poniedziałek, 24 września 2012

Lokata Rentierska Gold


Omawiane niedawno lokaty rentierskie wbrew oczekiwaniom wołały o pomstę do nieba. Wydawać się może, że mając olbrzymie sumy pieniędzy łatwo można pokonać standardowe stawki oprocentowania tymczasem jak się okazało wcale rentier tak różowo nie ma.

Być rentierem i walczyć z inflacją to trochę parodia. Zajrzyjmy zatem co w ofercie dla rentierów mają bardziej renomowane banki niż SKOKi. Jednym z nich jest na pewno Noble Bank czyli jak wskazuje nazwa, bank dla współczesnej szlachty finansowej. Opisywałem już ofertę dla pierwszych klientów tego banku zwaną Lokatą na otwarcie, zatem czas na rozwinięcie tematu.

Co można założyć po przywitaniu? Skoro to bank dla bogaczy, to oczywiście domyślamy się że lokaty rentierskie zwane tutaj . I od razu powiem, że są ciekawsze od oferty rentierskiej, które omawiałem ostatnio tutaj. Co zatem przygotował dla krezusów? I to krezusów z najwyższej półki bo tak zaporowej kwoty minimalnej na lokacie jeszcze nie komentowałem.


Nie za dużo jak na rentiera Źródło: noblebank

Lokata Rentierska Gold to lokata 3letnia a więc na dość długi okres czasu oprocentowana na 6,85% co daje potrójną piątkę 5,55% netto. A więc na pewno ciekawiej niż wszystkie kombinacje ofert omawiane ostatnio w SKOK Nike. Przy czym Noble oferuje tylko jeden wariant z wypłatą odsetek mianowicie raz w miesiącu.

Miesięczna wypłata odsetek pozwala traktować odsetki od lokaty rentierskiej gold jako kolejne źródło dochodu obok pensji czy emerytury. Przy minimalnej wymaganej kwocie odsetki miesięczne wyniosą ponad 2300 zł. Jak widać warto być takim rentierem. Mało tego wypłata odbywa się w wyznaczonym przez klienta dniu.

Jak widać bank idzie daleko na ustępstwa. Ale tutaj zalety się kończą bowiem lokata ma także swoje ograniczenia.
 • Likwidacja w ciągu 4 miesięcy od założenia - całkowita utrata odsetek
 • Likwidacja po upływie 4 miesięcy - 100% odsetek

Na pierwszy rzut oka można by pomyśleć: no to super. Mamy bowiem lokatę bezkarną już po 4 miesiącach. Hola, nie ma tak łatwo Na bank, bankom wierzyć nie można i trzeba czytać umowy dokładnie. Bo tak naprawdę Noble wcale nie jest wyjątkiem i ma coś za uszami.

Za wcześniejsze zerwanie umowy bank pobiera prowizję:
 • w pierwszym roku 1,50%
 • w drugim roku 1,00%
 • w trzecim roku 0,50%
przy czym uwaga prowizja jest pobierana od kwoty kapitału.

Hmmm. To już nie wygląda ciekawie tym bardziej, że minimalny kapitał wymagany do założenia tej lokaty to 500.000 zł (słownie: pięćset tysięcy złotych), żeby nie było niejasności. 1,50% od tej kwoty daje nam karę w wysokości 7500 zł! ale bank zastrzega, że pobierze prowizję w wysokości nie większej niż kwota odsetek naliczonych do dnia zerwania umowy minus podatek. 

Maksymalna kwota jaką można ulokować na tej lokacie to 20 milionów złotych. No to tutaj pojawia się problem. Bankowy Fundusz Gwarancyjny daje gwarancję tylko do kwoty 100 000 euro czyli mniej więcej nieco ponad 400 000 zł. A to oznacza, że każda kwota ulokowana na tej lokacie nie ma pełnej gwarancji! 

Jak widać niebezpiecznie jest być bogatym, jeżeli nawet BFG jest za biedny, żeby pokryć ewentualne straty dla jednej osoby:)


2 komentarze:

 1. Wszystko ok, tylko nikt nie powiedział, że wszystkie pieniądze trzeba trzymać w jednym banku :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozważania w artykule dotyczą osób, które zdecydowałyby się założyć lokatę rentierską gold. Tutaj jest wymóg inwestycji na minimum 500 tys. Stąd taka puenta.
   A to, że nie powinno się trzymać wszystkich pieniędzy nie tylko w jednym worku ani nawet w jednym banku to zupełnie inna bajka:)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...