wtorek, 13 sierpnia 2013

SKOK Wołomin - przewodnik dla początkujących


Patrząc na rynek lokat, który absurdalnie kontynuuje spadki mimo zatrzymania spadków stóp trudno nie odnieść wrażenia, że banki komercyjne posunęły się zdecydowanie za daleko w swoich poczynaniach. Dziś 4% uznawane jest za rarytas a przecież gdyby rok temu ktoś powiedział coś takiego, zostałby z pewnością uznany za heretyka.

Ponieważ czytelnicy wciąż zadają pytania, gdzie dziś warto lokować depozyty odpowiedź jest praktycznie jedna - w SKOK Wołomin. Praktycznie tylko tutaj możemy liczyć na zysk taki jak w roku ubiegłym przed falą spadków, bowiem zdecydowana większość lokat oferuje stawki powyżej 6%.

Ponieważ artykuły na temat oferty SKOKów są dość rozsiane, dziś omówimy kompleksowo całą obecną ofertę lokat z omówieniem wartości każdej z nich. Początkujący będą mogli w jednym miejscu znaleźć niemal wszystkie potrzebne informacje do zakładania lokat.


W chwili obecnej mamy następującą ofertę lokat:

1 Lokata STAŁA - 6,40% na 3 miesiące
Coś dla zwolenników lokat gwarantujących zysk przez cały okres trwania. Lokaty zmienne nie są lubiane, gdyż nie gwarantują oprocentowania. To jest zatem oferta dla takich ludzi. Lokata wymaga co prawda założenia ror, ale jest to konto bez kosztów więc nie jest to jakieś dodatkowe utrudnienie.


2 Lokata NOWE ŚRODKI - 6,60% na 4 miesiące
Ta lokata daje nieco wyższy zysk, ale wymaga spełnienia dodatkowych warunków. Minimalna kwota to 50.000 zł przy czym, co warto tutaj podkreślić, brak górnej granicy jak w Noble czy Lion's bank, więc osoby o zasobniejszym portfelu nie muszą kombinować jak tu rozbić najefektywniej środki na paczki.

Jak sama nazwa mówi muszą to być nowe środki a więc nie może to być lokata z kończących się depozytów w tej Kasie. Tak się składa, że skończyła mi się ostatnio kolejna lokata w Wołominie i niestety nie mam możliwości założenia akurat tej lokaty, gdyż dla SKOKu nie są to środki nowe.


2 Dobra Lokata z ROR - oprocentowanie zmienne
Wspomnianej wyżej lokaty własnej niestety nie zdążyłem przedłużyć na dawnych zasadach. Ale tym razem postanowiłem ją odnowić jako lokatę zmienną, również na okres 3 miesięczny. SKOK Wołomin nie robi często korekt lokat zmiennych, co jest jego wielką zaletą. dlatego też postanowiłem zaryzykować i założyć lokatę kwartalną, która daje o 0,20pp więcej. Czy była to słuszna decyzja czas pokaże.


Zmienna da więcej niż stała na kwartał Źródło: skok.wolomin

Lokata kwartalna wydaje się najlepszą alternatywą skoro ma taki sam procent jak półroczna. Kto lubi wyciskać z lokat jak najwięcej może dokupić udziały w cenie 30 zł za jeden i zakładać lokaty prezentowane w kolejnych kolumnach. Jak widać maksymalnie można mieć 50 udziałów co skutkuje podniesieniem oprocentowania. Udziały można odzyskać, więc kto lubi jak największy zysk powinien policzyć czy się to opłaca.


3 Dobra Lokata bez ROR - oprocentowanie zmienne
Istnieje możliwość zakładania lokat także bez posiadania ror, ale wówczas dostajemy mniejsze oprocentowanie. Biorąc pod uwagę fakt, że konto osobiste nic nie kosztuje, o czym szerzej niżej, najlepiej wybrać wariant z ror.

Bez ror oprocentowanie jest niższe
Którąkolwiek lokatę nie wybierzemy, za każdym razem osoby nie mające dostępu do placówek dostają do domu dwa egzemplarze umowy i jedną należy odesłać na adres SKOKu Wołomin.


4 ROR - oprocentowanie do 5,80%
Dodatkową zaletą ror w Wołominie jest praktycznie najlepsze oprocentowanie tego typu konta na rynku. Oprocentowane jest od 3% do 5,80% i to dla każdej kwoty a nie progowo jak to czyni coraz więcej banków, gdzie marny procent zaczyna się zwykle od 1000 zł.

Dość nietypowa jest obsługa tego konta. Nie mając dostępu do bankowości elektronicznej mam wglądu w to co się dzieje na koncie, ale ponieważ Kasy używam tylko dla lokat, wystarczy mailowa dyspozycja założenia a po każdej dyspozycji otrzymuję na maila zestawienie wszystkich lokat wraz z terminami zakończania oraz saldem na ror.

Można oczywiście zamówić usługę eSKOK i posiadać dostęp do bankowości internetowej, ale jest to usługa płatna i wynosi 4,50 zł na miesiąc. Dla osób posiadających tylko lokaty nie jest to więc opłacalne. Na szczęście mamy wybór czy obsługujemy sami konto czy też korzystamy z darmowej obsługi mailowej.


Jedyną wadą SKOKu Wołomin jest ograniczona działalność placówek co dla wielu Polaków oznacza komunikację mailową lub telefoniczną. Odpowiedzi są jednak bardzo szybkie i co ważniejsze rzeczowe czego o wielu bankach nie da się powiedzieć.

Z ograniczonością placówek, których praktycznie nie ma w Polsce południowo zachodniej i północno zachodniej, wiąże się też konieczność płacenia za przelewy. Póki jednak oferta jest rewelacyjna a tak jest do dłuższego czasu nie stanowi to problemu.

Przyznać muszę, że początkowo nie byłem zbyt zdecydowany co do zasadności wstąpienia do SKOK Wołomin. W końcu na wejściu czekają nas opłaty jak: wpisowe - 39 zł, wkład członkowski - 1 zł, stowarzyszenie - 5 zł oraz jeden udział - 30 zł co daje w sumie 75 zł. Ale przy takich różnicach oprocentowania kwota na wejściu szybko się zwróci a dodatkowo udział oraz wkład są zwracane, więc w sumie nie jest tak źle.

Podsumowując mamy do czynienia z ewenementem na naszym rynku. Tak dobrych warunków nie ma nigdzie i po ponad pół roku używania Kasy w Wołominie trudno się do czegokolwiek przyczepić. Tym bardziej, że prezentowane wyniki finansowe wyróżniają ją także na tle innych Kas Spółdzielczych.

26 komentarzy:

 1. A jak wygląda kwestia zabezpieczeń depozytów?

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy karta Visa jest obowiązkowa do ROR, a jeśli tak to czy jest płatna, cz są jakieś warunki, które trzeba spełnić żeby była bezpłatna?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Karta nie jest obowiązkowa. W moim przypadku ROR służy przede wszystkim do zakładania lokat o czym pisałem wczoraj.

   Usuń
 3. Zawsze trzymałem się z daleka od SKOK-ów. To nie dla mnie. Na początku II kw. br. założyłem ROR w SKOK Wołomin. Zacząłem lokować środki. Obecnie prawie 20% kapitału mam ulokowane w tym SKOK-u. Z uwagi na obecną sytuację nie rozumiem dlaczego ludzie tak ostrożnie podchodzą do tego SKOK-u (choć przyrost % członków w tym roku jest imponujący)?. Natomiast lekko ręką wchodzą w różnego rodzaju fundusze, które wciskają im "doradcy" czy "specjaliści".

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak wygląda sprawa płacenia za przelewy? Ile kosztują? Czy w przypadku zakończenia lokaty może zostać ona przedłużona czy też zwracają ją na konto (i trzeba płacić za przelew)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O przelewach wczoraj było info w komentarzach
   http://moneyafterhours.blogspot.com/2013/08/skok-woomin-przymyka-oko.html?showComment=1376323558589#c8301655774819406693

   W przypadku zakończenia lokaty środki wracają na ror i ta operacja nic nie kosztuje. Można tę lokatę przedłużyć lub założyć inną i to też nic nie kosztuje.

   Płatne są jedynie przelewy zewnętrzne.

   Usuń
 5. @internauta: odpowiedź jest prosta. W razie osunięcia się wyników funduszy, stracisz w nich maks. 30%. W razie upadłości SKOK-u tracisz cały kapitał, bo TUW SKOK już nie działa. Dopóki SKOK-i nie zostaną oficjalnie objęte gwarancjami BFG, nie gwarantują zwrotu oszczędności w razie upadłości. Wprowadzenie zarządcy komisarycznego to tak dużego SKOK-u, jak SKOK Wspólnota (połączonego pół roku wcześniej z dużą Kasą Zachodnią SKOK, było dla mnie dość sporym szokiem. Miejcie świadomość, że nadzór KNF w SKOK-ach niczego Wam dziś nie gwarantuje. Do grudnia lokowanie oszczędności w SKOKu przypomina chodzenie po krawędzi dachu sporego wieżowca. Widok na zyski może i niezły, ale ryzyko też spore. Dużo lepiej zainwestować w zabezpieczone obligacje korporacyjne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. TUW SKOK bardzo dobrze prosperujące TUW ponadto jest jeszcze odrębny fundusz gwarancyjny na który zrzucają się SKOKI jest to dodatkowe zabezpieczenie a w grudniu zastąpi to BFG.
   Tak więc ten wieżowiec ma jakieś bariery na dachu, które bynajmniej nie są z papieru lub na ....

   Usuń
  2. Dzięki. Jak napisałem z uwagi na obecną sytuację śpię spokojnie. Za mało czasu. Komisarz - normalna rzecz w tej sytuacji. Tu w najgorszym przypadku do gry wejdzie polityka. Z tego co wiem to nie ma obligacji korporacyjnych to końca "zabezpieczonych". W razie upadku zanim wartość zabezpieczenia trafi do inwestorów obligacji jest długa i konkretna kolejka. Na rynku Catalyst też są firmy z branż przyszłościowych, które nie powinne mieć trudności (bo UE, bo państwo..). A jednak po niecałych dwóch latach mają kłopoty i będą musiały rolować obligacje.

   Usuń
 6. Nie pisz bajek ze mozna stracic max 30 procent bo mozna stracic wiecej zaden fundusz nie oferuje limitu strat

  A co skokow to tez mijasz sie z prawda bo w przypadku klopotow skoki bede zasilane z funduszu stabilizacyjnego

  OdpowiedzUsuń
 7. Polan posiadasz w swoim portfelu obligacje niezabezpieczone?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że tak. Połowa obligacji jest niezabezpieczonych. Jeżeli firma jest solidna i należy do dobrej branży rokuje dobrze. Jeżeli zaś dodatkowo jest na Catalyst to już jest w porządku.

   Niezabezpieczone były przykładowe moje pierwsze obligacje, które całkowicie do mnie wróciły o czym pisałem tutaj
   http://moneyafterhours.blogspot.com/2013/01/pierwszy-wykup-szesciomiesiecznych.html

   Usuń
 8. " Tak się składa, że skończyła mi się ostatnio kolejna lokata w Wołominie i niestety nie mam możliwości założenia akurat tej lokaty, gdyż dla SKOKu nie są to środki nowe"
  - Może warto zapłacić te 6zł i przelać kasę na inne konto po to by następnego dnia wróciły te środki jako nowe i można założyć już wspomnianą lokatę?
  Co do karty VISA to jest ona darmowa przez pierwszy rok i można wypłacać bez dodatkowych opłat z bankomatów oznaczonych nalepką SKOK24. Mapka dostępna na stronie SKOK.
  Ostatnia sprawa to może autor niech przeanalizuje i dokładnie napisze kiedy zwracane są zwracane środki w sytuacji kiedy chcemy się ze SKOKiem rozstać. Wg. mnie może to trwać w niektórych okolicznościach nawet rok!! - po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cytowane zdanie było raczej ilustrujące aniżeli faktyczna niemożliwość. Nie ma w skoku 50 tys i nigdy takiej kwoty nie miałem na żadnej pojedynczej lokacie i raczej nie mam takiego zamiaru.

   Poza tym to co opisujesz jest jak przypuszczam nierealne. Wypłata i wpłata raczej nie zadziała bo to prawdopodobnie nie będą nowe środki. Przerabiałem to z Optimą i kilkoma innymi bankami (liczy się kwota na dany dzień) chociaż tutaj mamy do czynienia ze SKOKiem, który jest o wiele bardziej przyjazny od banków i może nie ma tutaj wymogu daty.

   Co do zwrotu to niestety masz rację. Pisałem już o tym przy okazji bodaj SKOKu Profit, którego członkiem kiedyś byłem. Z kasy wypisałem się w październiku a zwrot dostałem dopiero w lipcu w tym miesiącu bowiem wypłacane są pieniądze za udziały itd.

   Usuń
  2. Poczekaj, o jakich "srodkach" piszesz? nie moge przelac wszystkich srodkow do banku? czy chodzi wam o zwracanie "udzialow" ? bo to dwie rozne rzeczy.

   Usuń
  3. Mówimy o NOWYCH środkach, banki swobodnie interpretują sobie pojęcie NOWE wybierając według własnego uznania datę. Z tego powodu wypłata z banku i następnie wpłata na drugi dzień nie jest zwykle traktowana jako nowe środki.

   Tak jest w każdym banku komercyjnym. W SKOKach jeszcze tego nie testowałem, właśnie ze względu na płatne przelewy.

   Usuń
 9. O tym zwrocie kasy za wejście najgłośniej lamentują zapewni Ci co maja wykupiony cały 1 udział albo też tyle planują mieć po wejściu haha Rzeczywiście problem, bo 40 zł oddadzą dopiero za "rok" co ja bez nich zrobię przez tyle czasu

  OdpowiedzUsuń
 10. Jaki warunek należy spełnić żeby otrzymać wartość oprocentowania ROR w tym SKOKu z górnego przedziału tj. 5,8%?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 50 udziałów tj. 600 złotych do zwrotu przy wypisie z kasy.

   Usuń
  2. We wpisie polcan podaje, ze wartość 1 udziału to 30 zł a więc nie byłoby to 600 zł a aż 1500 zł. Trochę dużo ale jeżeli nie ma ograniczeń kwotowych to przy dużych kwotach, do których mamy w każdej chwili dostęp, oferta warta zastanowienia. Szkoda, ze nie ma na stronie tego SKOKu podanej informacji jaka ilosc udziałów uprawnia do określonej wysokości oprocentowania i trzeba się o to dopytywac u nich lub tu na forum.

   Usuń
 11. skok.wolomin.pl Ja polecam dobrze zapoznać się z ofertą banku, bo większość nie za bardzo wie o szczegolach. Mają oni bardzo dobre lokaty na bardzo dobrym oprocentowaniu. Sam korzystam i jestem zadowolony

  OdpowiedzUsuń
 12. Polcan, pisałeś kiedyś, że musiałeś kilkukrotnie dosyłać jakieś dokumenty do SKOK Wołomin. Dostawałeś na to koperty z kosztem przesyłki przerzuconym na adresata, czy musiałeś za każdym razem wysyłać na swój koszt?

  I jeżeli ta druga opcja, to czy jest możliwość załatwienia formalności przez internet + "podrzucenie" zestawu wymaganych dokumentów do oddziału SKOK Wołomin?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt początek był nieco wręcz upierdliwy. Jakby nie wiedzieli, że trzeba dosłać tyle a tyle dokumentów. I niestety nie dostałem na to żadnych kopert, nie wysyłają też kuriera. Wszystko jest całkowicie na koszt klienta.

   Ale jeśli masz możliwość udania się do oddziału to nie masz się o co martwić. Tam załatwisz wszystkie formalności, ja do oddziału mam pewnie grubo powyżej 100 km.

   Usuń
  2. Jeszcze jedno pytanie - jestem na etapie wypełniania deklaracji członkowskiej. Kod poufności wypełniam ja, czy oni sobie go uzupełnią potem razem z nr członkowskim?

   Usuń
  3. Wypełniasz sam. Ja byłem wczoraj w oddziale i pani kazała mi go wpisać

   Usuń
 13. Od jutra t.j 20.08 nastąpi zmiana oprocentowania lokat.Poinformowała mnie dziś o tym pani w skoku. niestety nie wiedziała o ile się zmniejszy oprocentowanie. Niezmmienna ma ponoć pozostać lokata na 4 miesiące od 50 tyś.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...