środa, 19 września 2012

Jak zamknąć konto w neoBANKu Polbanku oraz ING


Rok bieżący obfituje w zaostrzanie warunków użytkowania kont osobistych w bankach, co powoduje, że korzystanie z większości z nich staje się po prostu nieopłacalne.  W takim przypadku najlepiej po prostu zerwać smycz zamiast pozwalać by bank zacieśniał go wokół naszej szyi.

Dostaję wiele zapytań o to jak zamknąć konto w konkretnym banku. Pan Jerzy Z. dla przykładu napisał ostatnio:
Widząc wpis o Neobanku (chodzi o artykuł tutaj) i informację, że był pan klientem i wypowiedział umowę proszę o instruktarz jak to zrobić w praktyce? JA również mam tam konto od około roku i nic dla atrakcyjnego dla starych klientów się tam nie pojawiło. Czy jest na to jakaś formuła prawna - wzór takiego pisma?

Wniosek oczywisty, po zakończeniu promocyjnej lokaty konto należy po prostu zamknąć. Zamiast odpisywać kolejno na każdego maila, wygodniej jest napisać krótki instruktaż, gdyż zamykanie kont nie jest trudne, chociaż zdarzają się cyrki w niektórych przypadkach.

Generalnie zamykanie kont bankowych można podzielić na dwa przypadki:
1 zamknięcie od ręki
2 oczekiwanie na miesięczne wypowiedzenie
Omówimy je osobno: dziś zajmiemy się pierwszą grupą a w kolejnym odcinku drugą.


Spośród kont zamkniętych przeze mnie w tym roku od ręki dało się zamknąć konta w ING Bank Śląski, Polbanku oraz neoBANKu (z małym poślizgiem). W pozostałych przypadkach trzeba było czekać.


ING Bank Śląski - wizyta osobista w oddziale.
Bank, który ośmieszył się wysłaniem listu gratulacyjnego za osiągnięcie zysku na poziomie 4%, ma obecnie strasznie zakręconą ofertę konta, którą opisywałem tutaj. Średnio atrakcyjne konto warto mieć jedynie pół roku. Choć oferta banku oraz obsługa pozostawiają bardzo wiele do życzenia, to trzeba to uczciwie przyznać zamknął konto bez żadnego problemu.

Wystarczy przyjść do banku, podpisać stosowne oświadczenie o rezygnacji z konta osobistego i po sprawie. Pomijam drobnostki typu czekanie aż przyjdzie ktoś kompetentny i zrobi to za obsługującego nas pracownika. Często zdarza się w bankach, że musimy czekać na dodatkową obsługę gdyż jak widać zamykanie kont nie zdarza się tak często jak ich otwieranie.


Polbank - wizyta osobista w oddziale.
W przypadku Polbanku po wprowadzeniu w lutym wymogu utrzymywania salda w wysokości minimum 1000 zł natychmiastowa likwidacja była obowiązkowa. W przeciwnym razie bank nalicza opłatę. Opisywałem to szczegółowo w cyklu artykułów tutaj

Tutaj również zamknięcie konta następuje z marszu po podpisaniu Dyspozycji Zamknięcia Rachunku Bankowego. Tego samego dnia od razu tracimy możliwość logowania się do bankowości internetowej. Warto jednak zatrzymać sobie kartę kredytową, która zwraca 1% a właściwie 0,9% za zakupy dokonywane w dowolnym miejscu. 

Tutaj jednak napotkałem na poważne problemy. Jeżeli zamykacie konto ale korzystacie z pewnych produktów warto zaznaczyć, żeby nie zamykano wam dostępu do bankowości internetowej. Problem ten opisałem w artykułe Kłopoty z Polbankiem nie kończą się nawet po zamknięciu konta.

Tutaj ważna uwaga: usługa korzystania z bankowości internetowej to nie to samo co usługa konta osobistego. Można nie mieć konta osobistego a korzystać z bankowości internetowej. Obsługa karty kredytowej nie wymaga konta ror. Wystarczy spłacać kartę przelewem z innego banku a przelew czy zadłużenie sprawdzać w bankowości internetowej. 


Neobank - zamykanie drogą pocztową
W przypadku neoBANKu, gdzie warto być klientem jedynie przez bardzo krótki okres, nie ma możliwości wizyty w oddziale dla osób, które nie mieszkają w Poznaniu. Tutaj wystarczy wysłać maila z prośbą o przesłanie wniosku o zamknięcia konta osobistego neoKONTO, którego fragment prezentuję niżej.

Ten wniosek należy wysłać pocztą do neoBANKu

Uwaga: nie należy wysyłać dokumentu Oświadczenie o odstąpieniu od Umowy Konta Osobistego neoKONTO. Ten druk jest ważny tylko w przypadku rezygnacji z konta na początku trwania umowy.

Ten druk jest niewłaściwy


Należy tutaj oczywiście brać poprawkę na czas potrzebny poczcie polskiej na przesłanie listu. Taka obsługa na odległość może powodować pewne obawy, ale w przypadku neoBANKu obsługa klienta stoi na bardzo wysokim poziomie, co niestety w bankowości polskiej standardem nie jest. 

Komunikacja telefoniczna jest niemal natychmiastowa na koszt banku, wystarczy zadać pytanie oraz podać własny numer telefonu na stronie banku a już po kilku godzinach ktoś do nas zadzwoni. Odpowiedź mailowa także jest bardzo wysokiej jakości. W tych aspektach komunikacji neoBANK wyróżnia się na rynku polskim.

Bank po otrzymaniu podpisanej deklaracji dzwoni do klienta z zapytaniem czy zgadzamy się na zamknięcie konta zgodnie ze złożonym wnioskiem. Potwierdzenie jest równoznaczne z zamknięciem. 


WAŻNE: Ostatnia uwaga dotyczy wszystkich kont w każdym banku
Opisywany wniosek posiada rubrykę gdzie możemy wpisać nasze aktualne konto z którego korzystamy. Jeżeli je podamy, wówczas bank, który zamyka nam konto przeleje nam na podany numer środki z zamykanego konta jeżeli tam będą.

W drugim odcinku podam jak wygląda zamykanie konta w  BNP Paribas, Idei, Meritum oraz mBanku. Tutaj problemy są nieco większe, ale też są do przejścia. Zamykanie kolejnych kont, które dopiero są w kolejce, opiszę w późniejszym terminie.


Ciąg dalszy: Jak zlikwidować konto w BNP Paribas oraz Meritum

20 komentarzy:

 1. a co w przypadku gdy korzystało się z kont oszczędzających, np. w Polbank. Załóżmy że przelewam wszystko co mam i zostawiam 0zł na koncie. Zamkną mi to od razu? w nowym miesiącu dopisze przecież odsetki za bieżący miesiąc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobre pytanie. Ja zamykałem konto w Polbanku w lutym gdy była jeszcze kapitalizacja dzienna. A w takim przypadku należałoby przelać pieniądze do innego banku, poczekać na odsetki i dopiero w nowym miesiącu zamknąć konto.

   Usuń
 2. Bardzo praktyczny post.

  Przymierzam się do zamknięcia kont w Getin Online (skarbonka), Deutsche Banku oraz w Meritum (kończą się lokaty). Ciekawe czy nie będzie problemów...

  Bardzo interesujący byłby również opis rezygnacji z karty kredytowej (przykładowo w mbanku). Jestem na etapie po zastrzeżeniu i zniszczeniu karty (opłata roczna 70zł to lekkie przegięcie).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z mBankiem miałem cyrki na kółkach w przypadku zamykania konta, ale nie korzystałem z karty kredytowej.
   Ostatnio zamknąłem kartę kredytową w BGŻ, gdy skończyła się promocja 5%. Bez żadnego problemu. Wystarczy podpisać druk i przypilnować, żeby osoba odbierająca kartę zniszczyła ją na naszych oczach.

   Usuń
  2. Ja uwolniłam się od karty m-Banku zastrzegając ją i jako powód wybierając opcję "rezygnacja". To chyba powinno definitywnie zakończyć sprawę, może poza koniecznością odebrania telefonu z pytaniem "a dlaczego..."? "a może chce pani inną kartę"? ;)

   Usuń
 3. Nie bardzo rozumiem... NeoBank ma placówki w innych miastach, nie tylko w Poznaniu (choć jest ich mało, we Wrocławiu tylko jedna). Chyba można zwyczajnie zamknąć konto w oddziale?
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli jest placówka to nie ma problemu, zamkną z marszu.

   Usuń
 4. Ewaryst Lutosławski19 września 2012 13:20

  Blog znów pomocny i trafia w moje potrzeby.
  Skoro sprawę Kont oszczędnościowych mam już rozwiązane (Deutsche Bank/ BGŻ) pozostał problem ROR.
  W całości korzystam z mbank w zakresie zwykłego RORu z dodatkiem karty kredytowej i debetowej paypass. Korzystam również z msavera (traktuję to jako dodatkową motywację) i emaksa plus na doraźne 'oddzielanie' na potrzeby w perspektywach 1-6 tygodniowych. mBank jest moją główną platformą sprzężoną z wynagrodzeniem, kartą kredytową, etc.

  Z wiadomych względów (m.in. opłata za ATM, opłata za kartę kredytową, cashback) całą swoją bankowość przenoszę do Millennium (po wnikliwej analizie, ostatecznie przebija BGŻ konto z premią i Kredyt Bank Ekstrakonto z RORem na 7% do 30000 pln)

  O ile założenie konta i dyspozycja dla pracodawcy o zmianie rachunku to pestka, jestem przekonany, że zamknięcie konta w mbank będzie odrobinę bardziej skomplikowane.
  Z ciekawością więc czekam na kolejny wpis.

  A o kartę kredytową się nie martwię. Wydaje mi się, że jeden telefon na mlinie 'nie chce już karty proszę zamknąć linię' załatwi sprawę. Pytanie tylko, czy będzie to obarczone ostatnim skurczem mięśni zacieśniającym pętle na mojej szyi by wydusić coś jeszcze, zanim się uwolnię?

  Ewaryst Lutosławski.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Osobiście mam pytanie - co ludzi gna do mBanku? To dla mnie największa zagadka w finansach. Koszmarna obsługa, wprowadzania w błąd klienta, kłamanie w żywe oczy, natręctwo i nieprawdopodobne utrudnienia. Choć korzystałem z usług ponad 20 banków to mBank tutaj zdecydowanie woła o pomstę do nieba mówiąc bardzo łagodnie.
   Nawet platforma giełdowa pozostawia wiele do życzenia. Pytałem już jednego znajomego - odparł: przyzwyczajenie. Jak dla mnie zła odpowiedź. Czy w Pańskim przypadku jest podobnie?

   Usuń
  2. Ewaryst Lutosławski19 września 2012 15:09

   Zgadzam się co do joty w zakresie jakości usług i obsługi.
   Dlatego właśnie rezygnuję z usług mbank.

   W moim przypadku korzystanie z usług mBank zaczęło się, kiedy miało to sens. Lata studenckie, brak stałych wpływów, zakupy przedz Internet.

   A więc co ludzi gna do mBanku?
   Wielu z ich klientów pozakładało konta w latach studenckich, potem stając się ludźmi dorosłymi ze stałymi wpływami pozostawali w mbanku z powodu
   -pozytywnych skojarzeń z lat studenckich
   -marketingowi marki, który cementował w nich poczucie, że 'wszystkie inne banki to kolejki i oddziały a mbank to Internet
   -Brak wiedzy i rozeznania, który stanowi główny powód korzystania z usług mBanku.

   Stawiam tu za przykład siebie- kiedy na poważnie wziąłem się za swoje finanse, oznaczało to jednoznaczne zrezygnowanie z usług mbanku. Wiedza pozwala pełniej poczuć pętle na szyi.

   To jednak nieeleganckie zrzucać wszystko na brak wiedzy. Trzeba to jednak przyznać dodając do tego: lenistwo i strach przed innymi bankami, gdzie obawiamy się jeszcze gorszych 'kruczków'(kółeczko, a właściwie pętelka się zamyka)

   To wszystko sprawia, że prowadzenie takiego bloga może ten stan znacząco zmienić.

   Usuń
  3. Mnie trzymają w mBanku jedynie dwie rzeczy:
   - możliwość wycofania / anulowania oczekującego przelewu - niestety wciąż "jaskółka" wśród wielu innych (nawet tych renomowanych) serwisów transakcyjnych
   - tanie polisy ubezpieczeniowe - jako "syn marnotrawny" ostatnio przeprosiłem się z mDirect, bo warunki finansowe zawierania polis OC/AC znacząco się poprawiły

   Usuń
 5. Dzięki za wpis. Przy drugiej grupie i kolejnym wpisie proszę pamiętać aby uwzględnić także zamknięcie rachunku w banku BPH. Zapewne wiele osób założyło w promocji konto kapitalne gdzie po wykonaniu kilku przelewów i operacji kartą bank przyznaje premię do 300zł. Ponieważ opłata za konto jest słona nie ma sensu po zakończeniu promocji dalej posiadać tam rachunek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Racja. 10 zł to wielka przesada, sam czekam na przelew na kwotę 300 zł. Kumpel który założył to konto jeszcze w kwietniu już dostał obiecane 300 zł. Ja założyłem w maju więc jeszcze poczekam.
   Druga część będzie dopiero w przyszłym tygodniu, bo pierwszeństwo mają bieżące oferty banków. A tych ostatnio jakoś wybitnie dużo.

   Usuń
 6. Odnośnie neoBANKu. W moim przypadku użyłem druku odstąpienia od umowy załączonego wraz z umową i nie było żadnego problemu z zamknięciem konta. Należy pamiętać, że przelew środków, które zostały na rachunku kosztuje 2 PLN.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie konsultantka informowała by go nie używać, tylko przesłała nowy druk, który przedstawiłem w tekście.

   Usuń
 7. Ciekawy wpis, jak zawsze na czasie, ja już od dawna przymierzam się do zamknięcia kont w polbanku, z oszczędnościowym chyba nie będzie problemu by wypowiedzieć w placówce (nie mam tam już od ponad pół roku nic na koncie ) ale tego rachunku podstawowego od ręki się chyba nie da zamknąć, trzeba umowę wypowiedzieć, dało by radę je złożyć w placówce banku??

  Poza tym w kolejce czeka jeszcze mbank, słyszałem że trafiają się problemu, napisałeś że miałeś cyrki na kółkach , odkładam tą rezygnację...
  Nie mam karty kredytowej. Wydaję się to proste wysłać wypowiedzenie, 30 dni i po sprawie...

  OdpowiedzUsuń
 8. Na stronie mbanku nie można już znaleźć formularza wypowiedzenia umowy, jest tylko informacja, że trzeba poinformować bank przez mlinie że się chce wypowiedzieć umowę i prześlą wypowiedzcie do podpisu, które trzeba odesłać, wymyślili, że nie powiem...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnio poleciłem znajomej mSavera, gdy db obniżył loty z 8,10% na 6%. Założyła od razu eKonto ale do dziś mSavera nie ma. Piekli się jak diabli: pisze, odwiedza kiosk mBanku w markecie a konta jak nie ma tak nie ma.
   Pokazywała mi nawet mBank od środka, nie ma nigdzie wniosku jak mSaver założyć. Konto oszczędnościowe owszem można ale eMAX i inne dziwolągi ale mSavera nie uświadczysz.
   Ot mBank.

   Usuń
 9. Poważne! Zakładam, że o toż spostrzec.
  Podejmuję rzadziej na moją paginę cybernetyczną.
  Pozdrawiam miłość!

  OdpowiedzUsuń
 10. Aktualna jest ta opcja zamknięcia w neobank?

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...