piątek, 23 sierpnia 2013

Lokaty Internetowe Standard do 6.90%


Skoro w tym tygodniu zmieniła się oferta w SKOK Wołomin, warto też sprawdzić co się dzieje u głównego konkurenta czyli w SK bank. Obie instytucje pochodzą z Wołomina i obie są bezkonkurencyjne tyle, że jeden wśród Kas a drugi wśród banków spółdzielczych.

Zobaczmy zatem dziś jaka jest różnica między obydwoma instytucjami finansowymi. Po dwóch kolejnych obniżkach w SKOKu rozpiętość już nie jest taka miażdżąca jak poprzednio.

Do tej pory nigdy jeszcze nie omawiałem standardowych lokat internetowych w SK bank i na dobrą sprawę to praktycznie jedyne lokaty, które nie są omówione w rankingu lokat z pierwszej ligi. Warto więc nadrobić te straty.


Standardowe interlokaty standard mają niezwykłą rozpiętość ofert. Rozpoczynają się od marnych 2,20% na okres zaledwie tygodnia, aż po godne uwagi 6,90% na okres 36 miesięcy. Tyle nie ma nawet w konkurencyjnym SKOKu przy 50 udziałach na najdłuższy okres z ror, gdzie po obniżkach można zgarnąć 'tylko' 6,65%.

Im dłużej tym lepiej ale jak długo?

Z powyższej tabeli do rankingu lokat lewa strona trafia do pierwszej ligi, a prawa do drugiej. Oczywiście po odpowiednim przycięciu od góry i od dołu tak by wyłuskać to co najciekawsze. Warto tutaj jednak podkreślić, że przyjęte ramy czasowe wykluczają najciekawszą lokatę! W rankingu brane są pod uwagę tylko lokaty 24 miesięczne więc 6,90% tam po prostu nie ma.

Jak widać oferta staje się porównywalna do rywala i na dobrą sprawę w wyniku obniżek Kasa w Wołominie już bezkonkurencyjna nie jest. Tym bardziej, że w obu przypadkach mamy do czynienia z oprocentowaniem zmiennym.

Sprawa robi się o tyle ciekawa, że obniżek nie spodziewamy się już tak bardzo jak w poprzednich miesiącach. Na dobrą sprawę najciekawsze są oferty na 2 lata oraz 3 lata gdzie z pewnością wygląda to lepiej aniżeli w Getin online gdzie mamy odpowiednio 4,10% oraz 4,20%.

Bank oczywiście ma prawo do obniżek według własnego widzimisię. Trudno jednak oczekiwać by oprocentowanie spadło tak drastycznie by dało w efekcie mniej niż 4%, które dziś uważane jest za... dobrą stawkę.

Co więcej w perspektywie 2-3 lat spodziewać się można podwyżek. Inflacja już zaczęła rosnąć i jeżeli trend będzie kontynuowany to kto wie co się będzie dziać. Ale w dłuższej perspektywie czasowej nie jest wykluczone, że RPP znów zareaguje we właściwy sposób.

W efekcie atrakcyjne dziś lokaty mogą pójść początkowo w dół a za rok dwa w górę. W sumie przewidywać można, że po uśrednieniu stawka wyjdzie dużo więcej aniżeli 4,10%-4,20%, które gwarantuje dziś Getin oraz Santander.

12 komentarzy:

 1. Chętnie założyłbym lokatę w SK Banku np. rentierską, ale mogliby napisać w warunkach lokaty że minimalne oprocentowanie będzie wynosić np. WIBOR+1%. W innym wypadku są zupełnie bezkarni - mogą zebrać dużo kasy na długoterminowych lokatach i potem obniżyć oprocentowanie do 1%. Wszystko zgodnie z prawem i regulaminem

  OdpowiedzUsuń
 2. Bez przesady z takim domniemanym obniżeniem oprocentowania do 1, przecież to absurd, tzn. czysta teoria (mogą też obniżyć, teoretycznie, zgodnie z prawem i regulaminem, do 0,1%, prawda?). W SK Banku obniżki były i są łagodne, nie drastyczne, i nie widzę powodu, żeby się bać oprocentowania zmiennego np na 6 mies., skoro i tak będzie to o wiele wyższe oprocentowanie niż na lokatach stałych w "gigantach" typu Millennium, Getin, Alior, BZ WBK, o PKO BP nie wspominając... Ale cóż, kwitnie zwyczaj mówienia, że szklanka w połowie jest pusta i szukanie dziury w całym... SK Bank zlikwidował 14 sierpnia lokatę 3 mies. stałą 4,75%, szkoda; miejmy nadzieję, że pojawi się nie gorsza jesienna! Pozdrowienia nie tylko dla malkontentów.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zgadzam się z przedmówcą, założyłem dwie lokaty w SK Banku przez internet na pół roku na 4,50% i nawet jak obniżą za jakiś czas to i tak wyjdę do przodu w porównaniu z konkurencją

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niekoniecznie lepiej. Wystarczyło u konkurencji otwierać lokaty roczne w styczniu powyżej 5% i miałbyś zdecydowanie więcej zarobku niż w SK Banku zapewne niebawem obniżą oprocentowanie i nawet 4,5% nie będziesz miał.

   Usuń
 4. SK juz nie jest takie jak bylo i nie ma sie czym podniecac. Powoli komercjalizuja sie jak inne banki i maja klientow gdzies. Takie jest moje doswiadczenie jako ich klienta.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po tym co się powyrabiało w piątek chyba jest czym. SK bank to jedyny bank godny uwagi dający gwarancję BFG tak lubiane przez czytelników.

   Artykuły na temat piątkowych wydarzeń, napisane wczoraj rano, leżą w szufladzie, a chęć ich opublikowania maleje z godziny na godzinę...

   Usuń
  2. Polcan co się stało w piątek? Czy znowu coś ze SKOKami ?

   Usuń
  3. Nie. Po prostu praktycznie największa fala obniżek jaką mieliśmy w tym roku i to równolegle we wszystkich najbardziej liczących się bankach w Polsce. Zupełnie bez powodu.
   Przerobiłem dziś rano całkowicie artykuły na nowo - ukażą się prawdopodobnie jutro.

   Usuń
 5. Do Anonimowego
  Lokaty w styczniu w innych bankach żeczywiście były w okolicach 5 %, ale wtym samym czasie w SK było 6,6%, ja taką zakładałem i pomimo tego że owszem spadło oprocentowanie to i tak średnio było więcej niż gdybym założył w innym banku w tym samym czasie ze stałym oprocentowaniem
  JJJ

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Było 6,6% ale tylko na 3 miesiące. A teraz do końca roku będziesz miał pewnie coś w okolicy 4%. Więc gdzie będziesz miał więcej? Ta przewaga SK Banku jest trochę iluzoryczna w tym przypadku.

   Usuń
 6. ja tam wole GETIN

  OdpowiedzUsuń
 7. Mówimy tu o lokacie 6 miesięcznej, która po 6 miesiącach wynosiła 5,5%, czyli od 6,6 do 5,5 to chyba lepiej niż stałe oprocentowanie w okolicach 5%, można tak przeanalizować inne okresy i SK Bank jest lepszy w każdym okresie , zresztą możesz sobie porównać pamiętając o analogicznych okresach półrocznych
  http://www.skbank.pl/UploadedFiles/userfiles/file/DLA%20CIEBIE/Lokaty/2013-08-22/historia%20zmian%20oprocentowania%20eLokata24%206%20miesięczna.pdf
  i jak pisał polcan oprocentowanie zmienne to nie zawsze spadek , ale być może wzrost :)
  JJJ

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...