piątek, 28 września 2012

Jak zlikwidować konto w BNP Paribas oraz Meritum


Kontynuujemy cykl artykułów o likwidowaniu niepotrzebnych kont bankowych. Ostatnio pisałem o tym co nas czeka przy okazji likwidacji konta w ING Bank Śląski, Polbanku oraz neoBANKu, dziś czas na dwa kolejne niepotrzebne konta.

Jeżeli ostatnio zrobiłem podział na likwidowanie konta w oddziale oraz na odległość czyli za pośrednictwem poczty polskiej, dziś powiemy sobie o różnicy jaka jest przy okazji likwidacji w oddziale oraz placówce bankowej zwanej często franczyzą. 

Niektóre banki mają mnóstwo takich placówek i często tylko one są dostępne zamiast zwykłego oddziału. Doskonałym tego przykładem jest Meritum stąd takie omówienie.

BNP Paribas
BNP Paribas nazywa siebie numerem 1 pośród banków zmieniającego się świata. Trudno jakoś było to odczuć korzystając z usług, którym można wiele zarzucić. Lokaty bardzo przeciętne, konto oszczędnościowe udziwnione z kapitalizacją dzienną w dni robocze oraz miesięczną w weekendy to ewenement na polskim rynku.

Ewenementem jest także to, że jako jedyny bank obok neoBANKu, pobiera opłaty za przelewy zewnętrzne. Ten jeden fakt wystarczy by zniechęcić klienta do korzystania z usług. Na domiar złego samo konto warto mieć jedynie przez pół roku, gdyż tylko tyle gwarantowane jest lepsze oprocentowanie od standardowego. Co zatem należy zrobić przy zamykaniu konta?

Należy zrobić dwie zakręcone rzeczy. Po pierwsze zadbać o to by przelew z konta oszczędnościowego na ror zrobić w domu, a po drugie nie robić przelewu z ror do innego banku. To bardzo nietypowe. Zwykle banki oferują bezpłatny jeden przelew wewnętrzny z konta oszczędnościowego na ror a nieograniczona ilość bezpłatnych przelewów zewnętrznych.

W Paribas jest na odwrót, mamy nieograniczoną ilość bezpłatnych przelewów wewnętrznych jeżeli wykonamy je sami domu ale jeśli przelew między własnymi kontami zlecimy w banku, będziemy musieli za tę przyjemność zapłacić 1 zł dlatego nie warto robić tego w dniu zamykania konta w banku.

Przelewy wewnętrzne były zbawienne przy optymalizacji konta w roku ubiegłym ale dziś nie mają już żadnego znaczenia. Po dokonaniu w domu przelewu wewnętrznego należy pamiętać, że nie robić przelewu zewnętrznego gdyż jest płatny. Jest na to sposób - wypłacić pieniądze banku gdyż jest to bezpłatna operacja.

Zatem jest możliwe całkowicie bezpłatne zamknięcie konta. Po wypłacie pieniędzy w kasie banku wystarczy podpisać odpowiedni formularz po czym po upływie 30 dni możemy się uwolnić od banku o wątpliwej wartości dla klienta indywidualnego.


Meritum
Meritum to bank, który oddziałów ma jak na lekarstwo. W przeważającej mierze są to placówki partnerskie a nie zwykłe oddziały. Próbowałem zamknąć w takiej placówce konto i spotkał mnie dziwny incydent.

Po 20 minutach oczekiwania jedyna konsultantka w placówce mamrocząca pod nosem, że nigdy jeszcze czegoś takiego nie robiła, gdyż wszyscy zakładają konta a nikt nie likwiduje, poinformowała mnie, że prościej jest zamknąć to konto logując się samemu w domu. Hmmm. Wiele razy spotykałem się z przejawem braku podstawowej wiedzy konsultantek bankowych ale tej przyznaję mistrzostwo godne pochwały.

Pojawiłem się raz jeszcze w tym oddziale gdy przez szybę zauważyłem, że w środku jest jeszcze inna konsultantka. Tej powiodło się lepiej próba zamykania konta, ale jak się dowiedziałem nie dostanę żadnego druku potwierdzającego operację gdyż... placówki partnerskie nie wydają takich dokumentów.

Drogą pośrednią ale zawsze cośChoć dokumentów bankowych mam bez liku zwykle niszczę je po upływie terminu zapadalności zostawiając sobie na pamiątkę jedynie takie kwiatki jakie rozdaje ING bo to beczka śmiechu i poprawia mi humor gdy mi nie dopisuje, to jednak potwierdzenie zamknięcia konta zostawiam w prywatnym archiwum a nawet kopiuję na komputer robiąc kopie zapasowe w kilku miejscach. Z bankami nigdy nie wiadomo co wymyślą by ograbić klienta pod przykrywką udziwnionych regulaminów.

W przypadku Meritum nie jest jednak aż tak tragicznie. Po kilku dniach przychodzi pocztą potwierdzenie o zamknięciu konta na adres domowy. Więc wystarczy chociaż taki dokument. Obowiązkowo do kasy pancernej i w razie podwyżek opłat związanych z ror, których ostatnio coraz więcej, może być bezcennym dokumentem potwierdzającym naszą wolność.

13 komentarzy:

 1. Dodam tylko, że również BZ WBK pobiera opłaty za przelewy internetowe 50 zł!!! Sytuacja nie dotyczy oczywiście studentów, ale ja nie mam zamiaru płacić za reklamy z Chuckiem Norrisem.Likwiduję tam konto!

  OdpowiedzUsuń
 2. Z niecierpliwością czekam na wpis o przygodach z zamykaniem konta w mBanku oraz na informację jak zlikwidować to konto.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W następnym odcinku będzie Idea bank oraz mBank.

   Usuń
  2. W mBanku to zależy od szczęścia. Aby pomóc szczęściu robimy po kolei:

   1. Zastrzegamy kartę w systemie podając jako powód "rezygnacja". W ten sposób pozbywamy się opłaty za kartę.

   2. Przelewamy wszystkie pieniądze na zewnątrz zostawiając na ekoncie minimum na niespodziewane opłaty (np. za kartę, której nie mamy).

   3. Wysyłamy listem poleconym po 15 dniu miesiąca formularze wypowiedzenia z różnymi podpisami - warto podać różne warianty (np. samo nazwisko, imię + nazwisko, podpis przechylony, prosty, itd.). Zwykle 6-10 wypowiedzeń jest ok wraz z pismem, żeby wybrali sobie, to które pasuje do wzoru podpisu.

   4. Czekamy do 1 dnia następnego miesiąca. Przelewamy resztę środków i ewentualne odsetki.

   5. Czekamy - możemy przez mlinie pytać, czy już zarejestrowali wypowiedzenie w systemie. Nie ma terminu, w którym należy zarejestrować pismo od jego otrzymania.

   6. Czekamy 30 dni od zarejestrowania w systemie (nawet jeżeli wypowiadamy z terminem 14 dni z powodu zmian w regulaminie).

   7. Próbujemy się zalogować i jeżeli się nie uda, to się udało!

   8. Robimy imprezę z powodu udanej rezygnacji z mbanku!

   Jeżeli ktoś wymyślił sprytny sposób ze złożeniem wypowiedzenia w Aspiro (aka "oddział mbanku"), to wystarczy tylko 1, ale może nie dotrzeć do mbanku i jeżeli dotrze, to termin też płynie od rejestracji w systemie, ale nie ma terminu ile trwa przekazanie pisma z Aspiro do mbanku i rejestracja. W razie zagubienia tego wypowiedzenia przez Aspiro, mbank nie odpowiada za nic (Aspiro to przecież nie mbank ;-).

   Jeżeli coś z powyższych wydaje się niezgodne z przepisami lub regulaminami mbanku, to może sobie pisać na Berdyczów, chyba że od razu wyłoży kasę na arbitraż bankowy.

   Znam to z doświadczenia - przeszedłem oba sposoby (Aspiro i wysyłanie) ale się w końcu udało :-))))

   Usuń
 3. Małe sprostowanie: przelew w oddziale PARIBAS z konta oszczędnościowego jest bezpłatny. Tak stanowi "Taryfa prowizji i opłat..": Rozdział III.B - strona 16 (http://www.bnpparibas.pl/files/taryfaof.pdf). Fakt, że z automatu naliczana jest opłata. Kiedy mi się to zdarzyło pierwszy raz, byłem zaskoczony, pokornie przyjąłem opłatę, ale następnego dnia zażądałem jej zwrotu i go otrzymałem. Przy drugiej i trzecie próbie naliczenia opłaty nie podpisałem kwitka zlecenia wystawionego w kasie i wskazałem, że opłaty być nie powinno. Trwało to kilka minut, ale za każdym następnym razem W TYM ODDZIALE już mnie nikt nie próbował naciągać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Napisz o Aliorbanku bo też wprowadził opłaty, teraz zacznie się odpływ klientów, z Synca i zwykłego sam likwiduję niedługo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będzie artykuł w przyszłym tygodniu. Banki szaleją niestety z opłatami. Kredyt bank np. też śrubuje ceny.

   Usuń
 5. Wszyscy poszaleli, z meritum likwidować konto, dobre mają lokaty, zwrot za paliwo (choć coraz mniej jeżdżę i też karta nie jest mi potrzebna, a trzeba nią mieć na miesiąc minimum 200zł obrotu). W ogóle jest jakieś ciekawe darmowe konto? Może eurobank, ale coś kiepsko, może firmy wrócą do kas haha;) (ale wcale głupie nie byłoby to;)) dało by bankierom po głowie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy ma inne potrzeby i wybiera czy zostawia to konto, które uznaje za najbardziej korzystne. Meritum ma dobre konto ale nie bardzo dobre.
   Ja dla przykładu samochodu używam bardzo rzadko, lokat nie zakładam już wcale więc konto jest zupełnie zbędne gdyż konto jest totalnie niepotrzebne.
   Eurobank za to jest moim kontem numer 1 na chwilę obecną.

   Usuń
 6. Zlikwidowałem w BNP Paribas wg instrukcji i poszło ok. Kasę z oszczędnościowego wypłacili bez prowizji. Z17

  OdpowiedzUsuń
 7. A właśnie że w Meritum Banku można zlikwidować konto po zalogowaniu się do bankowości elektronicznej. W zakładce "wnioski i dyspozycje", jest taka opcja! Wystarczy podać dane konta, na które mają być przelane pozostałe środki i sprawa załatwiona. Gdyby tylko w innych bankach sprawa była taka prosta...

  OdpowiedzUsuń
 8. Paribas to złodzieje miałem niedopłaty na kredycie 50zł i rozwiązali ze mną umowę kredytu w dodatku dali mi termin spłaty do 30dni skąd ja niby wezmę prawie 12 tys? Dlatego odradzam Parabanki-lichwę na którą państwo pozwala...

  OdpowiedzUsuń
 9. Szuchlerze z Meritum Banku juz zlikwidowali opcje zamkniecia konta poprzez wniosek.ZENADA PSEUDO BANKi

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...