poniedziałek, 10 września 2012

Wiewiórkom ciągle mało czyli kolejne zmiany warunków kont w BGŻ


Wiewiórki zaczynają dziwne harce. W artykule który ukazał się raptem tylko 8 dni temu Kolejny numer wiewiórek pisałem o zmianach w koncie z premią w którym zamiast wygodnych 3 płatności kartą zostaliśmy zmuszeni do niewygodnego płacenia na kwotę minimum 300 zł co miesiąc bez możliwości cashbacku. Nowe warunki obowiązują od końca sierpnia

Jakby tego było mało zapowiadane są już nowe zmiany, które wejdą w życie od przyszłego miesiąca i są nie mniej niepokojące. Wygląda na to, że banki coraz bardziej będą przykręcać kurki i zacieśniać pętle na szyi klienta.

Zmiany dotyczą przede wszystkim pozostałych kont. Wygląda na to, że banki zaczynają kombinować gdyż często to, co jeden wprowadza w życie w niedługim czasie jest kopiowane przez inny. I nic dziwnego, każda firma dba głównie o swoje interesy a w interesach nawet jeśli mówi się u nas najdroższy jest klient wiadomo, że tak naprawdę najdroższy jest cel nadrzędny czyli zysk a klient jest tylko środkiem do jego osiągnięcia.

Niedawno pisałem co jest powodem wprowadzania zmian w warunkach konta. W przeciwieństwie do Getin, BGŻ nie podaje, co jest powodem zmian tylko bez ogródek po pierwszym kopniaku, serwuje nam drugi. Jakie zatem zmiany są planowane?

Praktycznie wszystkie rodzaje kont idą w górę. Wypisywanie wszystkich po kolei zajęłoby tu bardzo dużo miejsca, więc na końcu artykułu podaję link do szczegółowego ogłoszenia, które BGŻ rozesłało do swoich klientów.  


Ale niestety coraz gorzej Źródło: BGŻ


Jeżeli chodzi o konto Plus czyli to, które oferuje rewelacyjny 1% premii za wynagrodzenie tutaj na szczęście istotnych zmian nie jest tak wiele:
Przelew w oddziale: 7 zł (+2 zł)
Przelew realizowany przez telefon: 5 zł (+1 zł )
Modyfikacja zlecenia stałego w oddziale: 7 zł (+5 zł)
Modyfikacja zlecenia stałego przez telefon: 5 zł (+4 zł)
Odwołanie zlecenia stałego w oddziale: 7 zł (+2 zł)
Wymiana karty lud wydanie duplikatu: 25 zł (+10 zł)
Dostarczenie karty: min 35 zł (+10 zł)
Dostarczenie PIN: 5 zł (+5 zł)

Zatem jeżeli nie korzystamy ze zleceń telefonicznych czy nie chodzimy do oddziału to jest ok. Z drugiej strony jeżeli z kartą nie ma problemów, to praktycznie powyższe zmiany nie powinny nas obchodzić:)

Ale to niestety nie wszystko. Do powyższych zmian dochodzą także opłaty, których do tej pory nie było:
Informacja o odmowie wykonania zlecenia płatniczego: 5 zł
3 dodatkowe opłaty za różne zlecenia zagraniczne - szczegóły w linku niżej

Tutaj już jest gorzej. Zdarzyło mi się skorzystać z opcji odmowa wykonania zlecenia płatniczego w momencie gdy Open Online z sobie tylko znajomych powodów odrzucił poprawnie zrealizowany przelew z BGŻ (akceptując zarazem wykonany tego samego dnia przelew z Alior banku). Od 24 października, czyli dnia od kiedy będzi obowiązywać  nowy regulamin, ta usługa już będzie płatna.

Inne konta mają jeszcze więcej opłat tutaj jednak zajmujemy się tylko kontem, które uważane jest przez wielu za najlepsze na rynku. Jak widać robi się niewesoło, szczególnie jeżeli zmiany są wprowadzane jedna po drugiej.

Podsumowując zmiany w koncie Plus można stwierdzić, że zasadzie nowe warunki są wciąż do zaakceptowania, gdyż nie dotyczą osób, które korzystają aktywnie z bankowości internetowej. Mam też nadzieję że to ostatnie zmiany przewidziane na obecny rok.

Nadzieja to jednak za mało. Warto zatem śledzić na bieżąco informacje z BGŻ, gdyż nic co piękne nie trwa wiecznie. Szczegóły zmian w poszczególnych taryfach dostępne są tutaj.

15 komentarzy:

 1. Co tu narzekać na wiewiórki ;).
  Nic nie trwa wiecznie!
  I tak dają nieźle zarobić praktycznie za nic.
  Jedno tankowanie paliwa (akurat około 300pln) i 2x zakupy jakiś pierdołów i masz 40zł.
  Oby tak dalej.
  To i tak najlepsza oferta na rynku

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgoda ale zawsze lepiej robić tankowanie paliwa, które da ci 5% zwrotu np w meritum. Wtedy z 300 zł dostaniesz 15 zł zwrotu.
   W skali roku daje ci to już 180 zł zysku na czysto. Jakby nie patrzeć to wina wiewiórek:)

   Usuń
  2. hehe można i tak no to kup sobie 3x jakiś ciuch kartą zamiast paliwa i wyjdzie na to samo ....
   wiewiórki i tak są OK

   Usuń
  3. Nie twierdzę, że są złe w końcu ostateczny werdykt był przychylny. Ale fakt faktem w bardzo krótkim czasie mamy dwa ograniczenia. A to niepokojący sygnał.

   Usuń
  4. W Meritum dają 5% zwrotu za paliwo?
   Czyżby wysokość tej premii była już wycofana z oferty banku?
   Jak sprawdzałem to możemy liczyć na 4%.

   Usuń
  5. Banki to instytucje komercyjne i mają zarabiać kasę dla właścicieli choć ostatnio to nawet nic robić nie muszą a kasa sama do nich płynie (pożyczki EBC na 1% a lokowane na 4-5%) ....
   i takie życie .....
   BGZ ma mało oddziałów i dla tego "rozdaje" kasę .... ciekawe jak długo ;. Zamiast płacić "doradcom" i kaiserom .. płaci bezpośrednio ludziom .....

   Usuń
  6. W zeszłym tygodniu zamykałem niepotrzebne mi już konto w Meritum. Na biurku oddziału franczyzowego zobaczyłem ulotkę o 5% zwrocie za paliwo. Stąd taka informacja.
   Na stronie bankowej owszem widać 4% niestety nie wiem skąd ta różnica.

   Usuń
  7. Podaję sposób "na market". Zakupujemy w markecie budowlanym np. OBI albo jeszcze lepiej Castorama, jakieś narzędzie. Byle jakie, byle było poręczne (dla wygody) i fabrycznie zapakowane w folię bądź zabezpieczone przed otwarciem itp. (dla własnego bezpieczeństwa). Płacimy kartą, którą musimy "oczyścić" w ramach comiesięcznych transakcji. Zgodnie z własną dozą cierpliwości czy też tupetu oddajemy absolutnie nienaruszone narzędzie jeszcze tego samego dnia bądź następnego. Market zwraca nam pieniądze. OBI robi zwrot na kartę. Przy czym nie musi to być ta sama karta, którą płaciliśmy. Zatem zakup możemy dokonać kartą np. BGŻ (i ją sobie oczyścić), a zwrot przyjąć na kartę innego banku. Żeby BGŻ nie miało zastrzeżeń i podejrzeń. Jeszcze lepiej jest w Castoramie. Ta zwraca nam gotówkę nawet jeśli zakupywaliśmy kartą. Świetny sposób na darmową wypłatę z karty kredytowej. Taka, rzekłbym, ulepszona wersja bankomatu ;) PS: sprawdzono w Castorama Poznań do kwoty jednorazowej 1600 zł!

   Usuń
 2. Paragraf 6 Regulaminu programu Premia+:
  "3. Zmiany Regulaminu wchodzą w życie po upływie
  miesiąca od dnia zamieszczenia ogłoszenia,
  o którym mowa w ust. 2, przy czym obowiązują
  od początku Cyklu następującego po dniu, w którym zmiany weszły w życie."
  Nowy regulamin został opublikowany z datą 28 sierpnia 2012, zatem zmiany wchodzą w życie pod koniec września i obowiązują od początku cyklu zaczynającego się 28 września. Czyli do 27 września mamy jeszcze stare zasady.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ciekawe, ze jak pytałem w banku osobiście zostałem poinformowany, że należy już teraz kupować na koszt BGŻ.

   Usuń
  2. Niestety, chyba muszę odwołać swój wpis z godz. 8:00. Dopiero teraz zajrzełem na tekst "Kolejny numer wiewiórek ..." i znalazłem tam link do komunikatu. Jeśli faktycznie komunikat ukazał się w lipcu, a data na końcu Regulaminu oznacza termin jego wprowadzenia (a nie ogłoszenia), to już teraz trzeba wydać 300zł. A swoją drogą to wiewiórki są coraz bardziej złośliwe! Chyba nie jestem całkiem głupi, ale tego komunikatu o zmianie regulaminu (http://www.bgz.pl/downloads/regulaminy/ogloszenie_zmiana_programu_premia_plus.pdf) to tak po prostu na stronie banku nie mogę znaleźć. Jak do niego dotrzeć ze strony bgz.pl?

   Usuń
  3. Nie mam pojęcia. Informację dostałem od jednego z internautów na maila i stąd go mam. A fakt, że wiewiórki nie informują o tym klientów uważam za chwyt poniżej pasa.
   Stąd lekko uszczypliwe teksty o wiewiórkach.

   Usuń
 3. Trochę zamieszałem. Juz znalazłem to ogłoszenie. Naprawdę ukazało się w lipcu? To świństwo, publikować tak ważne zmiany w pełni sezonu urlopowo-wakacyjnego, a nic nie informować o tym w e-bgz (a reklamy pożyczek widzę tam ciągle). To co nam zostaje? Paliwo = Meritum, spożywka i hipermarkety = Millennium, a wiewiórkami płacimy np. w aptece za środki uspokajające...

  OdpowiedzUsuń
 4. http://www.bgz.pl/downloads/regulaminy/list_tpio_ebgz_pl.pdf

  lub

  http://www.bgz.pl/downloads/dla_ciebie/oplaty_prowizje/TPiO_Detal_Dzial_1_od_2012_10_24.pdf

  "Wysłanie listem na adres do korespondencji informacji o odmowie wykonania zlecenia płatniczego = 5 zł", czyli chodzi o informację wysłaną listem, a to raczej rzadko używana usługa.

  Też uważam, że ogłoszenie tego w lipcu bez informacji w ebgz to świństwo.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeszcze jedna informacja, o której BGŻ szeroko nie informuje: od października wzrastają także opłaty za karty kredytowe - np. z 60 zł na 72 zł, koszt przelewu/wypłaty na 3.5% z 3%. itp. O tym nie wiedzą nawet pracownicy oddziałów.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...