piątek, 9 sierpnia 2013

Lokata rewolwer teraz strzela ślepakami


4% staje się powoli ofertą deficytową. Jak poinformowało już kilku czytelników, Meritum żałuje obecnie, że zagwarantowało swoim klientom 4% na koncie oszczędnościowym do końca tego roku. Taki wniosek można wysnuć z faktu oferowania przez ten bank zamiany konta na lokatę roczną z oprocentowaniem... 3,80%.

Propozycja dość absurdalna. Bank wychodzi z założenia, że klientom bardziej przypadnie do gustu gwarancja roczna na 3,80% z zamrożeniem środków, zamiast 4% do końca roku z całkowitą elastycznością pięciu kont. Nie bierze chyba jednak pod uwagę, że w grudniu SKOKi będą już miały gwarancję BFG a wtedy ludzie prawdopodobnie masowo zaczną wycofywać środki z kont w Meritum i przeniosą je tam gdzie będzie wyższe oprocentowanie.

Na chwilę obecną powyżej 4% ma w ofercie Getin online, gdzie kolejny raz trwa zabawa w dziki zachód. Mowa o lokacie rewolwer, która w lipcu oferowała jeszcze dość przyzwoite jak na dziś 4,50%. W sierpniu możemy już liczyć tylko na 4,15% i to dopiero po okresie dwóch lat.

3,30% za strzał Źródło: getinonline

Niestety zmieniła się główna i podstawowa zaleta tej lokaty. W roku ubiegłym lokatę tę cechowała fajna właściwość, że co jakiś czas a dokładniej co pół roku można ją było bezkarnie zerwać.

Stąd też nazwa lokata rewolwer. W ciągu trzech dni mogliśmy stanąć w szranki z bankiem, strzelić pierwszy i zmykać z kasą oraz odsetkami tak jak to opisałem tutaj. To powodowało że lokata była albo lokatą półroczną, roczną, półtoraroczną lub dwuletnią wedle woli bez utraty oprocentowania.

Teraz nie jest już tak różowo. Jeżeli zdecydujemy się umknąć z kasą gdzie pieprz rośnie, to bank za karę da nam popalić. Nie dostaniemy tyle odsetek  ile dostaną ci co dotrwają do końca.

Ile dokładnie? W lipcu było to o 1pp mniej czyli 3,50% w chwili obecnej Getinek da o 0,85pp mniej czyli 3,30%. A więc kara jest niby lżejsza, ale to nie zmienia faktu, że stawka stała się mało atrakcyjna jak na lokatę półroczną, roczną czy półtoraroczną. 

Słowem mamy niby dobrą lokatę jak na dziś. Ale praktycznie tylko pod warunkiem zamrożenia pieniędzy na długi czas. A przecież dwa lata to typowy czas trwania obligacji korporacyjnych, gdzie co pół roku dostaje się dokładnie tyle ile emitent obiecuje czyli w granicach 10% i to bez żadnych kar.

10 komentarzy:

 1. Lokata De Luxe w Idea. To nowość ale oferta nie jest interesująca

  OdpowiedzUsuń
 2. żenada z tym wydzwanianiem do klientów..

  OdpowiedzUsuń
 3. Zachęcam Was do skorzystania z SK Banku. Lokata na Lato 3-miesięcza 4,75%, oprocentowanie stałe, bez ograniczenia kwotowego. Bank z BFG, jak wiadomo. Szkopuł w tym, że niezbędny ror. Podobno ta lokata będzie do końca sierpnia w ofercie. Bez łaski u Getinów, Idei itp. itd.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A inwestują już w kuriera czy trzeba jechać?

   Usuń
  2. Tego nie wiem. Mieszkam w mieście, gdzie są oddziały SK Banku, załatwiłem wszystko w oddziale. Zadzwoń do nich i dowiesz się czy można przez kuriera.

   Usuń
 4. A czy autor bloga zna jakiś SKOK, który dziś daje oprocentowanie powyżej 6%, bez dodatkowych warunków typu ilość udziałów, limit górny etc., nie licząc oczywiście Wołomina? Wg mnie w SKOK-ach ciężko już znaleźć lokaty oprocentowane na więcej niż 5%, ale może się mylę...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli naprawdę tak koniecznie jest to potrzebne, zajrzyj do poniższego artykułu na temat rankingu lokat w skokach
   http://moneyafterhours.blogspot.com/2013/06/wstepny-ranking-lokat-w-skokach.html

   Przejrzyj potem wszystkie strony najlepszych skoków i wybierz ten gdzie jest najwięcej.

   Usuń
 5. Ranking jest mi znany, bo można go zobaczyć co czwartek w "Rzeczpospolitej". Nie jest jednak zbyt wiarygodny, gdyż np. dane dla SKOK Wołomin są w nim nieaktualne od co najmniej dwóch tygodni. A na stronach wielu SKOK-ów oferty depozytów są tajne/poufne - trzeba się pofatygować do oddziału, by czegoś więcej na temat oprocentowania się dowiedzieć. W przeciwnym razie bowiem "highlightem" blogu byłaby z pewnością oferta SKOK-u Arka o stałym oprocentowaniu 7,6% na pół roku. Lokata jest w rankingu Rzepy, a na stronie Arki niewidoczna. Stąd moje pytanie - czy ktoś zetknął się z ofertami lokat w kasach o porównywalnym lub większym oprocentowaniu niż to, które proponuje Wołomin?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie o lokacie SuperDuet w SKOKu Arka na 7,60% pisałem tutaj
   http://moneyafterhours.blogspot.com/2013/03/lokata-super-duet-na-760.html

   Wówczas Arek chwalił się na prawo i lewo jakie dobre ma oprocentowanie. Niestety od maja tak Arek jak również SKOK Nike który również oferował bardzo dobre depozyty zablokowały swoje strony o czym tu
   http://moneyafterhours.blogspot.com/2013/05/nieoczekiwana-blokada-lokat-w-skokach.html

   Nieco później podobne praktyki zaczęła stosować Twoja Kasa
   http://moneyafterhours.blogspot.com/2013/05/oferty-lokat-nie-pokazujemy-czyli.html

   Od tej pory skupiłem uwagę na Wołominie, który i tak jest najlepszy spośród nich i nie stosuje dziwnych praktyk jak wspomniane wyżej 3 kasy.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...