piątek, 2 listopada 2012

Lokaty zaczynają tonąć czyli zmiany w FM i Meritum


Fala zmian, która ma nadejść jeszcze na szczęście nie nadeszła. Ale już zaczyna chwiać bankami, druga bitwa właśnie się rozpoczyna a statki już zaczynają się poważnie chwiać. Cóż mamy listopad więc wiatry mogą być silne a obecne wichry mogą niebawem rozpętać się w huragan.

Dziś zajrzymy co dzieje się na pokładzie pakietowców. Mianem tym określam banki, które zamiast promowania konkretnych lokat jak czyni większość, co jakiś czas podają całe pakiety zmian.

Dotyczy to oczywiście dwóch całkiem sympatycznych banków: Meritum oraz FM. Tutaj cyklicznie całe pakiety lokat idą w górę albo w dół. Zwykle na początku miesiąca w górę a w drugiej połowie w dół. A co stało się ostatnio? Jak banki reagują na pierwsze fale zmian?


Weźmy pod lupę najpierw FM bank. Tutaj pierwsza fala zmian zaczyna zatapiać dobre dotąd lokaty. dotyczy to tak najatrakcyjniejszej w moim odczuciu lokaty kwartalnej jak i w Waszym rocznej. Oba warianty spadają poniżej 6,00% co prawda tylko o 0,10% ale jednak poniżej dotychczasowy standard bloga, stąd oznaczam je jako zatopione.

Nowy design strony na wzór Idei Źródło: FM bank3 miesiące - zatopiony
4 miesiące - 6,00%
6 miesięcy - 6,20%
9 miesięcy - 6,00%
12 miesięcy - zatopiony
Drugi pakietowiec czyli Meritum też wysyła do nas niepokojące sygnały ale jeszcze nie jest tak źle jak w FM. Zwyczajowo z niewiadomych powodów znikają w drugiej połowie miesiąca lokaty 4 miesięczne. Ale warto tutaj zauważyć, że pakietowcy nie idą łeb w łeb. W przeciwieństwie do odwiecznego rywala, Meritum ma najatrakcyjniejszą lokatę roczną co jest dość nietypowe na dzień dzisiejszy. A dla wielu cenne.

Lokata Standardowa Internetowa - minimum 1.000 zł, konto wymagane:
3 miesiące - 6,10%
6 miesięcy - 6,20% (-0,10%)
12 miesięcy - 6,30% (-0,10%)
Stary design Źródło: meritum
Meritum Zysku w Internecie - minimum 3.000 zł, konto niewymagane
3 miesiące - 6,10%
6 miesięcy - 6,20% (-0,10%)
12 miesięcy - 6,30% (-0,10%)
A więc tak jak w moim poprzednim opisie lokat potwierdza się teza, że konto w tym banku jest już mało atrakcyjne gdyż nie promuje w żadnym przypadku lokat. Jedynymi korzyściami konta wydają się być niższy minimalny próg na lokatach oraz odrobinę większy zwrot za paliwo.

6 komentarzy:

 1. Zależy jaką kto ma strategię inwestycyjna i horyzont ...
  Ale jaki sens jest zarobić max 6,30%, skoro na lokatach 5 i 6M mozna zarobić bez problemu 6,5% (ALIOR i LIOR Synek).

  Wspomniane wyżej 6,3% możemy dostac od Świnek (na nowe środki) beż żadnych zobowiązań na koncie oszczędnościowym.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jaki jest sens? Otóż taki, że po zakończeniu wspomnianych lokat 5-6m oprocentowanie 5,5% będzie już atrakcyjne...

  OdpowiedzUsuń
 3. dbNET spadło na 6% na stronie, czekam na wpis autora :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W ostatnich czasach nie muszę żadnych informacji szukać bo dowiaduję się o wszystkich nowościach albo z komentarzy albo z maili:)
   postaram się o ten wpis w niedzielę gdyż na jutro już wpisy są a skoro wiele tekstów pisanych są na dwa blogi jednocześnie trudno mi je rozdzielać.

   Usuń
  2. To dowiedź się kiedy spada dla obecnych klientów, bo to, że będzie dla nowych 6% mało mnie obchodzi. Inaczej czas spakować zabawki i zmienić piaskownicę. NeoBank 9% 2M/100zł za wynagrodzenie mnie swędzi :)

   Usuń
  3. Jutro wyruszam na łowy. Łupy przyniosę w niedzielę;)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...