poniedziałek, 26 listopada 2012

Optymalna kalkulacja kosztów przy wyjeździe za granicę


Jak dotąd głównym tematem bloga były lokaty. Zarabiać czy oszczędzać można jednak na wiele sposobów. Każdy z nas jeździ za granicę ale jak się okazuje wielu z nas godzi się z kosztami wyjazdu nie biorąc pod uwagę że pewne opłaty można minimalizować już na starcie i używać ich przy wyjeździe do dowolnego kraju.

Dzisiejsze podróżowanie po Europie jest o wiele mniej problematyczne niż jeszcze 10 lat temu. Podróżowałem zawsze dużo po świecie i zawsze utrapieniem były różne waluty. Z każdego wyjazdu przywoziłem walutę danego kraju czy to korony duńskie czy marki niemieckie czy waluty z finlandii i wielu innych krajów.

Takie drobniaki są bardzo problematyczne. Kantory nie przyjmują drobniaków więc zawsze z każdego z kilkudziesięciu wyjazdów do różnych państw świata zostawało trochę waluty. Na domiar złego wprowadzenie wspólnej waluty euro spowodowało, że pieniądze te  stały się zabytkiem.

Dziś mam górę drobnych z przeróżnych krajów. Współcześni globtroterzy mają ułatwione zadanie gdyż w większości krajów europejskich można płacić w walucie euro a przy kolejnym wypadzie do kolejnego kraju owe drobne się po prostu przydają i nie trzeba kupować nowej waluty.

Niestety przy dalszym wypadzie na przykład do krajów Azji czy innych egzotycznych krain problem robi się jeszcze większy. Rozważania dzisiejsze snuję po powrocie z Turcji, gdzie euro nie obowiązuje

Podane porady zawarte wstępnie w dwu artykułach dotyczyć będą dotyczyły nie tylko Turcji ale ogólnie wszystkich krajów. 

Wyjazd poza kraje Europy wiąże się niestety z posiadaniem paszportu. Na chwilę obecną wyrobienie nowego paszportu to koszt rzędu 140 zł. Za tę cenę dostaniemy nowy paszport ważny co prawda 10 lat ale zważywszy na fakt, że przy wyjeździe z kraju paszport musi być jeszcze ważny przez okres pół roku to tak naprawdę mamy za tę cenę zaledwie gwarancję podróżowania przez 9,5 roku.

Sprawa druga to koszta zdjęcia. Paszport wymaga wyrobienia specjalnego zdjęcia droższego od zdjęć na dowód osobisty czy legitymację. Zwykle to koszt rzędu dodatkowych 25 zł można jednak negocjować cenę u fotografa. Zwykle czeka się około 20 minut na nowe zdjęcia, jeśli jednak zgodzimy się na odbiór w następnym dniu fotograf może zgodzić się na niższą cenę za 4 zdjęcia.

Poza paszportem oraz zdjęciami kolejnym kosztem z którym należy się liczyć to wiza. I tutaj mam poradę dla osób wyjeżdżających do tego lub innego kraju. Wizę przybijają po przyjeździe do danego kraju przy czym płatności można dokonywać w różnych walutach.

Źródło: kursy-walut-kupno-sprzedaż.mybank.pl


Koszt wizy tureckiej wynosi albo 15 euro albo 20 dolarów. Wiedząc o tym możemy od razu skalkulować, którą walutę opłaci się kupić bardziej. Patrząc na kurs na dzień 23 listopada w NBP mamy:
20$ * 3,2218 = 64,44 zł
15 euro * 4,1477 = 62,22 zł

W tych trzech przypadkach czyli paszport, zdjęcia oraz wiza mamy jedynie możliwość manewru pomiędzy negocjowaniem ceny o zdjęcie i kupna takiej waluty, która będzie tańsza na dany moment. 

Wstępna kalkulacja kosztów w kraju jest jak widać raczej niewielka. Dużo większe możliwości mamy już za granicą, należy jednak wyposażyć się w dobrą kartę kredytową która stosuje tylko pojedyncze przewalutowanie ale o tym piszę dziś na blogu Polak potrafi 2.

Ciąg dalszy:  Pojedyncze przewalutowanie czyli mądry Polak przed szkodą

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...