poniedziałek, 12 sierpnia 2013

SKOK Wołomin przymyka oko na swoje warunki


Wielu czytelników w komentarzach dotyczących SKOK Wołomin wskazuje rzecz, na którą do tej pory nie zwracałem uwagi. Konto osobiste w tej kasie rzekomo wymaga, aby były na niego dokonywane regularne wpłaty w wysokości 300 zł miesięcznie.

Fakt, taki zapis jest na stronie Kasy i zauważyłem go dopiero dlatego, że wskazał je jeden z czytelników. Teoretycznie kwota nieduża i co tu dużo mówić, najmniejsza spośród wszystkich banków gdzie bodaj najmniejszy wymóg ma Getin bank, gdzie przelewam co miesiąc 750 zł.

Problem w tym, że przelewanie jakiejkolwiek kwoty gdziekolwiek, to zawsze dodatkowy kłopot. W przypadku Wołomina tym większy, że przecież wypłaty z Kasy są płatne jeśli nie mamy dostępu do oddziału, co dla wielu z nas jest dodatkowym utrudnieniem. Z drugiej strony choć mam ror w Wołominie, nigdy nie dokonywałem wpłat 300 zł, więc o co chodzi?
Mimo tego zapisu nie jest to konieczność Źródło: skok.wolomin

W zasadzie nawet gdyby ktoś przelewał owe 300 zł na ror w Wołominie, to nie będą to martwe środki tworzące osad. Kasa w Wołominie ror ma oprocentowany od 3% co jest lepszą stawką w porównaniu z bankami. Pozostaje jednak problem samego przelewu bowiem nikt nie lubi być przymuszany do niechcianych czynności.

Zadałem pytanie jak to w końcu jest i dostałem taka odpowiedź:
uprzejmie informuję, że w umowie rachunku istnieje zapis mówiący o tym, że należy dokonywać wpłaty w wysokości co najmniej 300,00 zł miesięcznie. Ponieważ jednak wpłata na lokatę kierowana jest na ROR (również lokata po zakończeniu automatycznie zostaje przeksięgowana na ten rachunek), zasilenie to, choć nie jest ono regularne, traktujemy jako wystarczające.

Gwoli wyjaśnienia posiadam dwie lokaty odnawiane co kwartał a więc siłą rzeczy ror jest zasilany dwa razy na 3 miesiące. Z tego prostu wniosek, że jeden miesiąc pozostaje bez żadnych wpłat a mimo to Kasa w Wołomina idzie na ustępstwo i nie wymaga aby w tym miesiącu były dodatkowe wpływy. 

Rzecz praktycznie nie do pomyślenia w banku komercyjnym, gdzie bank wręcz czyha na najmniejsze potknięcie klienta by natychmiastowo wykorzystać je na swoją korzyść.

Za prosty przykład może posłużyć incydent z ubiegłego tygodnia, w bezproblemowym jak dotąd BGŻ. Bank przetrzymał przez 5 dni pieniądze w wyniku błędnego przelewu. Zgłaszałem problem codziennie używając za każdym razem innych argumentów i apelując o zwrot. Niestety za każdym razem dostawałem wymijającą odpowiedź:
Uprzejmie informuję, że Pana zapytanie zostało sklasyfikowane jako reklamacja i przekazane w celu rozpatrzenia do Departamentu....

Czyli innymi słowy czekaj kliencie ustawowe 14 dni. Według zapewnień rozpatrzenie miało być niezwłoczne. Niezwłoczne było w niedzielę, niezwłoczne było i w poniedziałek, niezwłoczne było także we wtorek, niezwłocznym okrzyknięto środę. Argumenty dotyczące prośby mogły być jakiekolwiek a codziennie testowałem inny. Dopiero ostateczny i zarazem najbardziej drastyczny doczekał się 'niezwłocznego' rozpatrzenia. No prawie niezwłocznego...

Konsultantka z infolinii po 5 dniach oczekiwania rano poinformowała o wpłacie na moje konto zablokowanych środków. Niestety na wpłatę znów trzeba było czekać aż do późnego popołudnia a więc w momencie, gdy przelew zewnętrzny nie będzie tego dnia realizowany. Dzięki temu bank zyskał kolejny dzień.

Jak widać SKOK w Wołominie jakoś nie robi problemów klientom, choć ma do tego pełne prawo. A w banku komercyjnym to praktycznie norma, która przestaje powoli dziwić. I niestety BGŻ wcale nie jest odosobnionym przypadkiem. 

15 komentarzy:

 1. Wiosną przy otwieraniu konta osobistego w SKOK Wołomin zapytałem o regulaminowy wymóg wpłacania 300 zł miesięcznie. Usłyszałem odpowiedź, że nie muszę wpłacać, ponieważ lokaty (które założyłem) są traktowane jako ta wymagana minimalna suma. Zatem wszystko jasne - i bardzo mi ta sytuacja odpowiada.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzisiaj przymyka oko a jutro może być inaczej.
  A jak jest z kosztami? Ile wynosi przelew z ROR Wołomin na inne konto?
  Jest gdzieś regulamin ROR u nich na stronie ?

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie poinformowano w Wolominie podobnie, tez mam dwie lokaty i z samej obslugi, podejscia do mnie i moich srodkow jestem bardzo zadowolony, faktycznie czuje ze to ja oddaje im swoje pieniadze i jestem dla nich wazny a nie jak w przypadku banku, ze bank robi mi laske ze przyjamie moje pieniadze. Nie ma wogole porownania.

  OdpowiedzUsuń
 4. 0,5% od kwoty zlecenia nie mniej niż 2,5 zł nie więcej niż 6 zł
  regulaminu na stronie nie widziałem ale mogę udostępnić

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakbyś mógłbyś mi udostępnić lub wysłał mi na adres:

   ogame86@o2.pl

   Ten ROR w SKOK Wołolmin to internetowy, można się zalogować na to konto na ich stronie?

   Usuń
 5. Haha, a w Skbaku dzisiaj nie działa możliwość zalogowania się i nikt o niczym nie informuje, takie są banki, wpłacisz jest ok, ale jak wypłacać chcesz to już źle, bo trzeba oszczędzać ;).

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam. pytanie mam w lokacie zarabiającej 3,85 na pół roku w IDEA, są jakieś haczyki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wątpię dokładnie poczytaj stronę oferty i już

   Usuń
 7. Dla mnie to jest kolejny przykład braku profesjonalizmu ze strony tego SKOK-u, a nie powód to wychwalania go ponad banki. Zresztą już sam tekst "najmniejsza spośród wszystkich banków" wprowadza czytelników bloga w błąd bo ta kasa nie jest bankiem, więc powinno być "mniejsza od wszystkich banków" czy analogicznie. Ja jak podpisuje umowę to po pierwsze ją czytam i nie jest dla mnie potem niespodzianką jak dopiero gdzieś na forum dojrzę, że o czymś nie wiedziałem - tutaj Polcan mnie bardzo zaskoczyłeś. Po drugie - to że ktoś, coś powie na infolinii czy w oddziale nie jest dla mnie żadnym podparciem skoro w umowie mam napisane jak wół że ma być przelew. W skrajnym, aczkolwiek możliwym przypadku, kasa będzie mogła naliczyć te opłaty nawet za kilka lat wstecz i wtedy tłumaczenie że ktoś, coś powiedział, gdy podpisaliśmy coś zupełnie innego będzie zwyczajnie śmieszne. A co do samej kasy - już nieraz pisałem, że instytucja która na rynku jest raptem 13 lat i która opiera się na ciągłym zwiększaniu kapitału depozytowego celem zwiększania udzielanych kredytów (główny, często jedyny przychód SKOK-ów, które same się chwalą że nie inwestują na giełdzie bo nie mogą) nie budzi mojego zaufania. Jasne, jak będzie gwarancja BFG to sytuacja się zmieni, ale narazie jest to co jest. Natomiast co do "solidności" kas - jestem jak najbardziej za polskimi firmami, za naszymi przedsiębiorcami, ale mimo to uważam że SKOK-i nie zawsze grają fair. Przykład? Praktycznie wszędzie gdzie się da informują że od tylu i tylu lat nie upadła żadna kasa. I to niby jest prawda, jednak jak ktoś zagłębi się w temat to okaże się, że gdy kasie grozi bankructwo krajowy związek może ją wykreślić z rejestru kas, co defakto oznacza właśnie bankructwo ale już nie kasy. Ile takich przypadków było? Z tego co znalazłem w internecie w ostatniej dekadzie co najmniej 5. Kolejne zabiegi to np. włączanie kas upadających lub małych w te większe i tak ponoć np. powstał gigant Stefczyka. Nie twierdzę że jest to piramida finansowa bo nie mam aż takiego wglądu w ich dokumenty finansowe, ale wolę być bardzo zachowawczy w tym temacie.

  OdpowiedzUsuń
 8. nie ma to jak "pewne jak w banku" :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja korzystam z tego konta ( skok.wolomin.pl) i jestem bardzo zadowolony, pod każdym względem. Bardzo dobre oprocentowanie, jak i obsługa i warunki. Polecam każdemu.

  OdpowiedzUsuń
 10. Skoro konto jest bezpłatne to co może grozić za brak tej wpłaty ?

  OdpowiedzUsuń
 11. Dokumenty regulamin i toip SKOK Wołomin do ściągnięcia z "eskok dokumenty do pobrania"

  OdpowiedzUsuń
 12. W zasadzie nawet gdyby ktoś przelewał owe 300 zł na ror w Wołominie, to nie będą to martwe środki tworzące osad. Kasa w Wołominie ror ma oprocentowany od 3% co jest lepszą stawką w porównaniu z bankami.

  kolego oprocentowanie na ror to od 1 do 3% w zależności ile masz wykupionych udziałów.

  OdpowiedzUsuń
 13. co ty kolego opowiadasz ... od 1 marca przy 1 udziale będziesz miał 1%! do tego dyskusyjna płynność (przelewy przez Kasę Krajową) oraz opłaty za przelewy :(

  zdezintegrowany

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...