czwartek, 19 września 2013

Idea bank pobiera opłaty za... zerwanie lokaty!


W ubiegłym tygodniu napisałem epitafium dla lokaty idealnej plus, która po wielu miesiącach przeobrażeń z bardzo dobrej na beznadziejną ostatecznie przeszła niebywałą metamorfozę. Zaczęła być oferowana wespół ze strukturą.

Myślałem, że w ten sposób temat lokaty w kuluarach, ciągnącej się na blogu niczym tasiemiec brazylijski, został definitywnie zamknięty. Z aktualizacji rankingu lokat wyrzuciłem już tę polisolokatę bez żadnych skrupułów bo też nie należy już do ofert godnych uwagi.

Tymczasem w tym tygodniu zadzwonił do mnie czytelnik bloga, z zadziwiającą informacją. Okazuje się, że Idea bank nakłada kary pieniężne za... zerwanie lokaty idealnej! Rzecz niezmiernie trudna do uwierzenia nasuwająca od razu skojarzenia z Cyprem. Oto wersja czytelnika:


Przed zakończeniem lokaty idealna plus zadzwonił konsultant idea banku i zaproponował przedłużenie. Zgodziłem się przedłużyć na rok na 4% brutto. Następnego dnia gdy zalogowałem się do systemu, już widniała lokata idealna plus II. Co ciekawe na okres 375 dni. Zadzwoniłem do banku, po pierwsze zgodziłem się na przedłużenie a nie zerwanie istniejącej, po drugie od kiedy rok ma 375 dni. Oczywiście nawciskano mi, że wszystko jest w porządku i nic na tym nie stracę

Niby tylko utrata należnych odsetek... Źródło: ideabank

Po dwóch tygodniach życie zmusiło mnie do zmiany planu i lokatę umorzyłem. Nazajutrz gdy zerknąłem do konta zobaczyłem kasę ale mniej niż wpłaciłem. Dzwonię do banku, dlaczego mi obcięto kapitał bo odsetki wiadomo że przepadają. Konsultanci nic nie wiedzą i obiecują się dowiedzieć.

A w rzeczywistości więcej niż tylko odsetek

Po trzech dniach w skrzynce pocztowej znajduję wiadomość, że pobrano mi opłatę zgodnie z punktem 3 umowy. TO ZNACZY ŻE PRZY ZERWANIU UMOWY BANK POBIERA OPŁATĘ. 

Znów dzwonię ale nadaremnie konsultant znów zielony gdy pytam ile by mi naliczyli wg wzorów jak bym umorzył za miesiąc dwa. Za 12 dni policzyli sobie ok 28 zł. Ale gdy pytasz "nic nie naliczamy, traci pan tylko odsetki" 

Ja już tych lokat nie mam, ale ci co mają MIEJCIE SIĘ NA BACZNOŚCI. Odsetek od pierwszej lokaty jeszcze nie otrzymałem bo mają 7 dni roboczych, zobaczymy pojutrze.

Wzburzenie czytelnika jest całkowicie zrozumiałe. Nigdy dotąd nie zdarzyło się by za zerwanie lokaty były naliczane jakiekolwiek opłaty. Najczęściej obcinane są odsetki a w skrajnych przypadkach odsetki wynoszą zero złotych, sprowadzając nieszczęsną lokatę niemal do poziomu struktury.

O co więc chodzi? Szerzej o tym dziś na PP2.

Ciąg dalszy: Dlaczego Idea pobiera opłaty za zerwanie lokaty

14 komentarzy:

 1. Tak,właśnie dziś przy zerwaniu aneksowanych lokat wypłacono mi o ponad 2000 zł. mniej niż kwota kapitału. Nie byłam uprzedzona o takiej karze za zerwanie lokaty. Jeszcze dzień wcześniej doradca odpisał mi na maila, że mogę je zerwać i nic nie wspomniał o takiej karze! Takie zachowanie Idea Banku na pewno nie wpłynie dobrze na ich wizerunek.
  Byłam klientką tego banku kilka lat, aż do dzisiaj.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Anonimowy 19 września 2013 10:02
   a można wiedzieć na ile procent podpisałaś nową lokatę i po ilu dniach od kapitalizacji zerwałaś?

   Usuń
  2. Lokaty założone 09.2012 na 7,5% na rok, aneksowane w marcu 2013 na 5% na kolejny rok. Zapewniono mnie wtedy, że we wrześniu 2013, będę mogła je zerwać bez utraty odsetek,jeśli nie będzie mi odpowiadało 5%. Na razie złożyłam reklamację i czekam.

   Usuń
  3. oszzzz k***** jestem w identycznej sytuacji z tym że jeszcze nie zerwałem...

   Usuń
  4. Ufff.... dziś dostałem cały kapitał... Ponoć te "stare" aneksy (tak jak w moim przypadku) można było zerwać bez żadnej kary... jeszcze czekam na odsetki... oby i tu nie było niespodzianek...;)

   Usuń
  5. Dopiero dzisiaj zwrócono mi ponad 2000 zł. potrącone z kapitału przez ''błąd systemowy''. Pomógł mi mój dawny doradca IB, gdyż infolinia z uporem maniaka twierdziła, że jest to kara za zerwanie lokaty. Kara faktycznie dotyczy lokat aneksowanych od dnia 01.04.2013, ale nie tych wcześniejszych. TU Europa wypłaciła odsetki 4 dni po zakończeniu lokaty.

   Usuń
 2. W ostatnim czasie konsultanci Getinonline dzwonią do klientów (kilku moich znajomych) proponując lokaty bankowe na 3 m-ce oprocentowanie stałe na 7,25 % pod warunkiem spotkania z doradcami Open finanse. Czy ktoś był na takim spotkaniu, ewentualnie założył taką lokatę?
  Polcan masz może informację o takiej akcji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście i jest to od dawna opisane już na blogu. To nowa wersja tego co opisywałem ostatnio w artykule tutaj
   http://polakcandwa.blogspot.com/2013/08/lokata-na-750-z-dodatkowym-warunkiem.html

   Od tamtego czasu podczas kolejnego cięcia obniżono ofertę o kolejne 0,25pp

   Usuń
 3. Czy ktos wie czy sa problemy z wyplacaniem odsetek od lokat zakładanych rok temu.

  OdpowiedzUsuń
 4. nie ma problemów

  OdpowiedzUsuń
 5. mi skonczyly sie dwie "lokaty" Idea Plus Premium z
  TU Europa, odczekalem 30dni + 6dni roboczych, i tyle co bylo napisane na ceryfikacie z TU Europa przelano mi na konto.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W jakim celu czekałeś aż 36 dni ?
   To jest jakiś warunek aby nie utracić odsetek czy to jakiś maksymalny czas, który przysługuje ubezpieczycielowi na wypłatę odsetek ?

   Usuń
 6. Witam
  To żaden błąd systemowy, jest to celowe działanie na szkodę klienta.Nikt z konsultantów telefonicznych nie powie ci, że w przypadku wcześniejszego zerwania lokaty tracisz odsetki oraz potrąca ci z kapitału karę. Po prostu nie dostaniesz całej sumy z powrotem. Mnie potracono 2,5 tys. zł. gdy przedłużasz lokatę na następne okresy, to w przypadku zerwania tracisz wszystkie nabyte wcześniej odsetki i jeszcze płacisz dodatkową karę która zabiorą ci z kapitału. Nie polecam. Ja miałem lokatę z plusem.

  OdpowiedzUsuń
 7. Trochę też wygląda mi to na błąd. Miałam u nich lokatę tylko inna i takie rzeczy sie nie działy. A jak z opisaniem pisemnym nie on line całej sytuacji ? Może wtedy szybciej sprawa zostanie wyjaśniona.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...