środa, 28 sierpnia 2013

Opłaty za przelew do 100 zł czyli przeczytaj cennik zanim cokolwiek zrobisz


Miałam "przyjemność" skorzystać z lokat na 8% w Kasa Polska. Odsetki naliczono prawidłowo, tyle,że przelew na wejsciu złożony rano zaksięgowano kolejnego dnia, podobnie na wyjściu, plus chora opłata w wysokości 100zł za przelew środków po zakończeniu lokaty. Poczytajcie sobie cennik opłat zanim zostaniecie członkami KP. Nadprogramowe 8 udziałów zwrócono mi dopiero w tym tygodniu. W czerwcu złożyłam dyspozycje. Dodatkowo na koncie musi pozostac 60 zl. Powodzenia

Mało kto analizuje szczegółowo wszystkie niuanse przy podpisywaniu nowej umowy z kolejnym bankiem. Szczególnie jeżeli jest to już dwudziesta czy trzydziesta umowa. Wszystkie są podobne co najwyżej różnią się niewiele.

Tymczasem wczorajsze ostrzeżenie czytelniczki w komentarzach zdziwiło nie tylko mnie. 100 zł za pojedynczy przelew to coś czego chyba nikt się nie spodziewał. 0,50 zł w Toyocie to dużo, 6 zł w SKOK Wołomin to bardzo dużo, ale 100 zł za tak banalną czynność jak przelew do innego banku?

Zacznijmy może jednak od uzupełnienia wczorajszego artykułu. Wejście w szczegółowe zestawienie lokat dostępne tylko w pliku pdf informuje o dodatkowych lokatach z oprocentowaniem stałym. Wyglądają one następująco:

3. Lokaty z oprocentowaniem stałym: 3,80% - 1 miesiąc
4,90% - 3 miesiące
5,40% - 6 miesięcy
5,50% - 9 miesięcy
5,55% - 12 miesięcy

Nie wygląda to już tak rewelacyjnie jak wczorajsza oferta, ale na pewno o wiele ciekawiej aniżeli to co oferują banki komercyjne. Czas zatem zajrzeć ile wynoszą opłaty za przelewy. W razie problemów Tabela Opłat i Prowizji jest przecież dokumentem do którego trzeba się odnieść w przypadku pisania reklamacji.

Według nowej tabeli ważnej od początku maja widzimy, że wycofano z obiegu 3 konta: IKS Zwykły, IKS Podróżnik oraz SKOK-Konto, więc zainteresowanie skupimy na pozostałych. Oto opłaty podane w tabeli:
 
Opłaty są darmowe jeśli skorzystamy z eskok


Owe nieszczęsne 100 zł jest podane w kolejnych punktach, w przypadku wykonania przelewu w oddziale Kasy. I tak:
 • do 100 zł:  2,50 zł
 • 100 - 10.000 zł:  0,20% od kwoty (min 2,50zł - max 20 zł)
 • powyżej 10.000 zł:  0,20% od kwoty (min 20 zł - max 100 zł)
Policzmy zatem na piechotę. 
0,20% od 10.000 zł = 20 zł
0,20% od 50.000 zł = 100 zł
czyli wniosek z tego prosty, że do kwoty 50.000 zł opłata rośnie proporcjonalnie do zainwestowanej kwoty. A więc dopiero powyżej 50.000 zł nie płacimy za zwiększanie kapitału na wejściu.

Ze względu na koszta ponoszone na wejściu, klienci będą raczej zakładać lokaty w kwocie od 10.000 zł w górę, o czym dziś szerzej na PP2, a więc wypłata w oddziale to bardzo drogi interes, całkowicie nieopłacalny z punktu widzenia klienta. Lepiej zatem założyć eSKOK ale jak informuje nasza czytelniczka:

100 zł to koszt przelewu w Oddziale, chciałam obejsc te koszta zakładając konto internetowe, bo tam 0zł za przelew. Ta... tyle,że limit dzienny to jakieś 20 tys zł, nie było możliwości podwyższenia limitu, takie info uzyskałam dzwoniąc na infolinię w momencie gdy chciałam dokonac przelewu przez internet.


Istotnej informacji o dziennym limicie nie ma w Tabeli, a z pewnością jest istotna w tym przypadku. A więc najbardziej optymalne jest dzielenie zainwestowanej kwoty na pakiety. I tak zamiast wypłacać jednorazowo 50.000 zł w oddziale i płacić za to horrendalną sumę 100 zł lepiej jest zrobić 3 przelewy przez 3 kolejne dni: dwukrotnie po 20.000 zł i raz 10.000 zł.

Jak widać nie tylko banki mają za uszami. W SKOKach też czekają nas niemiłe niespodzianki i nie dziwię się, że niezbyt pochlebnie wyraża się nasza czytelniczka, która skorzystała z ich usług.

Sam zresztą zapłaciłem kiedyś 9 zł za wypłatę w oddziale ING i to w takim gdzie jest stanowisko komputerowe, które pośrednio pozwala na darmową wypłatę! Pani przy kasie nie raczyła mnie jednak poinformować o naliczeniu płaty za wypłatę, chociaż mogła to zrobić. Z drugiej strony reklamację rozpatrzono oczywiście negatywnie argumentując to hasłem: podpisał Pan umowę to wiedział, że tak będzie.

Trudno pamiętać wszystkie kruczki i sztuczki we wszystkich bankach. W każdym razie jedna nauczka wystarczy aż nadto. Dziękujemy czytelniczce za zwrócenie uwagi, a osobom zainteresowanym inwestowaniem w Kasie Polskiej polecam dzisiejszy artykuł na PP2 omawiający różnicę w zysku pomiędzy Kasą a "resztą świata".

Ciąg dalszy: Symulacja realnych zysków w Kasie Polskiej czyli od jakiej kwoty to się opłaca

7 komentarzy:

 1. A ping pong już tylko 4%

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli kolejne konto do odstrzału

   Usuń
  2. No niekoniecznie. Zależy co komu potrzeba - jakoś na rynku brak innego, podobnie oprocentowanego, produktu dającego dostęp do swoich pieniędzy z dnia na dzień bez kosztów (nie licząc czasu potrzebnego na założenie lokaty).

   Usuń
 2. W ING trafiają się również "panie przy kasie", które są w porządku. Nie wiedząc, że w tym banku opłata za wpłatę pieniędzy na konto wynosi 9 zł,chciałam wpłacić parę groszy przy kasie. Pani z ING była tak miła, że poinformowała mnie o tej dziwnej płatności, a nawet zaproponowała sposób obejścia opłaty. Wystarczyło wpłacić pieniądze na konto oszczędnościowe, a potem zrobić samodzielnie przelew pomiędzy swoimi kontami:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W bankach wiele zależy od tego na kogo się trafi. W moim przypadku skrajna była obsługa w trzech różnych oddziałach Polbanku od oddziału w którym bardzo wiele można zarzucić rażącej niekompetencji obsługującego, któremu między innymi musiałem uświadamiać co powinien zrobić i jaka jest oferta banku, po doskonałą obsługę w innym oddziale, w którym dowiadywałem się więcej aniżeli gdziekolwiek indziej.

   A co ciekawe oba oddziały były oddalone od siebie o jakieś 150 metrów.

   Usuń
 3. Dlaczego nie omijacie szerokim łukiem takich banków, które z punkt "honoru" uznają wydymanie klienta? Swoje wabiące procenty niech sobie w d..ę wsadzą to może wrócą do normalności.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystkie banki nas " dymają " ale czytając ten blog i komentarze wzajemnie sobie pomagamy ostrzegając się wzajemnie i podając ciekawe pomysły na pomnażanie kapitału (oby bez wpadek)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...