czwartek, 12 września 2013

Fatalny mariaż Lokaty Idealnej Plus z Lokatą Globalną


Lokata idealna plus to bodaj najczęściej komentowana lokata na tym blogu. Ale też żadna inna lokata nie przechodzi tylu przeróbek ile legendarna już lokata w kuluarach. W ubiegłym tygodniu pisałem o niej aż dwa razy i po tygodniu znów wiele tu się zmieniło.

W ubiegłym tygodniu Lokata idealna plus zmieniła oprocentowanie. Wielokrotnie powtarzałem, że lokaty poniżej 4% to już rzeczy niegodne uwagi i gdy idealna plus zaoferowała tylko 3,85% dla wszystkich okresów praktycznie pożegnałem się z tą jakby na to nie patrzeć polisolokatą.

Tymczasem bardzo szybko oprocentowanie dźwignięto do 4% i obniżono do 3,50% uzależniając stawki od długości trwania. Widać klienci przestali się interesować stawkami poniżej 4% więc trzeba było dokonać korekty. Właśnie dokonano kolejnej korekty w górę, czy korzystanie?


W tym tygodniu oprocentowanie dźwignięto nawet jeszcze bardziej bo aż do 4,50%. Czy wreszcie kogoś olśniło? Czy banki wreszcie zaczęły rozumieć, że w swoich obniżkach już dawno temu posunęły się za daleko?

Nie łudźmy się, że banki nagle zaczną być fair wobec klientów. Tutaj cel jest jeden - łupić klientów jak się da. Im bardziej tym lepiej. I niestety nie inaczej jest tym razem. Tym razem wzrost oprocentowania na idealnej odbył się kosztem mariażu.

Lokata Plus I Źródło: idea


Gwoli szczegółów dawna Lokata Idealna od teraz nazywa się Lokata Plus I. I bardzo dobrze bowiem dopisanie tutaj przymiotnika Idealna byłoby wręcz obrazoburcze. Wszystko dlatego, że połączono ją z drugą lokatą... strukturyzowaną (brrrr) o nazwie Lokata Globalna z Ubezpieczeniem Plus I.

Te rzymskie jedynki przy nazwie obu lokat sugerują, że będą kolejne edycje. I zresztą jednego dnia są w ofercie także te same lokaty z dwóją rzymską. I tutaj kwoty minimalne oraz maksymalne są inne.

Lokata Plus II jest ok ale po co Globalna?


Nie będziemy jednak omawiać tych lokat bo ewidentnie psuje je owa Globalna Lokata strukturyzowana. A struktura jak wiadomo to czysta gra. W tym przypadku oparta na 4 indeksach giełdowych:
 • S&P 500 (USA)
 • NIkkei 225 (Japonia)
 • Euro Stoxx 50 (strefa euro)
 • WIG20 (Polska)
Przy czym owa lokata strukturyzowana trwać musi aż 24 miesiące, a Plus już tylko 6 miesięcy. Idea liczy, że kolejni naiwni nabiorą się na dumnie brzmiące 100% gwarancji kapitału. Szkoda tylko, że jakoś nie ma tutaj słowa o dyskontowaniu przyszłej wartości kapitału co bardziej oddaje realia utraty wartości pieniądza po dwóch lata.

Podsumowując dotąd polisolokata Plus, choć nieco zakręcona w swojej budowaie, była jednak godna polecenia - w końcu dawała zarobić tyle ile obiecała choć w dość nietypowy sposób. Ale od teraz jej mariaż ze strukturą powoduje, że jest godna przestrogi. Teraz lepiej trzymać się od niej z daleka bo realnych zysków raczej nie przyniesie.

11 komentarzy:

 1. czy ktoś ma wiedzę na temat Upadłości TU Europa?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam kilka pytań o Skok wołomin :

   1.Jak się obywa zakładanie lokat poprzez maila? trzeba podać w treści dane osobowe? numer konta? i napisać jaka to ma być lokata i na jaką kwotę? widoczona w systemie jest w ten sam dzień co zlecimy założenie?

   2. Jaki jest czas od odesłanie umowy po otrzymaniu umowy pocztą? czy można odesłać umowy zbiorczo - np. jesli zostało załozone kilka lokat np. w czasie 2 miesięcy?

   3. Kiedy dokładnie wejdzie ochrona BFG?

   4. Czy oddziały w Łodzi są czynne w sobotę?

   5. Podobno muszą być stałe wpływy na ROR co miesiąc w wyskości 300zł, czy to jest bezwzględnie wymagane? i co w przpadku braku takiego wpływu?

   pzdr.

   Usuń
  2. Na dniach TU Europa powinna wypłacić odsetki z dwóch Lokat Idealnej Plus. Zobaczymy jak to wyjdzie. Czy ktoś miał kłopoty z wypłatą odsetek? Pytanie ma związek z wnioskiem,który 9 czerwca wpłynął do sądu rejonowego dla Wrocławia Fabrycznej o ogłoszenie upadłości TU.Europa.

   Usuń
  3. 26 sierpnia wyplacili moje "swiadczenie", wiec chyba nie maja problemow.

   Usuń
  4. Mnie bez problemów wypłacili 7 listopada, więc chyba na razie wszystko jest ok.

   Usuń
  5. Dziś TU EUROPA przelał mi cała kwotę odsetek. Ale musze przyznać, że się martwiłem. Trwało to ok 10 dni od zakończenia lokaty idealnej plus

   Usuń
 2. gdzie na stronie banku mozna przeczytac o tych lokatach plus I i II

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są dostępne dopiero po zalogowaniu się do bankowości internetowej Idea banku

   Usuń
  2. Dziś ostro naganiali telefonicznie żeby zamienić trwające lokaty "zarabiające" 4% na lokatę idealną ble ble ble 4,1% - no propozycja nie do odrzucenia

   Usuń
 3. Polcan dlaczego tak mało merytoryki ? Struktura aż 24 miesiące ? Jak na taki produkt to chyba nie jest strasznie długo. A coś odnośnie indeksów więcej - dość znane. Jaka partycypacja ? Opłaty ? Czy nie uważasz, że jak lokaty są teraz na poziomie 3,3%-3,6% to taka (czy inna) strukutra nie zarobi 4-5% średnio rocznie ? Pamiętaj również o Pewnej Lokacie - taka sam jak lokata idealna tylko daje 4% na 24 miesiące. Więc jakby tak połączyć struktura 24mc + pewna lokata 24mc ? Czy jesteś pewien że na koniec takiej inwestycji zysk wyniesie = 0% ??? (wiem wiem inflacja, zysk alternatywny, możliwy wzrost stóp procentowych)

  Romek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ok można przyjąć, że będzie zysk malutki lub nieco większy jeżeli struktura okaże się trafieniem.

   Po prostu oceniam produkty względem własnych inwestycji gdzie punktem startowym jest mniej więcej 10% bez ponoszenia praktycznie żadnych kosztów i przy małym ryzyku. Optymalizacje podniosą ten zysk. A w chwili obecnej testuję nowe rozwiązania o wyższej stopie zwrotu.

   Przy takim porównaniu struktury wyglądają bardzo słabiutko. I wcale nie lepiej niż liche lokaty w przypadku gdy historyczne wyniki nie zostaną powtórzone.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...