poniedziałek, 5 sierpnia 2013

Obligacje Getin serii PP3-iii coraz atrakcyjniejsze


Nowy miesiąc więc czas na nowe obligacje Getin. Są już w ofercie trzeci rok i w chwili obecnej mamy już trzecią serię. I co ciekawe jeżeli od samego początku ich atrakcyjność regularnie spadała to teraz zaczyna być na odwrót.

Pierwsza edycja trzeciej serii czyli PP3-i była bez wątpienia najmniej atrakcyjną i zarazem ostatnią prezentowaną na blogu Polak Potrafi 2. Ponieważ to obligacje dla zupełnie początkujących adeptów inwestowania, począwszy od drugiej serii PP3-ii przeniosłem ich omawianie tutaj.

Skoro lokaty kontynuują sobie spadki w najlepsze a obligacje stoją praktycznie w miejscu, ich atrakcyjność rośnie. Co więcej na chwilę obecną oferują więcej niż hit ostatnich dni czyli oferta Expandera.

Wybór raczej nietrudny

Warto tutaj także podkreślić inny fakt. Oferta Expandera trwa zaledwie miesiąc, więc trudno tutaj mówić o jakimkolwiek zysku. A obligacje Getin trwają... 7 lat i są płatne co 6 miesięcy więc zysk jest tutaj nieporównanie większy.

Parametry są identyczne jak poprzednio:
Oprocentowanie: WIBOR 6M + 3,00%
Okres trwania: 7 lat
Opcja call: po 5 latach
Płatność: co pół roku
Minimum: 25.000 zł
Wartość emisji: 50 000 000 zł
Zapisy: do 21 sierpnia 20123
Przydział: 28 sierpnia 2013

Catalyst: Tak


W przypadku parametrów zawsze jest kluczowy jeden zapis: minimalny zapis. Jak widać jest dobrze bo wymagane jest zaledwie 25.000 zł a to przecież dwa razy mniej niż wymaga na lokacie Noble a aż 4 razy mniej niż omawiany wczoraj Lion's Bank!

Na dzień dzisiejszy WIBOR sześciomiesięczny jest na poziomie 2,71% więc obligacje dają zarobić 5,71%

Biorąc pod uwagę jeszcze lepszą ofertę w SKOK Wołomin obligacje te nie są atrakcyjne. Z drugiej strony dla osób, które nigdy nie zetknęły się ze światem obligacji, może to być pierwszy krok w stronę lepszych zysków od całkowicie dziś bezbarwnych lokat. Dla odważniejszych oczywiście w dalszym ciągu są w ofercie papiery opisywane na Arkanach.

Nie da się ukryć. Jak raz zasmakuje się świat obligacji, dobrze się je dobierze do portfela, wtedy zupełnie inaczej patrzy się na lokaty. Chyba, żeby porównywać je z lokatami rentierskimi, chociaż nie zawsze o czym więcej jutro.

7 komentarzy:

 1. Jk można zakupić te obligacje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie w jednym z oddziałów albo Getin albo Open Finance.

   Usuń
  2. Jestem laikiem w tych sprawach i mam pytanie:

   Czy to prawda, że jeśli posiadam rachunek maklerski prowadzony przez inne biuro maklerskie niż biuro emitenta to wtedy jest trudniej nabyć takie obligacje? Chodzi mi o np. o konieczność stawienia się osobiście, co może być problemem jeśli w naszym regionie nie ma oddziału biura emitenta. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest korespondencyjne założenie rachunku inwestycyjnego w biurze emitenta.
   Czy to tak mniej więcej wygląda?

   Ogólnie przydały by się jakieś informacje dla totalnych żółtodziobów (krok po kroku) poparte konkretnymi przykładami jak się obligacje korporacyjne nabywa. Bo dla wielu początkujących jest to duży problem, a w sieci jest tylko ogólnie na ten temat.

   Usuń
  3. Nie ma informacji na ten temat bo obligacje Getin to praktycznie jedyne obligacje dostępne publicznie dla każdego. 99% obligacji są w ofercie prywatnej a wówczas piszesz na konkretny mail i otrzymujesz konkretne informacje tak jak tutaj
   http://arkanaobligacji.blogspot.com/2013/07/obligacje-firmy-pozyczkowej.html

   Pozwolenie na ofertę kosztuje ponad milion złotych więc tylko nieliczne firmy pozwalają sobie na to jak Getin, Orlen czy Rokita. A samo założenie trudno opisać bo jest tak banalne jak założenie lokaty. A jak dotąd nie napisałem artykułu Jak założyć lokatę i dlatego nie napisałem też artykułu jak założyć obligację. Podpisujesz umowę, wpłacasz pieniądze i koniec.

   Co do biura maklerskiego to można mieć dowolne. Ja mam w Alior banku i kupiłem rok temu obligacje Getin bez problemu.

   Usuń
 2. Jestem nowicjuszem jeśli chodzi o obligacje i mam pytanie czy trzeba je trzymać przez 7 lat czy można wykupić wcześniej i jakie są tego koszta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawdopodobnie będą na 5 lat i Getin sam je wykupi przed czasem.

   Natomiast skoro będą notowane na Catalyst będziesz mógł je sprzedać. Czy z zyskiem do zależy od notowań jakie będą miały na dany moment. Dodatkowe koszta zależą od prowizji maklerskiej. Ja akurat obligacji nie sprzedaję gdyż zbyt dobry zysk przynoszą by się ich pozbywać.

   A jeśli jesteś nowicjuszem to zapraszam na blog Arkana Obligacji. Jest dostępny na górnej belce z napisem 'Obligacje'. Tam znajdziesz praktycznie wszystko co jest potrzebne by wiedzieć szczególnie w pierwszych artykułach
   http://arkanaobligacji.blogspot.com/2012/06/wprowadzenie-do-obligacji.html

   Usuń
 3. Moim zdaniem prawdopodobnie Getin jednak NIE wykupi ich przed czasem, ponieważ zbliżamy się do końca koniunktury w cyklu spadków oprocentowania obligacji. Tak taniego kapitału Getin nie będzie się pozbywał, bo przy kilku kolejnych emisjach (za jakieś pół roku) będzie musiał zapłacić więcej. Oczywiście mogę się mylić ;-)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...