poniedziałek, 16 września 2013

Lokaty rentierskie od 6,50% w górę


Do tej pory w rankingach lokat unikałem lokat dwuletnich a już z pewnością nigdy nie prezentowałem lokat na okres aż 3 lat. Dopiero niedawno z braku dobrych lokat niejako na siłę wstawiłem do obu rankingów lokaty dwuletnie ale zostaną one prawdopodobnie znów usunięte.

Dwa lata na lokacie to niewątpliwie zabójstwo dla pieniędzy. W ciągu takiego okresu wydarzyć się może wszystko, a my nie mamy prawa ani do złotówki z włożonego kapitału. Sam nigdy nie założyłem nawet lokaty rocznej, gdyż to zbyt długi okres czasu by czekać na odsetki. Inna sprawa jeśli są to lokaty rentierskie.

Lokaty rentierskie zaczynają się właśnie od roku i trwają zazwyczaj dwa lub trzy lata. Ale w przeciwieństwie do zwykłych lokat wypłacają odsetki co miesiąc lub co kwartał. A to już zupełnie zmienia postać rzeczy. Spójrzmy jak to wygląda w SKOK Wołomin.


SKOK Wołomin ma ofercie lokaty do jednego roku, co jest dość uczciwe. Powyżej tego okresu oferuje lokaty rentierskie, których do tej pory jeszcze nie omawiałem a przecież wyglądają one ciekawiej aniżeli zwykłe lokaty.

Na dłuższy okres Źródło: skokwolomin

Spójrzmy zatem na oprocentowanie. Mamy tutaj stawki 6,50% i 6,70% a więc lepsze aniżeli w opisywanych niedawno lokatach jubileuszowych. W przeciwieństwie do ofert w innych instytucjach finansowych nie ma tutaj typowej zasady: im dłużej, tym większy zysk - każdy okres deponowania gwarantuje ten sam zysk.

Jest natomiast stosowana zasada druga - im częstsza wypłata odsetek, tym mniejszy zysk. A więc na lokacie rentierskiej, która ma pełnić rolę comiesięcznej pensji zarobimy niestety mniej o 0,20pp. Jeżeli komuś zależy aby połączyć wyższy zysk i comiesięczny dodatek do pensji może jednak tutaj zastosować trick, który stosuję na obligacjach.


Lepsze stawki od jubileuszowych Źródło: skok.wolomin

Można po prostu podzielić nasz kapitał na 3 części i wpłacać go co miesiąc. Przykładowo wpłacamy podzielony kapitał w październiku, w listopadzie i w grudniu. Dzięki temu w nowym roku:
 • w styczniu dostaniemy odsetki z pierwszej październikowej wpłaty
 • w lutym dostajemy odsetki z drugiej listopadowej wpłaty
 • w marcu dostajemy odsetki z trzeciej grudniowej wpłaty
 • w kwietniu dostajemy odsetki z pierwszej październikowej wpłaty
i tak dalej. W ten sposób co miesiąc mamy dodatek rentierski do pensji. A kto dysponuje odpowiednio dużym zapasem gotówki może nawet rzucić pracę i jak prawdziwy rentier żyć po prostu z samych odsetek:)


Co ciekawe minimalna wpłata na taką lokatę to zaledwie 1.000 zł co z rentierem ma raczej mało wspólnego. Bardziej chodzi tu zatem o częstotliwość wypłaty aniżeli minimalny próg by otrzymać aż 6,70% na lokacie, co przypomina stare dobre czasy lokat z ubiegłego roku.

Dodatkowo mamy obowiązek posiadać ror, ale ten jest bezproblemowy o czyj pisałem w artykule SKOK Wołomin przymyka oko na swoje warunki. Trzeba przyznać, że Kasa w Wołominie jest bardzo liberalna i jestem ciekaw czy w momencie objęcia gwarancjami BFG dalej będą uprawiać przyjazną dla klienta laisses faire

Jest tutaj jednak jeden problem: jest to niestety lokata zmienna i jeśli dziś wygląda bardzo atrakcyjnie, to nie mamy gwarancji, że przez cały okres trwania dostaniemy taki sam dodatek do pensji.

Z pewnością jest jednak bezkonkurencyjna, jeśli porównamy ją do oferty dziadka, gdzie w dziewiątej edycji lokata rentierska SIlver wymagająca na wejściu aż 150 tys zł oferuje dziś... mniej niż 4,00%! A to już jest raczej czysta parodia lokaty rentierskiej.

11 komentarzy:

 1. Wiem, ze skoki nie sa na razie w BFG, ale ogolnie takie lokaty rentierskie w bankach lub za niedlugo w skokach sa zabezpieczone przez BFG?

  OdpowiedzUsuń
 2. wszystko się niedługo okaże czy zetną mocno oprocentowanie depozytów w Skok Wołomin

  OdpowiedzUsuń
 3. Może kogoś zainteresuje w GetinOnline - Lokata Fantastyczna, 4 mies, oproc. stałe 3,2%. Mają poczucie humoru albo tupet, żeby tak to w ogóle nazwać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam jeszcze pisać o takich pseudoofertach?

   Usuń
  2. Jasne, że nie, bo i po co. Podałem to jako kuriozum :)

   Usuń
  3. Zapytałem bo takich 'kuriozum' znajdziesz całe pęczki.
   Napisałem nawet artykuł na temat takiego kuriozum ale nie wiem czy go opublikuję...
   Wydaje mi się, ze o wiele ciekawsze są artykuły o lokatach rentierskich i ten cykl chciałbym kontynuować w kolejnych wpisach. A cykl zakończyć rankingiem lokat rentierskich, co będzie bardziej przydatne dla czytelników aniżeli jakieś fantastyczne bajery trojaczków.

   Usuń
 4. A nawet laizzez-faire, czyli w tłumaczeniu idiomu z fr. wolnymi od nadzoru władzy. Ja korzystam z lokaty odnawialnej Aliora i pierwszy raz byłem zdziwiony, że bank - jako że kase pobrał z ROR to policzył mi odsetki 2%, taka zamiana bo miało być 4%. Potem doradca z opena doradził mi Getin i było lepiej, chociaż nie byłem optymistą.

  OdpowiedzUsuń
 5. A jednak laissez faire.

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Leseferyzm

  OdpowiedzUsuń
 6. oj tam, pierdołami się zajmujecie. Do rzeczy: czy Wołomin obniży loty niebawem? Zlikwidowali już lokaty jubileuszowe i nie mają lokat z o%owaniem stałym. O czym to świadczy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W piątek 27 września 2013 wróciła lokata stała BIS o stałym oprocentowaniu na 3m i 4m po 5,8% i 5,9%. Ja się właśnie głowię czy odnowić lokatę z ROR na 12m czy brać rentierską na 12m. Obie są zmienne więc wszystko możliwe. Jednak mam przeczucie, że od grudnia wszystkie zmienne spadną do 5,5%.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...