wtorek, 4 września 2012

Pierwsza lokata w Meritum już bez dumnego pucharu


Wszystko wskazuje na to, że dobre czasy lokat powoli zaczynają odchodzić do lamusa. Taki sygnał daje jeden z dotychczasowych potentatów Meritum, który daje dość wyraźny sygnał do odwrotu.

W roku bieżącym mieliśmy wiele upadków firm, wprowadzenie podatku belki skutkujące gwałtownym spadkiem oprocentowania lokat, wiele roszad w lokatach bankowych ale cały czas wśród tych wszystkich wichrów Pierwsza lokata z dumnym pucharem nieprzerwanie oferowała 8,50% jakby dumnie naigrywając się z tego co się dzieje wokół.

Niestety wszystko się kiedyś kończy. Lokata z kuponem z każdą odsłoną pnie się w górę a Pierwsza lokata zaliczyła poważną usterkę i to bardzo poważną bo oprocentowanie zdecydowanie spadło.


Stara lokata w nowych szarych szatach Źródło: Meritum

Spadek jest nawet dość spektakularny bo aż o 1,85% w dół. Na chwilę obecną Meritum bowiem oferuje jedynie 6,75%. Zniknął oczywiście dumny puchar, który teraz można już  zobaczyć tylko w archiwach na przykład na tym blogu tutaj.

Kolorowy puchar zastąpił sejf w szarym kolorze z którego wychodzi reklamowane 6,75%. Jedynym plusem zmiany jest brak ograniczenia co do wielkości wkładu, który dotąd robił małe zamieszanie. Od teraz możemy za jednym zamachem wpakować na tę lokatę nawet 500 tys. 

Teraz pierwsza lokata nie oznacza już, że jest pierwszą lokatą na rynku. W prezentowanym kilka dni temu rankingu na wrzesień Meritum został wreszcie zdetronizowany. Teraz to zwykła pierwsza lokata nowego klienta banku. Bowiem cała zabawa lokatą przynętą została czyli innymi słowy trzeba obowiązkowo założyć ror.

Co ciekawe oferta promocyjna dochodząca do 6,60% jeszcze została zachowana! Nie wiadomo jednak jak długo taka wysokość oprocentowania lokat jeszcze będzie trwać wszystko bowiem wskazuje na to, że czekają nas kolejne spadki, a założone minimum 6% może zacząć być problematyczne.

W takim przypadku może wówczas będzie warto zacząć spoglądać w stronę giełdy i zainwestować  w akcje lub w jakieś alternatywne metody inwestowania. Póki co jutro rozejrzymy się czy są gdzieś jest jeszcze jakieś lokaty powyżej 7%.

7 komentarzy:

 1. Trochę to mało korzystne, na szczęście jest jeszcze ten zwrot 4% za paliwo. Akurat na 2 tankowania w miesiącu, więc coś tam można od nich jeszcze zyskać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Giełda, hmmm chyba ktoś żartuje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście nie jest to pewnik, wiele bowiem zależy od tego jak potoczą się losy lokat, ale jeżeli bierzemy pod uwagę giełdę to ma się rozumieć tylko jako część portfela inwestycyjnego,
   Dla przykładu obligacje korporacyjne o których często piszę na blogu Arkana obligacji, są bardzo dobrą alternatywą do lokat natomiast akcje spółek, które wypłacają dywidendy też mogą być warte rozważenia.

   Usuń
 3. W tym roku nie wprowadzono podatku Belki. Podatek Belki wprowadzony został w 2002 roku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chodziło oczywiście o lokaty, które omijają ten podatek.

   Usuń
 4. Założyć konto na kilka dni przed zmianą promocji – to się nazywa mieć farta :]

  OdpowiedzUsuń
 5. A ja załozyłem konto przez groupon, lecz nie zdążyłem założyc lokaty po starych warunkach - myślicie, że jak założe po nowych to nadal otrzymam premię 100zł? Tak mi się wydaje, ale jeszcze dowiem się w meritum.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...