sobota, 8 września 2012

Lokata Ping Pong na 7%Idea zaczęła być nareszcie oryginalna. Była zresztą od samego początku chociaż miewała okresy kiedy widać było tam stagnację i powtarzalność. Ale w tym tygodniu pojawiły się godne uwagi nowości lokatę PRO podrasowano do 6,70%.  Od wczoraj zaś mamy w ofercie kolejną jeszcze lepszą!

Najnowsza oferta nazywa się zwyczajnie Ping Pong. Idea jakoś nie przywiązuję wagi do nazw bo w innym banku nazywała by się pewnie King Kong. W końcu ping pong kojarzy nam się z czym malutkim a King Kong z czymś wielkim a oprocentowanie Ping Konga wyróżnia się na tle innych obecnych lokat.

Mamy bowiem aż 7% ale oczywiście obwarowane warunkami. Nie oszukujmy się jeżeli zysk dwucyfrowy to parabank, to siódemka w banku to siatka warunków z której bardzo trudno będzie się wyplątać. Jakie zatem warunki musimy spełnić aby dostać 7%?


Po pierwsze niestety musimy założyć konto ror w Idei. Osoby, które mają już to konto też mogą korzystać z oferty nie jest to więc oferta ograniczona tylko do nowych klientów. Nie jest to jakiś mur nie do przejścia gdyż konto w Idei jest póki co całkowicie darmowe chociaż przelewy między kontami dokonują się irytująco długo.
Co bardzo nietypowe jest to tylko lokata jednodniowa nieodnawialna. Idea widać zdaje sobie sprawę, że klienci lubią lokaty krótkoterminowe więc poszli w tym kierunku na maksa przypominając niejako nam o starych dobrych czasach jednodniówek. Jest jednak jedna nie tyle zasadnicza ile kolosalna różnica.

Lokaty jednodniowe oferowały możliwość podkręcania lokat na naszą korzyść. Teraz podatek został tak skonstruowany, że niestety nie jest to już opłacalne o czym pisałem w artykule Strzeż się kapitalizacji dziennej.  Oznacza to, że nawet gdybyśmy codziennie odnawiali lokatę to i tak zarobimy mniej niż można było w Millennium, który stosował kapitalizację miesięczną, choć w obu przypadkach mieliśmy 7%.

Bardzo ściśle ustalono godziny: dyspozycję założenia lokaty musimy złożyć do godziny 21:00 natomiast odsetki wraz z lokatą są przyznawane już do godziny 9:00 dnia następnego. Jeżeli zerwiemy lokatę po dziewiątej wieczorem wówczas w tym dniu nie mamy prawa założyć raz jeszcze tej lokaty.

Maksymalna kwota którą możemy ulokować to jedynie 20 tys czyli mniej niż w wakacje oferowało Millennium na koncie. Lokatę można codziennie odnawiać trzeba jednak każdorazowo składać dyspozycję założenia lokaty. 

Podsumowując mamy gratkę dla maniaków lokat. Rok temu było to codziennością. Maksymalnie możemy zarobić codziennie 3,83 zł ale od tej kwoty zostanie nam potrącony podatek dostaniemy więc na rękę około 3,10 zł. W skali miesiąca da to nam ponad 90 zł przy założeniu, że bank przyjmuje dyspozycje w weekendy oraz święta.

Czy to jest warte zachodu? I tak i nie. Jeżeli ktoś ma już tam konto, może się pobawić w przelewy bo to żaden kłopot, chociaż toporność obsługi konta w Idei jest irytująca. Jeżeli jednak konta się tam nie posiada wówczas pozostaje zadać sobie pytanie czy warto mieć na karku kolejne.

12% w Getin wydaje się być wystarczającą zachętą ale 7% oraz zabawa w przelewy niekoniecznie. Dlatego mimo wszystko szkoda, że nie można zakładać tych lokat z zewnątrz, wykorzystując system przelewów elixir.


5 komentarzy:

 1. Wydaje mi się, że oferta jest mało atrakcyjna no chyba, że komuś się bardzo nudzi i rajcuje codzienne składanie dyspozycji.
  Jeżeli zapomni się o założeniu lokaty do 3 zł "stracone".
  Wygodniej założyć lokatę na 2, 3 miesiące z oprocentowaniem 6.5 % czy 6.7 %.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam. W weekendy można złożyć dyspozycję założenia lokaty, sprawdzone na własnej skórze więc pewnie i w święta można ją zakładać. Osobiście na chwilę obecną nie mogę ulokować środków na dłużej niż miesiąc więc dla mnie ta jednodniówka to dobre rozwiązanie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Patrząc na tą lokatę i lokatę PRO mam wrażenie, że Idea z całych sił próbuje nas teraz zniechęcić do zakładania długoterminowych lokat. Jeśli coraz bardziej prawdopodobna obniżka stóp procentowych dojdzie do skutku, oprocentowanie lokat spadnie i wygranym może być ten, kto założył długoterminową lokatę z oprocentowaniem sprzed obniżek. No ale kto wie co przyniesie przyszłość, jak widać nawet "inwestowanie" w lokaty nie jest pozbawione ryzyka :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Miło powspominać dobre czasy... pingpong już odbija się tylko na 2,5%

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawie czy się doczekamy jeszcze takich % na lokatach bankowych. Bo o takich procentach już nie liczę:

  http://www.hostmat.eu/images/88284475473924164892.png

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...