych obniżkach pewnie ciężko będzie coś złowić powyżej 5%.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...