wtorek, 24 września 2013

Kolejna seria obligacji Getin PP3-v


Jeśli brać pod uwagę ofertę bankową na dzień dzisiejszy to możemy stwierdzić, że  jedyną rozsądną decyzją w przypadku lokowania kapitału jest wybór obligacji. Lokaty to dziś rzecz zupełnie nieatrakcyjna i poza nielicznymi SKOKami nie znajdziemy praktycznie nic ciekawego.

Jedyna rzecz godna uwagi to albo nieliczne lokaty rentierskie albo obligacje bankowe. Zresztą oba produkty mają wiele wspólnego, są bowiem długoterminowa inwestycją w której odsetki dostajemy regularnie co pewien czas.

Można oczywiście mówić, że lokaty mają BFG a obligacje ich nie posiadają. Co więcej obligacje Getin o których dziś mowa nie posiadają nawet zabezpieczenia, ale akurat w tym przypadku wydaje się to raczej nieistotne.Oprocentowanie: WIBOR 6M + 3,00%
Okres trwania: 7 lat
Opcja call: po 5 latach
Płatność: co pół roku
Minimum: 25.000 zł
Wartość emisji: 35 000 000 zł
Zapisy: do
30 września 2013
Przydział: 7 października 2013

Catalyst: Tak

Jak widzimy z miesiąca na miesiąc rośnie atrakcyjność obligacji. Jest to jednak nieco mylący wzrost. Lokaty nieustannie kontynuują spadki od blisko roku, a obligacje stoją niezmiennie na tym samym poziomie od kilku dobrych miesięcy. A więc są atrakcyjniejsze tylko przez kontynuację spadków a nie przez polepszanie oferty

Ostatnio rozmawiałem przez telefon z przedstawicielem Getin. Jego zdaniem przed końcem roku nastąpi podwyżka oprocentowania lokat, żeby - jak to określił - ładnie się zaprezentować w raportach rocznych. 

Sęk w tym, że w przypadku lokat, Getin nie uratuje już zwykła podwyżka oprocentowania. Aby odzyskać zaufanie większości zwolenników dobrych lokat Getin już musiałby zacząć cała serię i to solidnych podwyżek aby w jakiś sposób zrekompensować sierpniowe, zupełnie bezsensowne obniżki, które wyrzuciły je nawet z drugiej ligi rankingu lokat.

Na osłodę pozostały więc obligacje. Na tle innych obligacji korporacyjnych wyglądają one jak lokaty PKO na tle innych lokat czyli są na szarym końcu. Ale chociaż są niezabezpieczone, to pozwalają raczej spać spokojnie nawet mimo faktu, że Getin wypuszcza serie za serią i będzie je pewnie jeszcze długo oferować.


1 komentarz:

  1. Podwyższą oprocentowanie nie żeby dobrze wyglądać w raportach, ale dlatego że SKOKI będą pod BFG i kasa odpłynie. Bajerować to oni mogą dzieci a nie nas.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...