piątek, 7 września 2012

Od czego zależy zmiana warunków konta


Na moim blogu informuję nie tylko o oprocentowaniu najlepszych lokat jakie można spotkać na rynku czy różnych ciekawych promocjach z których warto skorzystać. Piszę także o zacieśnianiu pętli na szyi klienta

Nie ma się co oszukiwać. Jako klienci jesteśmy dla banków zwierzyną, której upuszcza się życiodajną krew. To na nas bank żeruje pod pozorem bezpieczeństwa. I tylko od nas zależy na ile damy się ograbić. Banki sporządzają coraz dłuższe umowy, coraz bardziej zakręcone a jeśli zajdzie taka potrzeba to ją zmienią. 

W artykule Nadciągają ciemne chmury pisałem jak Polbank potrafił parszywie zmienić z dnia na dzień swoje warunki konta, czego efektem było natychmiastowe wypowiedzenie umowy. Polbank jednak chociaż informował klienta listownie na adres domowy o zmianach z wyprzedzeniem tak by można było podjąć środki zaradcze. 

Kilka dni temu pisałem jednak o zmianie warunków konta w BGŻ. Do tej pory trudno było się uczepić do tego banku wszystko działało bez zarzutu, żeby nie powiedzieć wzorowo. Tymczasem w sierpniu bank ten umowę zmienił sobie bezkarnie bez informowania klientów, że teraz muszą postępować inaczej.

Kontaktowałem się w tej sprawie z infolinią. Zdaniem konsultanta bank nie informuje o tym klientów. To w interesie klienta jest interesować się co bank czyni na jego niekorzyść. Przyznam szczerze, że nie rozumiem tego podejścia. Jakby tego było mało warunki zmienia też... Getin! Dlaczego jesteśmy robieni ciągle w bambuko?

W umowie rachunku ror możemy wyczytać powody dla których bank ma prawo zmienić wysokość oprocentowania środków. Dla przykładu w umowie Getin czytamy o 4 czynnikach:

1) zmiana wysokości jednej ze stóp procentowych NBP
 • stopy referencyjnej
 • stopy lombardowej
 • stopy depozytowej 
 • stopy redyskonta weksli
2) zmiany poziomu inflacji ogłaszanej przez GUS
3) zmiany stopy WIBOR 6M
4) zmiany rentowności którychkolwiek z obligacji skarbowych Skarbu Państwa

No to jesteśmy ugotowani. Powyższe czynniki zmieniają się i to dość często. Stopy procentowe NBP zmienia Rada Polityki Pieniężnej i co prawda w tym miesiącu pozostawiono je bez zmian czyli na poziomie 4,75% ale prognozuje się spadek o 0,50% jeszcze w tym roku. A to będzie oznaczać niekorzystne warunki dla klientów tak w lokatach jak i potencjalnie w warunkach konta.

Poziom inflacji skacze niczym maluch na trampolinie z miesiąca na miesiąc, poziom WIBOR6M jest ogłaszany nawet codziennie o godzinie 11.00 więc jest jeszcze bardziej niepewnie, a dla przykładu obligacje 2letnie ostatnio zmieniły rentowność z 4,75% na 4,50%.

Zatem banki mogą praktycznie w dowolnej chwili zmienić warunki konta. No i proszę. W sierpniu Getin zaoferował nam hojnie lokatę na 12%, której warunkiem było założenie konta ror. Ale już we wrześniu dokonał zmian w warunkach funkcjonowania ror powołując się na jeden z powyższych czynników!

Ciąg dalszy: 12% od Getin czyli uwaga na zmiany warunków ror

8 komentarzy:

 1. Wniosek jeden na ROR nie trzymać gotówki i omijać pełnym łukiem takie banki

  OdpowiedzUsuń
 2. To jak nie ror to co? Mam np. 2 tys. zł to gdzie je włożyć dla tych paru marnych groszy, które mi urosną, może mam je zablokować na 12 miesięcy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pieniądze nie powinny być trzymane tam gdzie jest największy procent. Jeżeli ror oferuje coś takiego to ok, ale zdecydowana większość banków niestety oferuje 0% zatem realna wartość pieniądza spada jeżeli leży na takim rachunku.
   Dlatego warto podpinać pod ror konto oszczędnościowe i chociaż tam trzymać środki jeżeli ktoś chce mieć do nich dostęp w każdej chwili. Niestety znów zdecydowana większość banków oferuje tylko jedną wypłatę w miesiącu.

   Usuń
 3. I właśnie tak zamyka się koło. Napisz coś o lokacie ping-pong i jak to wygląda?

  OdpowiedzUsuń
 4. Właśnie, czy w idei warto mieć ror?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od dziś praktycznie tak, jeżeli zamierzasz zakładać codziennie lokatę Ping Kong:)

   Usuń
 5. wybierać oferty lokat i ror dopasowane dla siebie i nie wiązać się z żadnym bankiem i na pewno znajdziemy oferty godne uwagi

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...