środa, 5 września 2012

Lokaty powyżej 7% w Kasie Wspólnota


Gdzie jeszcze można spotkać lokaty powyżej 7%? Najhojniejsze banki skupiły się obecnie wokół zysku rzędu 6,50% i chociaż część takich lokat założymy jeszcze bezkarnie (Meritum, FM) to jednak większość instytucji zaczyna stawiać przy takim oprocentowaniu warunki (Optima, Alior Sync). Tata Alior przedłużył tę lokatę do połowy września a Idea powraca do tej liczby raz za razem swoim bumerangiem.

Natomiast 7% i więcej są obecnie osiągalne tylko poza bankami. Wciąż jeszcze funkcjonują SKOKi na starych zasadach a tutaj wyższe stawki spotkać można w niejednym oddziale. Informowałem już o lokatach powyżej 7% w SKOK Wołomin oraz powyżej 8% w Kasie Polskiej. Dziś odwiedzimy kolejną Kasę, która wybrała nazwę Wspólnota w której również 7% nie jest barierą.

Patrząc na ofertę Kasy Wspólnota widać, że tam nastawiają się już na zmiany w przewidywanych stopach procentowych. Prognozy są pesymistyczne i odzwierciedlają to nie tylko przemówienia ekspertów ale też same oferty lokat o zmiennym oprocentowaniu. Oto jak na dzień dzisiejszy przedstawia się oferta:

Oprocentowanie zmienne
6 miesięcy:  5,95% - 6,10%
9 miesięcy:  6,15% - 6,30%
12 miesięcy: 6,35% - 6,50%
18 miesięcy: 6,45% - 6,60%
24 miesiące: 7,05% - 7,20%Reklama oczywiście pokazuje 7,20% jakżeby inaczej. Dopiero bliższa inspekcja pokazuje, że to oferta nie tylko na najdłuższy okres czasu i nie tylko na oprocentowaniu zmiennym, które w trakcie trwania może zostać zmienione i pewnie będzie, ale na domiar złego tylko dla weteranów kasy.

Jak obliczać faktyczne oprocentowanie? Dokładniej jest tak, że do minimalnego oprocentowania wystarczy dodać poniższe stawki w zależności od:
  • 0,10% - dla członków którzy są w Kasie przynajmniej od roku
  • 0,15% - dla posiadaczy konta na które wpływa wynagrodzenie
  • 0,25% - dla tych którzy spełniają oba powyższe warunki jednocześnie

Można oczywiście wybrać lokaty o stałym oprocentowaniu i nie martwić się tym co wymyślą ludzie w RPP ani jaki będzie wskaźnik inflacji przez najbliższe dwa lata. Wówczas jednak należy się liczyć z mniejszym oprocentowaniem, gdzie tylko dwie oferty zasługują na uwagę

Oprocentowanie stałe:
9 miesięcy:  6,10% - 6,20%
12 miesięcy: 6,40% - 6,50%

Tyle, że w tym drugim przypadku oferta jest porównywalna do banków. A to oznacza, że biorąc pod uwagę konieczność uiszczania opłat które SKOKi pobierają za wejście, członkostwo nie jest to opłacalne.

Ciekawe jednak będzie jak będzie wyglądała oferta w momencie gdy SKOKi będą już pod nadzorem KNF. Wszystko wskazuje na to, że będzie mniej ciekawa i porównywalna do obecnej oferty banków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...