poniedziałek, 26 sierpnia 2013

Suwak czyli nowa zabawa rodzinki bankowej


- Znowu komuś zrobili suwak. Ile ich było w tym tygodniu. Chyba pięć?
- Ładnie to brzmi, prawda? - powiedział - Suwak!
Wiedziałem, co to suwak. Franklin też. Tego lata widzieliśmy niejeden. Brało się uzi i puszczało szybką serię przez środek ciała. Dwadzieścia, trzydzieści kul od głowy do ptaszka. To właśnie suwak.

Fragment książki Steve Hamiltona "Zimny dzień w raju" jakoś idealnie pasuje do piątkowych wydarzeń. Ile było wówczas suwaków? Też chyba pięć. Mniej więcej tyle liczy rodzinka biorąc pod uwagę trojaczki, tatka i dziadka.

Nie będziemy tutaj się skupiać na wszystkich członkach krwawej rodzinki, wystarczy jeden przykładowy członek. I weźmiemy pod lupę tego, który początku sierpnia zrobił już jeden suwak, opisany w artykule Prawdziwa rzeźnia lokat w Getin online. Zabawa jak widać przednia dla malca.

Dwa tygodnie temu Getinek urządził sobie krwawą jatkę wśród swoich lokat, ścinając praktycznie wszystko bez wyjątku i właściwie bez powodu skoro stopy stoją i stać będą przez długi długi czas.

W ostatnim rankingu zakomunikowałem pierwsze nieznaczne podwyżki jakie urządził nam FM bank. I nie zdziwiłbym się, gdyby coś takiego zrobił Getinek, który nieco bez przyczyny zaczął strzelać z uzi. Spadki z początku sierpnia były trochę nieuzasadnione. Stopy przestały spadać więc czekamy na korektę zbyt głębokich spadków.

Zapomnijcie! zdaje się wołać Getinek zabawa trwa w najlepsze i trrrrrrrach nowa seria zagrzmiała w piątek. Nowa rzeź jest odrobinę łagodniejsza bowiem oszczędzono jedną lokatę mianowicie na start. Cała reszta znów poleciała w dół.

Nie będę rozpisywał się szczegółowo o tym o ile, którą lokatę obniżono, gdyż większość od dawna nie jest godna uwagi. Jak zresztą wszystko co jest poniżej 4%. Skupimy zatem uwagę na najbardziej istotnych zmianach. Tych godnych uwagi, które spowodują istotne zmiany w kolejnych rankingach.

Przede wszystkim warto podkreślić jedną rzecz nie ma już lokat długoterminowych w Getin powyżej 4%! Od wczoraj nowe stawki są następujące:


Od września poza pierwszą ligą Źródło: getinonline


Widzimy zatem, że w obu przypadkach cięcie wynosi 0,25%. A więc lokaty te wylatują siłą rzeczy z pierwszej ligi gdzie w dalszym ciągu minimalne oprocentowanie we wrześniu będzie ustawione na 4%. Chyba, że w ostatnich dniach sierpnia będziemy świadkami podobnie głupich zagrań w innych bankach.

Na omawianie całej reszty szkoda czasu, gdyż wszystko inne było poniżej 4%. Warto jednak wyciągnąć na wierzch stawki, które są ukrywane. W reklamie tradycyjna  lokata daje niby 3% a trzy okienka 3,70% ale w rzeczy samej jest jeszcze gorzej:
 • lokata tradycyjna kwartalna to już śmieszne 2,75%
 • lokata 3 okienka oferują 2,80% za zerwanie po 4, 8 oraz 12 miesięcy
Słowem po ostatniej obniżce było źle, teraz jest beznadziejnie.

W roku ubiegłym większość artykułów było poświęcone nieustannemu festiwalowi atrakcyjnych lokat w Getin. Festiwal pewnie będzie trwać w najlepsze w dalszym ciągu, ale w chwili obecnej raczej nie ma on już wielu widzów a na pewno nie będą już komentowane na FpG.

Podobną zabawę co Getinek zrobił oczywiście bliźniak bo jakżeby inaczej. Tatuś zrobił szczególnie długą serię obniżając aż 21 lokat (!) równiuteńko po 0,25%. Zaszalał też dziadek. Najłagodniej strzelała Idea gdzie oszczędzono na szczęście Ping Ponga. Jeszcze.

Niestety odpowiednik Ping Ponga czyli bumerang dostał się pod serię Getinka. O jego pożegnaniu dziś na PP2.

Ciąg dalszy: Czas zakopać bumeranga

8 komentarzy:

 1. O bumerangu dowiedziałam się dosłownie chwila temu... Ty piszesz, że praktycznie wszystkie obniżone - jednym słowem masakra

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może to: http://helplogger.blogspot.com/2012/03/recent-comments-widget-for-blogger.html

   Usuń
  2. Dzięki za namiary:) Od dziś widget dostępny po prawej stronie pod Obserwatorami.

   Usuń
 2. Polcan czy mógłbyś zrobić jakąś listę ostatnich komentarzy dla łatwiejszego śledzenia co kto ostatnio napisał, tak to się połapać nie można i dużo czasu traci... Z góry dzięki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli ktoś powie która to opcja w bloggerze i jak ja uruchomić to nie ma sprawy. Przejrzałem dostępne opcje gadżetów i raczej nie jest to standardowa. A przyznaję, że byłaby to wygodna opcja dla czytelników.

   Usuń
 3. Ja pierdzielę, ale rzeź. Z ciekawości i aby się przekonać czy może być jeszcze gorzej rzuciłem okiem na mBank - może! Lokata dwumiesięczna - 1,8%. Szał! :D Pozostaje współczuć lokatowcom, a autorowi bloga podziękować za namówienie mnie do obligacji korporacyjnych. Te które teraz mam w swoim portfelu są oprocentowane średnio na 11%, o takich odsetkach na lokatach można obecnie tylko pomarzyć...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Porównanie najlepszych lokat Getin do bardzo przeciętnych mBank to jak porównanie obligacji korporacyjnych do państwowych. mBank praktycznie nigdy nie był jakoś godny uwagi a ja w całej historii bloga opisałem tylko jedną ofertę banku z delfinem przy setkach ofert Getina.

   Co do obligacji to nikogo nie namawiam tylko polecam a to istotna różnica. Obligacje nie są pewniakiem, więc każdy kupuje je na własne ryzyko.

   Obligacje faktycznie są praktycznie bezkonkurencyjne ale trzeba je bardzo starannie dobierać. Tu nie dokonujesz zakupu każdej oferty. Trzeba ją przejrzeć i przemyśleć. Ale trzeba też przyznać, że jak do tej pory wszyscy emitenci w które zainwestowałem jak dotąd płacą bez zarzutu i w terminie tak odsetki jak i wypłacają kapitał.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...