czwartek, 8 listopada 2012

Meritum jeszcze pływa czyli porównanie marży dla lokat i obligacji


Rada Polityki Pieniężnej w końcu obniżyła stopy procentowe o 0,25%. Nie było litości jak jeszcze miesiąc temu, nie było kolejnego odroczenia, Taka decyzja to istna kula armatnia w ofertę banków. 

Częsty bywalec bloga czyli statek Meritum zaczyna już tonąć. Poziom morza ustawiony na 6% zaczyna być za wysoki a statek zaczyna powoli tonąć. A przecież o obniżce pisałem zaledwie kilka dni temu. Teraz ledwo ledwo wystaje nad powierzchnię.

Spójrzmy ile zostało z niegdyś dumnego okrętu na którym dumnie powiewała lokata z pucharem na którym złotymi literami widniało 8,50%. Teraz ów okręt zaczyna pękać, szarymi literami wypisane jest jeszcze 6,75% a co bank ten ma na dzień dzisiejszy pod pokładem?


Od 6 listopada zmieniło się oprocentowanie lokat. Dziś są one następujące:
Meritum Zysku w Internecie - minimum 3.000 zł, konto niewymagane
3 miesiące - 6,00% (-0,10%)
6 miesięcy - 6,06% (-0,14%)
12 miesięcy - 6,06% (-0,24%)

Jeszcze pływa na powierzchni Źródło: meritum


Jak widzimy nie ma już dumnego statku, teraz na powierzchni pływa wrak. Od wielu miesięcy na początku miesiąca lokaty szły w górę by w drugiej połowie spaść mniej więcej o ten sam procent. Teraz po raz pierwszy od kilku miesięcy odnotowujemy spadek.

Jeżeli ta tendencja będzie się utrzymywać to w drugiej połowie miesiąca statek całkowicie znajdzie się już pod powierzchnią. 

Spójrzmy jeszcze na lokaty zmienne oparte o wskaźnik WIBOR6M, który jest typowy dla obligacji. W przypadku obligacji bankowych mamy zwykle do czynienia z marżą powyżej 3%. W przypadku lokat możemy liczyć na marżę tylko powyżej 1%. Meritum oferuje następujące stawki:

Lokaty oferują małą marżę Źródło: meritum


Powyższe tabele pokazują w całej okazałości różnice między ofertą obligacji a ofertami lokat. Jak widać obligacje dają minimum 2% więcej. Najlepsza oferta Meritum to tylko 1,2% marży. Getin obecnie w omawianej wczoraj ofercie serii PP2-iv oferuje 3,45% marży dodawanej do WIBOR6M.

Statek jeszcze pływa. Jeszcze pomyka po powierzchni. Ale już zaczyna trzeszczeć. A podobno Rada Polityki Pieniężnej będzie dokonywać kolejnych cięć stóp.

5 komentarzy:

 1. Na chwilę obecną Alior Sync ma lokatę na 6 miesięcy z oprocentowaniem 6,5% ale tylko do kwoty 10000 zł oraz Lokatę rekomendacyjną na 7,5%.
  FM Bank oferuje 6,2% na lokacie 6 miesięcznej, lokata bez konta, można założyć przez internet.
  Santander Bank 6,4% na 15 miesięcy - tylko nowe środki, stan sprawdzają na dzień 07.10.2012r.

  OdpowiedzUsuń
 2. Na dzień dzisiejszy to tylko mServer + Rekomendacyjna AliorSync [7-9%/7,5%]. Inne oferty są nic nie warte. 6% to ja mam w dbNET nie muszę zamrażać na 3M...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pytanie jak ów mSaver założyć? To już jest problem, który wielu ludzi przerasta.

   Usuń
  2. Z tego co wyczytałem na "droga do własnego M" z "systemu" np. eKonta.

   Usuń
  3. Próbowałem to zrobić dla znajomej i niestety nie dało się. Babkę niemal szlag nie trafił. Ale z jej eKonta po przejrzeniu wszystkich opcji takiej możliwości nie było. Jedynie mogła założyć 3 konta oszczędnościowe typu eMAX ale na pewno nie mSaver.
   Nie jest to jakaś pilna sprawa, ot nie pierwszy problem z mBankiem.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...