piątek, 14 września 2012

Czy lokaty rentierskie są opłacalne?


Większość z ludzi oszczędzających chciałoby w przyszłości zostać rentierami. Rentier to przecież osoba, która żyje z odsetek. Nie musi nic kombinować, nie musi chodzić do pracy, nie musi się martwić o jutro. Nie ma takiej potrzeby, bo dochód zapewniają pieniądze które wcześniej zarobił.

I co ciekawe wiele instytucji finansowych oferuje lokaty rentierskie, które przeznaczone są dla ludzi bogatych, który nie muszą się martwić co włożyć do gara a zamiast wizyty pod kościołem czy siedzeniu na rynku z odwróconym kapeluszem, odwiedzają bank po odsetki.

Właściwie w dzisiejszych czasach nawet nie muszą odwiedzać banków, gdyż wystarczy po prostu zajrzeć na konto, na które przelewane będą odsetki. Zajrzymy zatem do wirtualnego kapelusza bogacza i zobaczymy ile taki rentier może zarobić. 

Odwiedzimy wiele instytucji które mają je w ofercie i porównamy je ze sobą. Na początek jednak omówimy na co może liczyć rentierek, gdyby zdecydował się założyć lokatę na 16% a potem zdecydował się na lokaty rentierskie w omawianym wczoraj Nike. 


Tam wprost tłumaczą, że lokata rentierska to taka, która wypłaca odsetki w trakcie trwania umowy. Na jakie zatem odsetki można liczyć?

Za takie niskie oprocentowanie? Źródło skoknike.pl


Oto lokaty przeznaczone dla krezusów - odsetki co miesiąc:
1 rok - 5,00%
1,5 roku - 5,25%
2 lata - 5,50%
3 lata - 5,75%
5 lat - 6,00%

I tutaj czeka nas zaskoczenie. Przecież ta oferta jest kiepska, żeby nie powiedzieć beznadziejna. Przecież na tym blogu 6% uznaliśmy za minimum i wcale nie jest trudno dziś znaleźć dość dużą ich ilość w różnych bankach. Mało tego, przecież przy odrobinie wysiłku możemy dobrnąć nawet do 7%.


Powyższe oprocentowanie dotyczy umowy w której deklarujemy się pobierać odsetki co miesiąc. Jeżeli uznamy że odsetki za zbyt, niskie, a trudno być innego zdania, wówczas mamy możliwość podpisania umowy na odbiór odsetek co kwartał. Wówczas oprocentowanie zmieni się następująco:

Oto lokaty przeznaczone dla krezusów - odsetki co 3 miesiące:
1 rok - 5,25%
1,5 roku - 5,50%
2 lata - 5,75%
3 lata - 6,00%
5 lat - 6,50%

Widzimy więc, że oprocentowanie lokat zostało przesunięte. Teraz jest odrobinę ciekawiej choć na dobrą sprawę dopiero 3 lata osiąga założone minimum, ale dopiero  pięciolatka daje najwyższe oprocentowanie 6,50%, które tak na dobrą sprawę jest jedyną ofertą  godną uwagi. 

Oj biedny ten rentier. Jak widać nie warto oddawać w samopas funduszy dla instytucji finansowej. Podstawowa oferta jest lepsza a rentier zamiast honorowego traktowania może co najwyżej liczyć na średnie oprocentowanie swoich środków, które stoi mniej więcej na poziomie inflacji.

Taka oferta jest już od 30 czerwca 2009. Oj fatalnie, zaniedbani ci rentierzy. Czyżby ci ludzie byli tak leniwi że nie chce im się sprawdzać aktualizacji. Jeżeli tak to chyba nie warto zostać jednym z nich.

Na zakończenie cyklu artykułów o NIke, ważna informacja o obowiązkowych opłatach:
 • za wejście czyli wpisowe 15 zł
 • wkład członkowski 5 zł
 • opłata na Polskie Towarzystwo Edukacji Ekonomicznej i Edukacji w Biznesie - 1 zł/ miesiąc
 • minimum 1 udział - 30 zł
Tylko ostatnia opłata jest zwracana w przypadku rezygnacji z członkostwa. Ponadto każdy członek KASY jest obowiązany posiadać Indywidualne Konto Spółdzielcze (IKS) i gromadzić na nim co miesiąc oszczędności w zadeklarowanej wysokości.

Jakby tych opłat było mało trzeba dodatkowo złożyć Zarządowi pisemne zgłoszenie wystąpienia, z zachowaniem 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia. A ten okres też jest płatny.

Jak widać lokaty rentierskie opłacalne nie są. Wkrótce przyjrzymy się jak wyglądają one w bankach komercyjnych.

8 komentarzy:

 1. Dobra analiza. Ale (i piszę tutaj z punktu widzenia laika) czy lokaty z mniejszym oprocentowaniem nie są pewniejsze?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W lokatach bankowych nie ma obawy o pewność. Wszystkie są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do kwoty 100 tysięcy euro.
   I nie ma tutaj znaczenia czy lokata jest oprocentowana na 'imponujące' 2% w PKO czy 10% w Idei

   Usuń
 2. czekam na info o bankach komercyjnych

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lokaty od dawna nie przynoszą zysków, warto za to wejść w nieruchomości. Nie wiem kiedy po raz ostatni JARTOM miał tak dobre wyceny - i tutaj widać potencjał. Tylko czy rynek go wykorzysta? To jednak miliony złotych...

   Usuń
 3. A po zawiłościach świata finansów zapraszam do mnie:
  http://idziemywytrwale.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie samymi finansami człowiek żyje:)
   Zajrzałem, piszesz tam m.in. o Tool, to bezsprzecznie najlepsza kapela w nowym wieku w mojej opinii. Szkoda tylko, że nagrywają tak rzadko.
   Poboczne projekty Manyarda są też ciekawe szczególnie Perfect Circle ale to już odrobinę inny klimat. Choć w duchu Tool.

   Usuń
 4. No niestety banki i Skoki mają gdzieś ludzi z większymi pieniędzmi, tylko że ludzie z większymi kwotami mają gdzieś takie oferty ponieważ dobrze wiedzą, że żaden bank nie jest zainteresowany ich zyskiem tylko swoim własnym. Pozostaje więc alokacja kapitału i przemieszczanie go z banku do banku działając na kilkumiesięcznych lokatach, które z reguły mają najwyższe oprocentowanie. Nie jest to 100% rentierstwo bo trzeba na to poświęcić trochę czasu ale bez przesady bo kilka godzin czy nawet dzień tygodniowo to maximum co potrzeba aby się rozeznać w najlepszych ofertach lokat na rynku. Tak więc wszystko by się zgadzało z definicją :"Rentier to przecież osoba, która żyje z odsetek. Nie musi nic kombinować, nie musi chodzić do pracy, nie musi się martwić o jutro. Nie ma takiej potrzeby, bo dochód zapewniają pieniądze które wcześniej zarobił." tyle że od czasu do czasu trzeba przypilnować co się dzieje z kasą i raz na parę miesięcy wykonać kilka przelewów.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bank Pocztowy dawał 7% na 24m-ce, ale moim zdaniem trzeba by policzyć czy wybranie na pół roku kwoty na życie jest bardziej opłacalne niż mniejszy %. Poza tym te wypłaty mogą gdzieś pracować, np. odsetki można zlecić na przelew do dbNEt 8,1%.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...