środa, 14 sierpnia 2013

6% na koncie Start czyli ufoludki mają swój świat


Powoli zaczynamy zapominać, że 6% to kiedyś było minimalne oprocentowanie dla lokat omawianych na tym blogu. Tymczasem okazuje się, że jeszcze nie zanikło całkowicie z ofert banków komercyjnych.

Bank Ochrony Środowiska ze zrozumiałych powodów obrał zieleń za swój reprezentatywny kolor. Zieleń ma jednak wiele skojarzeń ale zieloni w temacie pewnie skojarzą ją z ufoludkami ze względu na ofertę.

Oprocentowanie ofert na koncie VIP na 7% czy Start z 6% sugerują bowiem, że oferta jest wzięta z kosmosu. Wysokość oprocentowania jest całkowicie obca wszystkim innym bankom, a klientów przyciąga. Gdzie więc tkwi haczyk, trudno bowiem uwierzyć, że go nie ma.


Spójrzmy najpierw na ofertę, którą mamią nas ufoludki. Oprocentowanie konta jest progowe i wygląda następująco:
6% - do kwoty 3.000 zł
2% - do kwoty 5.000 zł
0,01% - dla salda powyżej 5.000 zł

Co zatem jest z tym kontem nie tak, że jest w stanie zaoferować 6%, którego nie ma nawet SKOK Wołomin, który bije na głowę wszystkich. Po pierwsze warto zastosować ten sam test, który zastosowaliśmy przy koncie VIP.

Drogie konto

Jak widać opłata za konto wynosi 10 zł a brak jakichkolwiek malutkich cyferek oznacza, że nie ma sposobu obejścia niewygodnego wydatku praktycznie za nic. Policzmy zatem na szybko ile zysku przyniosłoby trzymanie całej możliwej kwoty na najbardziej optymalnym procencie.

3000 zł na 6% po miesiącu przyniesie zysk w wysokości 12,15 zł. Biorąc pod uwagę, że bank z góry nam policzy 10 zł za prowadzenie konta zostaniemy z zyskiem zaledwie 2,15 zł. Rzecz jak widać bardzo mało opłacalna. Staje się jednak całkowicie nieopłacalna w przypadku dokonywania przelewów i posiadania karty.

Żeby nie było zbyt różowo ufoludki przygotowały jeszcze dodatkowe utrudnienia. Podstawowym są niewątpliwie płatne przelewy zewnętrzne w wysokości 0,50 zł. Chwyt stosowany przez Toyotę, który był jednym z gwoździ do trumny w tym banku. Po co płacić za coś co w zdecydowanej większości banków jest całkowicie darmowe?

Kto się połasi na kartę będzie się liczyć z dodatkowym kosztem rzędu 3 zł miesięcznie. Na domiar złego nie gwarantuje do pełnej dyspozycji bankomatów. Należące do BOŚ owszem są darmowe, ale pozostałe gwarantują tylko 2 darmowe wypłaty...

Jak zwykle 6% to wabik pod którym kryją się pułapki. Nie należy się sugerować procentami które bardziej mamią aniżeli oferują prawdziwy zysk. Nie oznacza to jednak, że ufoludki powinniśmy odesłać na ich planetę. W dalszym ciągu w ofercie mają bardzo dobre Konto bez kantów, które nie oferując wysokiego oprocentowania i pobierając za konto opłatę 10 zł jest wiceliderem w prywatnym rankingu kont, gdzie bez problemów można zarobić dodatkowe kilkadziesiąt zł.

Jak widać nie da się sądzić po pozorach. Prześwietlenie oferty to dziś przymus i ufoludki ilustrują to bodaj w najbardziej przekonujący sposób.

Ciąg dalszy: Konto VIP na 7% czyli w poszukiwaniu diabła

19 komentarzy:

 1. Cytat: "Podstawowym [utrudnieniem] są niewątpliwie płatne przelewy zewnętrzne w wysokości 0,50 zł."
  À propos opłat za przelewy: od 01 sierpnia Eurobank wprowadził opłaty w wysokości 5 zł za przelewy WEWNĘTRZNE z kont oszczędnościowych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hola. Stop! To nie jest tak jak piszesz. Owszem wygląda to bardzo groźnie i przy przelewie wewnętrznym bank straszy karą 5 zł za przelew ale jest o wiele łagodniej niż myślisz.

   O Eurobanku napiszę osobny artykuł gdyż tak naprawdę darmowych przelewów jest mnóstwo. Ja mam prawo do bodaj 75 przelewów z kont oszczędnościowych. Konsultowałem się właśnie w tej sprawie z infolinią i sprawa jest na tyle zawiła, że wymaga całego artykułu, który oczywiście ukaże się na PP2

   Usuń
  2. Jak to "To nie jest tak jak piszesz."? :)
   Jest dokładnie tak jak napisałem: bank wprowadził opłaty za wewnętrzne przelewy internetowe z kont oszczędnościowych w wysokości 5 zł za przelew. Bezpłatny jest 1 przelew w miesiącu z każdego konta oszczędnościowego.
   Pewnie, że można to obejść, ale fakt pozostaje faktem: w tabeli opłat i prowizji pojawiła się taka pozycja.
   http://www.eurobank.pl/themes/files/docs/TOiP_kont_i_kart_platniczych_od_01_08_2013.pdf

   Usuń
  3. Z pierwszego twojego wpisu wynika, że wszystkie przelewy są płatne i to miałem na myśli.

   Usuń
 2. Wczoraj zamknąłem konto w ING. Nie trzeba czekać 30 dni na rozwiązanie umowy. Po przyjściu do domu już nie mogłem zalogować się. Chciałbym zapytać jaką kartę wybrał autor blogu z cashbackiem? Wiem że w lipcu był ranking kart, że rezygnujesz z Polbanku ale nie znam Twojego wyboru :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli chodzi o karty kredytowe to wszystko opisałem na PP2. Po Polbanku używałem przez chwilę BGŻ ale po wielkim rozczarowaniu tym bankiem przymierzam się do promocji Citi.

   Usuń
  2. Interesuje mnie cashback na wszystko (tzn. wszytskie transakcje bezgotówkowe) . Nie mam dochodów itd. Po przejrzeniu rankingu kart widzę że najlepszą opcją jest Eurobank. Oto pytania
   1) Czy wystarczy w Eurobanku wpływ w wysokości 3 tys. zł na konto tzn. przelewamy z innego konta własnego w innym banku ?
   2) Rozumiem że transakcje bezgotówkowe (karta) muszą być wykonane oraz rozliczone w miesiącu kalendarzowym aby nie płacić za kartę (tzn. okres rozliczeniowy miesięczny) ?

   Usuń
  3. Jest tak:
   - aby mieć cashback w wysokości 0,50% wystarzy przelew w wysokości 1.000 zł
   - aby mieć cashback w wysokości 1,00% wystarczy przelew na 3.000 zł
   można przelać z własnego konta w innym banku.

   Od sierpnia zmienił się warunek. Zamiast dotychczasowych 3 transakcji jest wymóg dokonywania płatności na kwotę 200 zł w jednym miesiącu.

   Usuń
 3. Eurobank ograniczył ilość bezpłatnych przelewów z rachunków oszczędnościowych do jednego w miesiącu z każdego posiadanego rachunku oszczędnościowego (przedtem ilość ta nie była limitowana). Kto otwierał takie rachunki przed rokiem 2012 mógł ich mieć nawet 15 sztuk (ja do dziś tak mam), łatwiej więc uniknąć opłaty za przelew dzieląc oszczędności na wiele rachunków i z każdego korzystając tylko raz w miesiącu. Szkoda jednak, że Eurobank popsuł ofertę upodobniając się tymi ograniczeniami do oferty większości banków. Pośrednio wpływa to na spadek bezpieczeństwa środków przetrzymywanych na koncie. Unikając opłaty za kolejny przelew z rachunku, większe środki klient będzie przetrzymywał na ROR, co przy ewentualnym zeskanowaniu karty do konta w bankomacie przez przestępców, pozwala im na kradzież większych pieniędzy. Do tej pory na ROR były zwykle tylko środki "podręczne" a reszta na RO.
  Ogólnie Eurobank z bardzo dobrej oferty powoli schodzi na psy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze można wszystkie środki wypłacić z jednego KO na ROR, wykonać wymagane operacje, a resztę przelać z powrotem na drugie KO... i tak do wyczerpania ilości niewykorzystanych w danym miesiącu kont oszczędnościowych (przećwiczone na Meritum). W moim przypadku ~5 KO na m-c w zupełności wystarcza (a od przybytku głowa nie boli).

   Usuń
 4. Inflacja mocno w górę. Niedługo realnie będziemy tracić na tych lokatach, które się obecnie proponuje:
  http://www.bankier.pl/wiadomosc/Inflacja-ostro-w-gore-2913112.html

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeden bezpłatny wewnętrzny, jeden bezpłatny zewnętrzny, jeden bezpłatny w oddziale, jeden bezpłatny przez telefon,... Szkoda tylko juniorów, dzieci po 13 lat, od ktorych bank wymaga 200 PLN miesięcznego obrotu na karcie. Bezsens.

  OdpowiedzUsuń
 6. Sorki za offtop, ale mam pytanie odnośnie lokaty Idealnej Plus z Idea Banku, może ktoś będzie mi w stanie odpowiedzieć. Miałem założoną w lipcu lokatę Zarabiająca na 4,0% i 6 miesięcy, wczoraj babka dzwoniła, że mają dla mnie ofertę lokaty z 4,1% też na 6 miesięcy i może kasę z odsetkami przenieść na tą nową. Mała różnica, ale te kilkanaście złotych zawsze więcej, także zgodziłem się, później loguję się na konto i widzę, że lokata nazywa się właśnie Idealna Plus, oprocentowanie tylko 0,1% i dzięki temu blogowi dowiedziałem się, że to jest polisolokata, a nie zwykła lokata jak mi babka wciskała.

  No, ale może to zostawię, tylko nie mogę zrozumieć jak wygląda kwestia opodatkowania odsetek, dostanę 0,1% z banku minus podatek Belki, a od TU Życie dostanę 4,0% minus z tego 2,35% opłaty za ubezpieczenie? I kiedy to zostanie wypłacone, bo od 1 stycznia polisolokaty już podlegają oprocentowaniu, czyli jak lokata mi się kończy w lutym, to już na początku stycznia dostanę te 4% z mojej kasy?

  I jeszcze jedno, bo skoro cały mój kapitał trafia na lokatę w banku, to na to ubezpieczenie kasę wykłada Idea Bank, czy w takim razie nie powinien tego uwzględnić w swoich dochodach? Bo z podatku są zwolnione przecież dochody z ubezpieczeń, a kasę, którą wyłoży na początek bank raczej do takich dochodów trudno zaliczyć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. przeszukaj blog temat poliso-lokat Idea Banku był już kila razy poruszany

   Usuń
  2. Szukałem, ale nie znalazłem odpowiedzi, szczególnie na ostanie pytanie, już parę miesięcy temu ktoś się o to pytał w komentarzach i odpowiedzi nie dostał. Normalnie to przy polisolokacie całość lub część mojego kapitału idzie na te ubezpieczenie i później dostaję nieopodatkowane odsetki, tutaj natomiast całość jest wrzucana na lokatę, a na ubezpieczenie ekstra kasę wykłada Idea Bank i później dostanę nieopodatkowane odsetki + tę kasę od Idea Banku, także jak dla mnie to ona podlega opodatkowaniu. A jak jeszcze dochodzi do tego 2,35% z odsetek będące opłata za ubezpieczenie to wychodzi, że przy tej polisolokacie 4,1% dostanę mniej niż na zwykłej lokacie 4,0%, którą miałem wcześniej.

   Usuń
  3. Nie dostaniesz mniej. Dostaniesz 4,1% p.a brutto. Produkt jest tak skonstruowany, że oprocentowanie lokaty wynosi 0,1% p.a. Twój zysk z lokaty (minimalny) jest opodatkowany a to co zostanie po podatku Bank używa do opłacenia ubezpieczenia. Dlatego od kwoty, którą wypłaci Firma Ubezpieczeniowa nie ma podatku.

   Usuń
 7. PolakCan pisałeś iż przymierzasz się do kredytówki w City , a konto oszczędnościowe oraz ROR gdzie posiadasz jeżeli można spytać ?? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W blisko 20 bankach na chwilę obecną. Ranking najlepszych 10-ciu moim zdaniem publikowałem kilka dni temu:
   http://polakcandwa.blogspot.com/2013/08/ranking-kont-osobistych-sierpien-2013.html

   Usuń
 8. Cóż, przynajmniej opłaty nie są ukryte gdzieś pomiędzy kolejnymi wierszami pisanymi małym druczkiem. Chociaż faktycznie, jak to wszystko zliczyć to okazuje się, że oferta ta jest zupełnie nieopłacalna..

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...