wtorek, 6 sierpnia 2013

Czy Lokaty rentierskie w SKOK Wołomin są opłacalne


W zasadzie jedyna oferta lokat godna uwagi i szerszego opisu jest dziś w SKOK Wołomin. W dalszym ciągu Kasa ta bije na głowę wszystkie banki razem wzięte nawet gdyby brać pod uwagę najlepsze promocje, lokaty wabiki, nowych klientów, nowe banki czy co tam jeszcze sobie banksterzy wymyślą.

Szczególnie godne uwagi są, nieomawiane do tej pory, lokaty rentierskie. A przecież to lokaty o których marzy praktycznie każdy zwolennik prawdziwych lokat. W końcu jakby nie patrzeć, na pewno każdy chciałby być kiedyś rentierem z prawdziwego zdarzenia.

Lokaty rentierskie są zbudowane na podobnej zasadzie jak obligacje. W przeciwieństwie do zwykłych lokat tutaj nie czekamy na odsetki do samego końca trwania lokaty, tylko możemy liczyć na wypłatę w trakcie trwania lokaty a więc na dodatkową premię do comiesięcznej pensji!:)


Kto by nie chciał Źródło: skokwolomin


Do tego mają służyć lokaty rentierskie, bowiem rentier to osoba utrzymująca się z odsetek. I faktycznie można zamówić sobie wypłatę odsetek co miesiąc, ale za taką częstotliwość dostaniemy mniejszy procent niż gdybyśmy zażyczyli sobie wypłatę odsetek co kwartał. 

Spójrzmy na oprocentowanie:

Im częstsza wypłata tym niestety mniejszy procent


Jak widać osoby, które zdecydują się na kwartalną wypłatę odsetek mogą liczyć na 0,20pp więcej. Dziwi przy tym minimalna kwota ustawiona jak dla standardowej lokaty bankowej na zaledwie 1000 zł. Trudno w takim przypadku mówić o jakimkolwiek rentierstwie oznacza to bowiem odsetki rzędu zaledwie 4,38 zł dla wariantu kwartalnego miesięcznego oraz 13,57 dla wariantu kwartalnego.

Warto tutaj jednak podkreślić jedną zasadniczą wadę lokat rentierskich, która sprawia, że sens ich zakładania staje pod bardzo dużym znakiem zapytania. Lokaty te zakładamy po to by mieć dostęp do dodatkowej kasy. Niestety w Wołominie wypłata kosztuje do 6 zł co dla wariantu miesięcznego daje niepotrzebny koszt rzędu 72 zł w skali roku

W przypadku obligacji jest zupełnie inaczej. Tutaj co prawda dostajemy kasę co kwartał lub co pół roku ale odsetki dostajemy najczęściej na rachunek maklerski a wypłata na zwykły rachunek bankowy jest bezpłatna. Z tego powodu nawet jeśli lokaty rentierskie są ciekawsze od obligacji to jednak należy przeliczyć czy faktycznie są bardziej opłacalne.

Obligacje mają jeszcze jedna przewagę nad lokatami rentierskimi. Można je sprzedać w trakcie trwania jeżeli są notowane na giełdzie, natomiast lokatę w trakcie trwania możemy co najwyżej zerwać ale za to czeka nas kara.


49 komentarzy:

 1. W SKOK Wołomin płatny jest przelew. Za wypłatę w kasie nie płaci się nic. A więc jeżeli ktoś ma placówkę Wołomina blisko to może wypłacić gotówkę do ręki i nie poniesie żadnych opłat z tego tytułu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się. Niestety połowa Polski nie ma dostępu do oddziałów i nie zanosi się na zmiany.

   Usuń
  2. nie popadajmy w skrajności przelew do tylko max 6PLN przy takich warunkach....%

   Usuń
 2. Ja wybierając opcję co kwartał miał bym podwójny budżet domowy co 3 miesiąc. Co mogę powiedzieć, gdyby nie czynsz, droga dobrowolna składka NFZ, to był bym rentierem. I wyobrażam sobie, że to całkiem możliwe, w końcu rentier płaci od tego dochodu 19% podatek więc nie mało. Gdyby mieszkać w bez-czynszowej kamienicy albo kawalerce w której czynsz 130zł-150zł z ogrzewaniem (z którego są co roku zwroty 2-3 czynszowe) to jest to możliwe, ale tylko dla ludzi świadomych finansowo (takich co nie płacą za media albo płaca bardzo mało np. sam Internet + komórka 30zł mc, chodzą do kina w poniedziałki - 10zł itd.) albo takich co mają z pół miliona :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawdziwy rentier mógłby mieć firmę w której robi bardzo mało np. sprzedaje laptopa raz na tydzień i starcza na składkę ZUS + ubezpieczenia zdrowotne. Raz liczyłem i życie kosztuje bardzo mało właśnie w kawalerce własnościowej, a przy tym na full wypasie (wypady do kina, na piwo/a, ciastko z kawą, basen, gry, tv, radio, net, McD itd. czym można zapełnić cały tydzień, co tydzień!) tylko trzeba by wydać na RTV/AGD/REMONT ze 30tys. Przy takim oprocentowaniu w SKOK wyszło mi 200tys (w tym był by zapas na oszczędzanie 10% / wakacje czy wzrost czynszu). Problemem jest przyszła emerytura z ZUS, dobrowolna składka NFZ 341zł/mc (która rośnie jak "średnie wynagrodzenie") i posiadanie mieszkania na własność. Dla wielu jest to nie do przeskoczenia a Ci co przeskoczą nie wyobrażają sobie życia za 900zł bo za samego "smartfona" płacą 159zł... Niby można by to obejść, czyli założyć, że ZUSu za 40 parę lat nie będzie lub nie dożyjemy, więc lat pracy nie robimy, zarejestrować się jako bezrobotni, odziedziczyć mieszkanie / kup na licytacji w spółdzielni za 30% wartości albo kupić mieszkanie na wynajem na wyspach i mieszkać w tanim mieście wyciągając do 20% rocznie. W końcu: rentier to też "osoba utrzymująca się z dochodów płynących od posiadanego kapitału, NIERUCHOMOŚCI".

   Tak się zastanawiam po co autor kumuluje kapitał skoro to dla niego tylko "dodatkowa premia do comiesięcznej pensji" i założę się, że tej premii nie wydaje bo procent składany "przepadnie". Trzeba mieć jakiś cel, jak rentier-stwo bo zbieranie dla samego zbierania to bezsens ;/

   Usuń
  2. Dlatego, że autor zwiększa ryzyko inwestycji kosztem większego kapitału zabezpieczenia. A im wyższy kapitał zabezpieczenia, tym wyższe akceptowalne ryzyko i większy potencjalny zysk.

   Usuń
  3. Ale po co kumulować kasę dla samej kasy? Ustawiłeś jakiś próg np. sławny milion? I co wtedy? :)

   Usuń
  4. Bardzo dobre pytanie.Tak wygórowanego progu nie mam, a próg który sobie postawiłem osiągnąłem niedawno. Problem w tym, że ten próg jest niepewny...

   Niestety moje zyski rentierskie nie są gwarantowane przez BFG ani przez SKOKi a zależą głównie od funkcjonowania wybranych przeze mnie firm. Jeżeli firma upadnie to po zyskach i zarazem po inwestycji. Dlatego potrzebny jest fundusz stabilizacyjny na wypadek bankructwa. W chwili obecnej mógłbym sobie pozwolić na bankructwa dwóch firm.

   Innymi słowy wiele zależy od sposobu przyjętego w inwestowaniu. Gdybym bazował na lokatach to problemu tego nie byłoby wcale i mógłbym rozważać kiedy koniec zabawy i dożywotni odpoczynek:) Ale lokaty lecą w dół i w tym cały problem, że trzeba szukać alternatyw.

   Usuń
  5. Kiedyś znajomemu powiedziałem i powiem i tobie (narzekał, że dostał 400zł odsetek po roku i na tym się nie da zarobić). To nie % są małe to Ty masz za mało kapitału! (wiem wiem, to może być pogoń za marchewką na kijku w nieskończoność). Dlatego może warto pomyśleć o innym progu albo wynajmie. Niby lokaty 3.5% a rentierskie można wyciągnąć 5,9-6,7% a swego czasu 7-7.5%.

   Próbowałeś może pożyć bez pracy kiedyś? Tak za odsetki? Bo ja tek i umiem sobie zapewnić czas a podobno niektórzy gonią za marchewką a potem się okazuje, że właściwie to się nudzą, ot brak hobby celów marzeń...

   PS. Rentierstwo można podbudować dochodem prawie pasywnym np. blogami (kasa z reklam) ;)

   Usuń
  6. Poruszyłeś tematykę przygotowaną na pożegnanie z czytelnikami. Bo właśnie tutaj tkwi prawdziwy sens życia.

   Żyłem kiedyś bez pracy. Zwolniłem się na własne życzenie i próbowałem żyć na własną rękę, może nie za odsetki, ale z własnej działalności. Niestety opłaty są zbyt duże by bawić się w to na dłuższy czas, bo w efekcie albo stajesz się niewolnikiem wyjścia na prostą albo rzucasz wszystko w diabły.

   PS rentierstwo można podbudować wieloma dochodami pasywnymi i w tym tkwi siła. Chyba warto przypomnieć jeden z najlepszych artykułów o Pablo ale w odświeżonej wersji...

   Usuń
  7. żyje dopiero kilka miesięcy bez pracy.. nawet sobie nie zdajesz sprawy jak ludzie są wścibscy wszyscy chcą ci "pomóc" w poszukiwaniu pracy zadają pytania węszą przynoszą ulotki ofert wcale to nie jest takie proste.. a kup coś w stanie nie pracy.. i niech cie życzliwa zapracowana sąsiadka z tym czyms zobaczy:)

   Usuń
  8. Zawiść ludzka nie zna granic a potrafi zatruć życie...

   Nie przejmuj się nimi, ulotki wyrzucaj do kosza albo użyj w inny sposób jaki uznasz za stosowny. A afiszować się z kupnem nie musisz chyba, że jest to samochód, którego raczej nie schowasz do lodówki;)

   Usuń
  9. Teoria swoje, a czynnik ludzki swoje.

   @polcan a Ty co byś odpowiedział gdy ktoś zaczepi dlaczego nie pracujesz, albo z czego żyjesz? skąd na to miałeś?

   Ukryj dostawę mebli, nowy telewizor (dostawę i duży), remont (hałas), wyjście z domu z walizkami na wakacje czy robienie codziennych zakupów. Co wtedy takim życzliwym powiedzieć?

   Usuń
  10. Po pierwsze nie wyobrażam sobie takiej sytuacji w moim przypadku. Ludzie z mojego sąsiedztwa raczej nie należą do wścibskich i na odwrót. Sąsiadka przykładowo kupuje sobie meble praktycznie co rok nowe. Jej sprawa, jak tak lubi.

   Każdy ma prawo do swojego życia i robienia z nim co uważa za stosowne. Inna sprawa jak ktoś się tym afiszuje i robi na pokaz.

   A co powiedzieć? Wziąłem w końcu kredyt. Nie musisz się tłumaczyć, że remont, telewizor (duży z dostawą) nowe meble oraz walizki na wakacje kupiłeś sobie za najzwyklejsze w świecie odsetki czy to z lokat, z obligacji czy z kokosa:)

   Usuń
  11. "Kto daje kredyt gdy się nie pracuje? Z czego spłacisz?";)

   Usuń
  12. Chwilówka albo inne badziewie typu pożyczka z bankomatu o której pisałem niedawno albo różne odmiany na PIT, na dowód osobisty czy za ładny uśmiech:)

   Będą sprawdzać dokumenty wścibscy sąsiedzi?

   Usuń
  13. A spłacisz z nowej pożyczki.

   A szczerze to tak się właśnie robi. Czytam obecnie o tym pasjonującą książkę, którą zrecenzuję pewnie niebawem na blogu.

   Usuń
  14. Zaciekawiło mnie to

   Myślę, że jak tak powiesz to życzliwi inaczej dla twojego dobra zgłoszą gdzie popadnie aby dla twojego podwójnego przyszłego dobra nie zlicytowali ci mieszkania:)

   A przecież mówimy o dekadach bez pracy w miarę młodym wieku. Więc jak tu się nie "afiszować" gdy ludzie widzą, że do pracy nie chodzisz a basen, ciasto, kawa, kino, zakupy, pół roku i nowy telewizor, pół roku wyjazd na wakacje a ludzie pracują i nie mają za co:) bo meble co rok trzeba zmienić...:)

   Usuń
  15. Nie znam przypadku, żeby ktoś się tłumaczyć musiał ze źródeł swoich dochodów. Tym bardziej sąsiadom.

   Powiedz, żę masz bogatego wujka, że parasz się bukmacherswem i dobrze obstawiasz wygrane, że zarabiasz na allegro, że grasz na forex, że inwestujesz na giełdzie i trafiłeś na żyłodajną spółkę, że masz fundusze i struktury w porfelu, że zarabiasz na płatnych ankietach w zależności od naiwności sąsiadów. Sposobów na zarobek w dzisiejszym świecie jest multum, że aż w głowie się kręci.

   Gdyby doba miała 100 godzin to do pierwszego miliona można dojść bardzo szybko i to bez etatu wykorzystując różne sposoby na zarobek. Oczywiście nie na funduszach czy strukturach ale na tych bardziej pewnych metodach.

   Niestety ludzie najpierw biorą kredyt, wpadają w pętlę zadłużenia a potem żyją według schematu praca-dom, praca-dom po to by zarobić na spłatę zadłużenia i odsunięcia od siebie wizji krwiożerczego windykatora.

   Usuń
  16. Taka odpowiedź może przejść w "o ciekawe powiedz co jak to i ja bym sobie zarobił/a/dorobił/a" niestety ludzie tacy są. I teraz wejdzie taka osoba w forex straci kasę na wakacje/nowe meble i dopiero się zacznie zawiść. Choć może to jest metoda by się odczepiła na zawsze:)

   raz się spotkałem ze znajomym w banku, obaj zakładaliśmy lokatę po pół tora roku, potem się przypadkiem spotkaliśmy, on do mnie "wiesz ile dostałem z tej lokaty? niecałe 314zł! przecież to śmieszne!" a ja mu mu to "to coś mało ulokowałeś stąd taki zysk. Ja dostałem na czysto ok. 17tysięcy" a on mi na to "ty to chyba miałeś tam piątkę z przodu i dużo zer".

   - facet ode mnie zarabiał więcej o 600zł netto
   - pierwszy raz włożyłem do jednego banku całą kasę (prawie 10lat oszczędzania)

   Ostatnio go spotkałem i usłyszałem: "do pracy byś poszedł, trzeba coś robić, wyjść do ludzi"

   Chyba nie muszę mówić, że wydaję kasę rok do tyłu i mi starcza? cashflow się zgadza :)

   Usuń
  17. I co mu odpowiedziałeś? Nie wyjdę do ludzi? Swoją drogą najlepiej jest jak lubisz swoją pracę i wracasz tam bez problemów. Gorzej gdy jest na odwrót/

   Zarabiał 600 zł więcej ale pewnie roztrwonił je szybko a ty gospodarowałeś z głową. Po 10 latach można uzbierać niezłą sumkę ale rentierstwo szybko zużyje taką kasę i niestety trzeba uzupełniać braki.

   Usuń
  18. Masz na myśli inflację? W czasach gdy % na depozytach wahają się między 3,5-9% brutto liczenie jej ma jakiś sens? W awaryjnej sytuacji mam sprzedaż mieszkania na połowę mniejsze.

   Usuń
 3. "to bowiem odsetki rzędu zaledwie 4,38 zł dla wariantu kwartalnego oraz 13,57 dla wariantu kwartalnego."

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chochliki lubią się panoszyć. Korekta zrobiona, dzięki.

   Usuń
 4. Czyli np. mamy do reki ponad 2000 zl miesiecznie przy wplacie 500 000.
  Czy dobrze karkuluje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze. Wychodzi coś koło 2191 zł:)

   Usuń
  2. @Lokatofan
   Lepiej wrzucić wtedy połowę do skoku i połowę do SK 5.9% bodajże z uwagi na gwarancje depozytów (w skokach jest 50tys euro czy 100tys gwarancja?)

   Usuń
  3. Warto dodać, że netto. By tyle dostać z pracy trzeba mieć 3100 brutto. Składka na NFZ przy takim wynagrodzeniu to 241zł/mc potrącana z brutto a dobrowolna żyjąc z lokaty kosztuje 341zł/ netto, ale nie trzeba jej płacić można się ubezpieczyć prywatnie, i ryzykować, że przy złamaniu nogi czy innego wypadku policzą nam w 10tys+ :)

   Usuń
  4. No tak, zapomniałem o gwarancjach.

   Usuń
 5. Info z Facebooka z selekcji "Ostatnie posty innych użytkowników na stronie Bank Zachodni WBK"

  Zmiany w Taryfie Opłat i Prowizji:

  Dla kart Visa Electron<30 oraz MasterCard PAYBACK
  – W przypadku rozliczenia przez BZ WBK w poprzednim miesiącu kalendarzowym co najmniej 5 transakcji bezgotówkowych dokonanych kartą (z wyłączeniem transakcji typu Quasi Cash) opłata miesięczna wynosi 0 zł.
  – W przypadku nierozliczenia przez BZ WBK w poprzednim miesiącu kalendarzowym co najmniej 5 transakcji bezgotówkowych dokonanych kartą (z wyłączeniem transakcji typu Quasi Cash), opłata miesięczna za kartę wyniesie 5 zł.

  Od siebie dodam że bezpłatnie można zmienić na konto godne polecenia gdy pójdziemy do oddziału i powiemy że chcemy niby zrezygnować. Praktykowane w maju 2013.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od kiedy te zmiany? Można zastrzec kartę? Nie chce mi się iść konta zamykać a na "konto godne polecenia" zmieniać nie będę bo mam tyle banków w portfelu, że jeden mniej to mi na rękę...

   Usuń
  2. Od 1 grudnia 2013r.

   Usuń
  3. Właśnie ktoś wie czy można wypowiedzieć umowę online, pocztą albo tel na darmowy numer? Dostałem od nich 250 premii a płacić za cokolwiek nie zamierzam ani chodzić po placówkach i zmieniać co pół roku konto na inną nazwę (pewnie za opłatą 20zł). A "konto godne polecenia" to warto założyć za rok po zamknięciu <30 jak znowu będą dawać 700zł a nie za darmo sobie przekształcać. Zwykłe konto WBK nie daje żadnych korzyści bo RORów darmowych jest wiele a taki warto mieć gdzieś gdzie są korzyści np. 5%, premie, dobre lokaty itd.

   @polcan zamykałeś konto w tym banku? Jest jakiś wpis?

   Usuń
  4. Nie zamykałem. Jako klient Kredy Banku byłem wykluczony praktycznie z wszystkich promocji jakie miał BZ WBK.

   Usuń
  5. Polcan skorzystałem z promocji ING 200 zł. Teraz czas na zamknięcie rachunku. Rozumiem że idę do oddziału banku ale czy konto zostanie zamknięte natychmiastowo czy z 30-dniowym okresem wypowiedzenia ?

   Usuń
  6. z 30-dniowym okresem niestety.

   Usuń
 6. UFK Obligacji Korporacyjnych Open Life - warto? Od początku stabilny wzrost notowań jednostek o ok. 10% rocznie, minus 2% za zarządzanie rocznie i minus 1% opłaty transakcyjnej(jednorazowo). Czyli w pierwszym roku wyszłoby 7% na plus jeśli dobrze liczę. Wykres jest równy, bez wahań od początku notowań. Inwestycja na minimum 40 miesięcy tzn. po tym okresie wykup jednostek bez "kary". Brak gwarancji ochrony kapitału. Produkt w formie ubezpieczenia, więc nie ma podatku Belki. Zyski wypłacane kwartalnie.

  Co o tym sądzicie? Dla mnie ma to być alternatywa dla coraz niżej oprocentowanych lokat i sposób na ochronę kapitału plus mały zysk przy niewielkim ryzyku. Macie jakieś przemyślenia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Brak gwarancji ochrony kapitału" mam lepszy produkt I zwie się "bitcoinowa ruletka":

   - 15% portfela kupujesz BTC czekasz na wzrost o 100zł
   - 85% szukasz najlepszej lokaty

   Plusy:
   - brak opłat za zarządzanie
   - ochrona 90% kapitału
   - potencjalny zysk 11% brutto

   Lub produkt II "dwu letni słoneczny depozyt" za:
   - 8% wpłacasz na forex grasz raz na parach EURO/PLN i EURO/USD 40:1 długoterminowo o 10p walutowych za każdym razem połową obstawić masz raz jedną z nich
   - 90,5% wpłacasz na lokatę 5,9%
   - 1,5% jedziesz nad Bałtyk z gruponu

   Plusy:
   - brak opłat za zarządzanie
   - ochrona 100% kapitału
   - potencjalny zysk 9% brutto rocznie + wakacje

   min. 50tys (zalecanie 100tys).

   Usuń
 7. Jestem studentem i nie mam własnego dochodu. Nie brałem w życiu żadnego kredytu itp. Citi co chwilę daje promocje na kartę kredytową. Czy uważacie że jest dla mnie osiągalna? Nie chodzi mi o to żeby się zadłużać ale o wisienki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jutro będzie o tym na PP2

   Usuń
  2. Dali by kartę na podstawie stanu konta? Też chodzi mi o wisienki.

   Usuń
 8. MichałSzczecin7 sierpnia 2013 21:22

  Czy lokaty rentierskie w SKOK Wołomin są już bezpieczne? Czy chroni je BFG?
  Mam do zainwestowania 500 tysięcy zł. W Noble Banku na rentierskiej za takie pieniądze dają 4,75%, ale SKOK Wołomin daje prawie 2% więcej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nigdzie nie wkładaj 500tys. Gwarancje to 400tys+- czyli 100euro. Wpierdziel do dwóch banków po połowie. SK ma jeszcze 5.9% na 24M i 6 coś na 36M na rentierskiej.

   Usuń
  2. W noble banku konto 99zł, więc przygotuj drugi bank i 12'001,00zł na przelewy co miesiąc jeśli już go chcesz.

   Usuń
  3. Mam ten sam problem, Noble Bank to Getin? nie bardzo im ufam, czekam na SKOK BFG i atakuje.

   Wie ktos moze w jakim SKOKU zaraz po wolominie daja najwiecej na lokacie 12 miesiecznej?

   Usuń
  4. Nie potrzebujecie lokaty rentierskiej. Mając 500tys, 20tys wyjmujemy na rok i zakładamy zwykłą lokatę roczną 480tys na 5%+. Po roku znowu mamy 500tys.

   Tak można robić z każdą lokatą, albo się wstrzymać rok i mieć bufor roczny cashflow.

   Usuń
  5. MichałSzczecin10 sierpnia 2013 00:58

   Tylko lokaty w SK Banku mają zmienne oprocentowanie, co przy lokacie 3-letniej jest jak gra w ruletkę...
   SKOK Wołomin daje stałe oprocentowanie.

   Usuń
  6. SK jest tylko w warszawie nawet nie moge zalozyc z innego miasta telefonicznie takze zadne rarytasy,

   Wolomin jest juz odzial w krakowie.

   Zaraz po wolominie, jaki skok najlepszy z lokatami?

   Usuń
  7. Zadzwoń i powiedz by przygotowali dokumenty. Wstań o 5 rano i wybierz się do Warszawy. Jak się ma 500tys to chyba nie problem odżałować 100-300zł na podróż i nocleg. Zwłaszcza, że z głowy będzie potem na 3lata obracanie kapitałem...

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...