czwartek, 5 września 2013

Gnijące informacje czyli nieoczekiwane zmiany w kuluarach


Jeżeli niniejszy blog ma służyć jako najnowsze informacje ze świata okazji wśród lokat dostępnych na rynku to z zadziwiającą szybkością te informacje się dezaktualizują. Nie mamy obecnie żadnej gwarancji, że o czym mówimy dziś już jutro będzie archiwalne.

Trudno obecne lokaty nie nazwać trędowatymi. Przedwczoraj pisałem o nowych stawkach lokaty idealnej plus. Można o nich już zapomnieć bo opisywane tam stawki mogą ciekawić co najwyżej archiwistę bankowego o ile istnieje ktoś taki. W tym tygodniu zmieniło się tutaj dość sporo.

Idea Bank twierdzi, że przygotował jeszcze lepsze warunki Lokaty IDEALNEJ PLUS z ubezpieczeniem Plus tak jakby kiedykolwiek były lepsze w odświeżonej ofercie. Banki na wszystko mówią jeszcze lepsze, podczas gdy w rzeczywistości jest jeszcze tragiczniej. Czy inaczej jest tym razem?


Do tej pory przez dłuższy czas mieliśmy jednakowe stawki dla wszystkich okresów lokat. Od września czyli po roku oferowania lokaty w kuluarach powrócono do stopniowej gradacji oprocentowania według starej zasady im dłużej tym więcej.

I niestety kolejny raz dźwignięto stawki minimalne i tak:A więc jak widzimy zlikwidowano lokatę 9 miesięczną. Jednocześnie podwyższono minimalną stawkę na polisolokacie półrocznej o 1.500 zł a pozostawiono bez zmian wymagania kwotowe dla rocznej. 

Jak wygląda to pod kątem zysków bo to chyba czytelników interesuje najbardziej. Na dzień dzisiejszy wygląda to następująco:
3,50% - 3 miesiące
3,50% - 6 miesięcy
3,75% - 12 miesięcy
4,00% - 24 miesięcy

Ostatnia stawka 4% dotyczy już Pewnej Lokaty gdzie kwoty minimalne są o wiele wyższe. 
Jak widać tutaj lokata kwartalna 'podrożała' o 2.500 zł, półroczna o 3.500 zł a dwuletnia tylko o 500 zł. W dalszym ciągu zadziwia minimalna wymagana kwota w wysokości aż 72.500 zł i to tylko za 3,50%. Czy ktokolwiek zakłada tak marnie oprocentowaną lokatę za tak olbrzymią kwotę?

A więc absurd stawek bankowych osiąga już kosmiczne wymiary. I jakoś nie widać tutaj żadnego umiaru a parodia kwitnie wybornie. A wraz z informacją o oprocentowaniu dostałem złowieszczy dopisek: oprocentowanie będzie jeszcze spadać.

Wczoraj podano do publicznej wiadomości, że kolejny raz RPP pozostawiła stopy na niezmienionym poziomie. To było przewidywane od dawna i rzeczywistość to potwierdza. A banki jak widać żyją w innym świecie.

6 komentarzy:

 1. Witam,
  Posiadam "Lokatę Nr1" w Idea Banku na 3,85% na 4 m-ce. Wczoraj telefon z banku. Pani zaproponowała zerwanie tej lokaty, wypłacenie odsetek oraz założenie nowej na 4 % i 180 dni.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No i co w tym złego? Wyższe oprocentowanie, dłuższy czas trwania.
   Miałem rok temu założoną lokatę Idealną Plus 180, skończyła się w marcu, dostałem odsetki bez problemu. Staram się zakładać lokaty na minimum 6 msc, bo zysk jest większy, a i bawić mi się nie chce w przenoszenie z banku do banku, żeby zyskać 0,1%.

   Usuń
 2. Już 3 razy dzwonili do mnie z Idea Banku w celu przedłużenia lokaty idealnej plus założonej jeszcze na 7,5% w październiku 2012. Proponowali 4%, przy czym konstrukcja lokaty niezmienna, nadal ubezpieczenie plus lokata. Jak wspomniałem im o Skoku Wołomin to zaczęli mówić jakie to skoki mają problemy finansowe. Ja mówię: może i tak, ale akurat Skok Wołomin wydaje się być w dobrej kondycji, jest popularny, obniża oprocentowanie depozytów (co nie zmienia faktu, że jest u nich o niebo lepsze niż w Idea Banku). Straszyli mnie, że skoki nie mają BFG. Jako alternatywę wymieniłem 4% w Meritum Banku do końca roku na koncie oszczędnościowym. Po kilku próbach przegadaniu mnie do swojej super oferty w końcu zrezygnowali...Teraz oprocentowanie jak to pisał autor tego mojego ulubionego bloga jest jeszcze niższe i nie wynosi już 4%...

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam,
  Mam pytanie do autora, zadzwonili dzisiaj z Getinonline i jako że kończy mi sięlokata na start, zaproponowali lokatę na 7% podobno bez żadnych funduszy itp. tylko gwarantowany zysk.
  Umówiłem się z nimi na spotkanie które odbędzie się w Home Broker bo podobno nie mają oddziału w Poznaniu a lokata jest dostępna "tylko dla wybranych"... Wydaje się że w tym momencie oferta wydaje się nie realna i musi tu gdzieś być jakiś haczyk prawda?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nazywać dla wybranych to oni sobie mogą, w ten sposób liczą na to, że naiwni poczują się jak ktoś wyjątkowy i nabierze apetytu, który nieco wypaczy krytyczną analizę zaproponowanego produktu.

   Przypuszczam, że chodzi o reklamowane przez Noble 7% widoczne tu i ówdzie w reklamach. Jeśli możesz to zdobądź opis produktu i podeślij na maila a ja w zamian omówię produkt szerzej na blogu ku przestrodze innych 'wybrańców' będących na celowniku Getin.

   Usuń
 4. Już lepiej niech Getinonline nie robi łaski rzekomo wybranym, bo to cuchnie ściemą. Jeśli mają tam dobry, uczciwy produkt, to niech oferują go po prostu wszystkim i oficjalnie, bez specjalnych wizyt i umówień. To samo robi, robiła, Idea. Miło się poczuć, jak ktoś o nas i do nas mówi, że jesteśmy wybrani, ale do takich propozycji, zwłaszcza sekretnych, podchodzmiłbym z największa ostrożnością. To durna sztuczka.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...