wtorek, 3 września 2013

Lokata idealna plus oraz Pewna Lokata już pod kreską


Mimo wielu przesłanek podpowiadających, że rynek lokat już się uspokaja nie można w żadnym przypadku mówić o końcu spadków. Mało tego nie widać nawet spowolnienia. Bank za bankiem wprowadzają kolejne korekty z jednym kierunkiem zaznaczanym zwyczajowo na czerwono.

Dotyczy to wszystkiego nawet lokat w kuluarach, które są wyznacznikiem wyższego standardu. Innymi słowy są granicą pod którą zaczynają się lokaty bez haczyków. Powyżej nich są praktycznie tylko lokaty wymagające spełnienia dodatkowych warunków.

Z tego powodu tak dużo miejsca na blogu poświęcałem do tej pory lokacie idealnej plus zwanej często lokatą w kuluarach. Nazwa wzięła się stąd, że nie ma o niej informacji na stronie głównej Idea banku, tych należy szukać głęboko w środku bankowości internetowej. Niedawno zaszły tutaj kolejne zmiany.

Zmiany oznaczają oczywiście nowe minimalne kwoty. Spójrzmy na najnowsze wymagania:


Źródło: ideabank

Porównując je do ostatnich warunków dostępnych tutaj widzimy, że zmiany kwoty minimalnej kwoty są po raz pierwszy kosmetyczne. Wymagane jest więcej o 500 zł na lokacie półrocznej oraz rocznej natomiast 9 miesięczna pozostała bez zmian dalej wymaga minimum 11.000 zł

Z drugiej strony w dalszym ciągu utrzymują się absurdalnie wysokie wymagania co do minimalnych kwot na Pewnej Lokacie. W tej chwili Towarzystwo Ubezpieczeniowe Warta wymaga aż 70.000 zł jeśli ktoś chciałby założyć lokatę kwartalną.Z drugiej strony warto tutaj zauważyć istotną nowość. Do tej pory Lokata Idealna Plus nie różniła się niczym od Pewnej Lokaty za wyjątkiem oferenta. Pierwsza pochodziła od TU Europa druga od Warty. W chwili obecnej widzimy, że różnią je okresy trwania. Pewna Lokata oferuje polisolokatę kwartalną oraz dwuletnią, których nie ma na Polisolokacie Idealnej.

A ile za to możemy dostać? Teraz już tylko 3,85% i dlatego tak ustawiłem od tego miesiąca minimalną wymaganą kwotę dla pierwszej ligi we wczorajszym rankingu lokat. A to już mniej aniżeli Meritum zagwarantowało dla starych klientów.

Regułą jest niemal fakt, że oprocentowanie lokaty nr 1, będące sztandarowym produktem Idea banku, jest zawsze niższe od Idealnej Plus. A więc w promocjach w Idei możemy liczyć obecnie co najwyżej na 3,60% i to w dodatku polując na lokatę nr 1, która zwykle jest w ofercie zaledwie jeden dzień!

Co ciekawe przy konsultacji z Idea bank, doradca zaproponował mi lokatę dwuletnią na 4,25%. A takiej przecież nie ma na rynku! Jak widać, banki mogłyby dać więcej, ale po prostu nie chcą widząc pokojowe nastawienie Polaków do szaleńczych spadków na depozytach.

A więc to co jest teraz w kuluarach daje mniej zarobić niż niejedno konto oszczędnościowe, chociaż dni tych lepszych są już policzone. Jak wygląda obecnie sytuacja na kontach oszczędnościowych dziś na PP2.

1 komentarz:

  1. Aha no i po 01.01.2014 nie będzie już możliwe zakładanie takich lokat. Zmienią się przepisy odnośnie podatku dochodowego, ale nie dotkną depozytów założonych przed tą datą.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...