środa, 29 listopada 2017

3% ale na lokacie na nowe środki w Idea bank czyli koniec magii niebieskich


No i wyjaśniło się dziś co się kryło pod poprzednim chytrym posunięciem na Lokacie Poczekalnia. Założyliśmy, że to posunięcie wyczekujące końca konkurencyjnego 3% w Nest bank.

Nest jednak nie daje za wygraną i wciąż ma 3% w ofercie. Dziś więc Idea bank zaoferowało nową lokatę, ale na... Nowe środki, a więc przeklęty depozyt jakiego do tej pory tutaj nie było.


To duże zaskoczenie. Do tej pory o unikatowości lokat w Idea bank decydował fakt, że można było tutaj zrywać lokatę i zakładać kolejne. Można było przechowywać środki na kontach oszczędnościowych i przenosić je na promocyjne lokaty.

Tym razem nic z tego. Nie można już tego robić o czym mówi sama nazwa. Muszą to być nowe środki, a więc pochodzące z innego banku. I w zasadzie skorzystanie z Lokaty Poczekalni nie jest jakąś karą, ta bowiem pojawiła się w ofercie w poniedziałek czyli 26 listopada.

A nowe środki dla niebieskich nowe oznacza:
wszystkie środki pieniężne w złotych polskich Klienta zgromadzone w Banku, w tym w Idea Banku S.A. oddział Lion’s Bank w Warszawie na koniec 20 dnia miesiąca, poprzedzającego miesiąc kalendarzowy, w którym nastąpił rzeczywisty wpływ środków na rachunek danej Lokaty.

To spowoduje bez wątpienia bardzo duży odpływ środków z kasy banku. Nikomu bowiem praktycznie nie będzie się opłacało zakładać tej lokaty z prostego powodu braku spełnienia warunków. Szczególnie dotyczy to lokat jednomiesięcznych.

Idea bank przestaje tym samym być wyjątkowym bankiem. Tą ofertą równa do praktyk stosowanych przez innych i trzeba odtąd będzie mocno kombinować co zrobić by załapać się na promocyjne oprocentowanie.

Tym razem mamy ofertę aż 5 stawek, ale na ciekawią nas tylko 3 warianty:
 • 3 miesiące
 • 4 miesiące
 • 5 miesięcy
Wszystkie wymienione warianty oferują oczekiwane przez nas 3,00%. Wariant jedno i dwumiesięczny oferują tak mało, że szkoda o nich tutaj gadać. Na domiar złego trzeba także posiadać tutaj konto, a jak pamiętamy tego wymogu miesiąc temu na Tylko Teraz nie było...

Cóż, od jutra ewakuować się przyjdzie do innych banków. I jak się okazuje założenie konta w Getin było mądrym posunięciem.

47 komentarzy:

 1. Wygląda na strzał w kolano... Chyba, że jutro pojawi się coś nowego(?).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To mało powiedziane. Znika cała magia i wyjątkowość, która dotąd okrywała hasło Idea bank, przez co dało się wybaczyć nawet toporność clouna.
   Od takiej oferty robi nam się bank powszedni z którego trzeba się ewakuować.

   Usuń
  2. Ja ulokowałem środki w IB na 3 m-ce z oprocentowaniem 3% do końca stycznia 2018r. Mam nadzieję, że takiej sytuacji w 3 dekadzie stycznia nie będzie.

   Usuń
  3. magia i wyjątkowość w ideabanku? polcan czy cię troszkę nie poniosło? Jeden z najgorzej zorganizowanych , bezmyślnych banków, o fatalnej obsłudze, niekompetentnym zespole, kulejącym panelu klienta, totalnym bałaganie, próbach nadużyć w zmianach oprocentowania. Nadrabiali to minimalnie lepszą ofertą depozytów. a jak jej nie ma to byebye.

   Usuń
  4. Zgadzam się, wszystko tu kuleje od wprowadzenia clouda. Ale było to wybaczalne przez możliwość zakładania lokat z kończących się oraz kont. Czegoś takiego nie było właściwie w żadnym innym banku i było wygodne jak diabli. Teraz przy warunku nowych środków mocno to komplikuje sprawę.

   Usuń
  5. Własnie sprawdziłem i pomimo ze nie mam konta w Idea banku lokata 'Lokata NA NOWE ŚRODKI PLUS' wyświetla się u mnie jako dostępna.

   Usuń
  6. Podobnie u mnie - też nie mam w IB konta ale przy próbie założenia lokaty system w następnym kroku informuje że należ posiadać konto.

   Usuń
 2. Jeżeli w kolejnych lokatach także będzie się znajdować warunek "nowych środków", to podziękuję IB za współpracę, tak jak wcześniej podziękowałem Optimie.

  Jak mam wolne środki to chcę je deponować bez zastanawiania się, czy któregoś tam dnia któregoś miesiąca nie miałem przypadkiem jakiegośtam salda.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I to nie tylko w jednym banku, ale także w innym.

   Usuń
 3. Zawsze można do żony przelać lub odwrotnie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. ...jeszcze szybciutko zmienią te zasady - jak im kasa odpłynie ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pozostają jeszcze dobre fundusze pieniężne TFI traktowane na zasadzie bezterminowej lokaty lub rachunku oszczędnościowego.
  Ja od połowy czerwca 2017 mam środki w trzech z nich. Po okresie niecałych 6 miesięcy dały zysk brutto odpowiednio:
  - Investor Pł.Lokata 1,45%;
  - KBC Pieniężny 1,91%
  - UnionInvestment Pieniężny 1,62%.
  Jedyną wadą tego rodzaju oszczędzania jest to, że wyniki nie są powtarzalne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tylko nie zdziw się jak zamiast zyskiwać zaczniesz tracić gdy obniżą nam ratingi albo zaczną się cyrki z UE choć toperspektywa dość odległa. Mimo wszystko w funduszach mam kilkanaście a na lokatach kilkaset tysięcy. Stopniowo może będę środki przenosił, ale ostrożnie. Do tego ta unikorona podniosła opłaty bieżące i jakoś od paru miesięcy zyski są przeciętne. Reszta też kosi równo z trawą więc zysk ponad taką 3% lokatę wynosi ok 1,2% czyli niedużo przy relatywnie dużym w stosunku do lokaty ryzyku.
   A co do lokaty IB to robicie problemy z prostych rzeczy. Macie konto w Nest na 3%. Co za problem założyć konto darmowe i tam się przenieść? Jakieś sążniste artykuły o lokatach na kilka dni gdzie przelewu nawet się nie zdąży zrobić na tyle szybkiego aby to coś realnie dało. Obłęd... Po co robić z tego mecyje. Bank daje 3% na nowe środki. Dobra oferta, nie dla wszyskich , ale jest alternatywa . Prosta.
   A jak kto sądził ze ktoś da więcej niż 3% to pogratulowac naiwności.

   Usuń
  2. To jest dobry wynik? 1,5% za 6 miesięcy?
   gdzie prowizja od wykupu? masz dane na papierze, spróbuj ten "zysk" skonsumować!

   Usuń
  3. Jaka prowizja od wykupu!? Widać, że nie wiesz co to za inwestycja więc lepiej nie wchodź w to.
   Dla mnie jest akurat bo lada tydzień środki potrzebne na budowę, a płynność środków jest tu nadrzędna. Średnia ponad 3,0% też mnie zadowala.

   Usuń
  4. Wyjątek z prospektu Twojego Funduszu KBC, Czytaj co kupujesz.

   Wskazanie przepisów Statutu określających rodzaje, maksymalną wysokość, sposób kalkulacji i naliczania kosztów obciążających Subfundusz, w tym w szczególności wynagrodzenie Towarzystwa oraz terminy, w których najwcześniej może nastąpić pokrycie poszczególnych rodzajów kosztów.
   Zasady naliczania i wysokość kosztów obciążających Subfundusz opisane są w Statucie Funduszu w Artykułach 5 i 6 Części II Statutu .
   Zgodnie z art. 5 Części II Statutu Funduszu Towarzystwo jest uprawnione do pobierania wynagrodzenia za zarządzanie Subfunduszem w wysokości do 1,8 % rocznie, które naliczane jest w każdym Dniu Wyceny i za każdy dzień roku liczonego jako 365 lub 366 dni w przypadku roku przestępnego.

   Wskazanie wartości Współczynnika Kosztów Całkowitych, zwanego dalej "wskaźnikiem WKC", wraz z informacją, że odzwierciedla on udział kosztów niezwiązanych bezpośrednio z działalnością inwestycyjną Subfunduszu w średniej Wartości Aktywów Netto Subfunduszu za dany rok, a także wskazanie kategorii kosztów Subfunduszu niewłączonych do wskaźnika WKC, w tym opłat transakcyjnych.
   Wartość Współczynnika Kosztów Całkowitych wynosi 2,21%,
   Wskazanie opłat manipulacyjnych z tytułu zbycia lub odkupienia Jednostki Uczestnictwa oraz innych opłat uiszczanych bezpośrednio przez Uczestnika.
   Na podstawie art. 26 ust. 7 Części I Statutu, obowiązujące stawki opłaty manipulacyjnej określone są w Tabeli Opłat ustalanych przez Towarzystwo albo Dystrybutorów, w zależności od postanowień stosownych umów dystrybucyjnych

   Przeczytaj też rozdziały o ryzyku. Banki/TFI się cieszą , że mogą kroić takich leszczy jak ty. Cieszysz się z 3 procent rocznie na dość ryzykownych papierach. Na obligacjach korporacyjnych z catalystu sam osiągniesz 6-8% akceptując niemal identyczne ryzyko.

   Chyba , że to sprzedajesz. ale tu klientów chyba nie znajdziesz

   Usuń
  5. jeszcze jedno:
   Maksymalna stawka opłaty pobieranej przy zbywaniu Jednostek Uczestnictwa od każdej dokonanej wpłaty wynosi 1,5 % (art. 7 ust. 2 Części II Statutu Funduszu).

   Usuń
  6. NIgdy w zyciu nie płacilem ani za nabycie ani za zbycie. To są opłaty przy nabyciu przez pośredników a nie bezpośrednio w TFI.
   Znów robicie problemy tam gdzie ich nie ma. Nikt przy zdrowych zmysłach nie kupuje dziś funduszy płacąc prowizje i opłatę przy wykupie. To nonsens.
   A 6-8% to masz na obligacjach śmieciowych a nie na obligacjach z przyzwoitym ratingiem. Takich 'inwestorów' co to nakupywali obligacji na 8% i potem wypisywali gorzkie żale na forach jest całe mnóstwo. 8 procent to sa po prostu obligacje high yields i one są w portfelach specyficznych funduszy. na pewno nie znajdziesz ich w Płynnej lokacie - jeśli chodzi o polskie bondy bo 10% na tureckich to jest norma i takie masz dolarowe w unikoronie, ale 10% w Turcji a 10% w Polsce to zupełnie co innego. Wiadomo że jak sa porównywalne stopy zwrotu to trzeba brać lokatę a jak fundusz jest dobrze zarządzany to można brac fundusz. W czym problem?
   Nie wiem czy ten komentarz przejdzie bo poprzedni mi nie wszedł. Nie wiem czemu.
   MM

   Usuń
  7. Przykro mi ale jesteś kompletnym ignorantem - nie operaj wiedzy na googlach tylko na dokumentach. pewnie, że nic nie płacisz bo Twoje "zyski" już uwzględniają te opłaty i prowizje. Zobacz np. w raport Deloitte jakie obligacje ma / miał w protfelu Twoj fundusz. jak sa one oprocentowane i gdzie są notowane i wtedy zobaczysz na ile Ciebie kroją. Gratuluje dobrego samopoczucia i nie chce Cię juz więcej z niego wyprowadzać. Choc szkoda, bo interesie ogółu klientów dobrze by było gdyby było mniej takich klientów i banki zmuszone byłyby do lepszej oferty a tak golą takich jak Ty.

   Usuń
 6. Mam aktualnie dwie lokaty IB (na 4% i na 3% - nowy klient). Obie są z automatu ustawione na odnawialne i najpewniej odnowią się na niskim oprocentowaniu. Nie znalazłem opcji zamiany na nieodnawialne. Jest to możliwe tylko poprzez infolinię?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poi prostu zerwij jak się skończą i już.

   Usuń
 7. Pogarda dla "starych" środków aż nadto widoczna...

  OdpowiedzUsuń
 8. Ale IB wycina klientow majacych stary system, to po pierwsze, dla nowych srodkow to ja mam Nesta, gdzie jest bezproblemowe zalozenie nieodnawialnej na 3-m. Konto dlugo bylo uspione, to teraz moge pakowac srodki z konczacych sie lokat w IB. Gratuluje pomyslu IB na odplyw srodkow z banku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. od jutro NestB likwiduje lokaty 3M i 6M na 3,00%

   Usuń
  2. Skad ta informacja o likwidacji tych lokat?

   Usuń
  3. skąd taka wiadomość ?

   Usuń
  4. W NB już nie ma 3%

   Usuń
 9. Ciekawe jest milczenie mediów w sprawie ostatniego posunięcia syndyka Wołomina i SKOK Polska

  OdpowiedzUsuń
 10. Właśnie. Też czekam na jakieś info o SKOK Polska i odzew ludzi z "Wołomina" od pozwu zbiorowego przeciw Lechosławowi K.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pisałem o tym na PP3
   http://polakcandwa.blogspot.com/2017/11/powtorka-z-woomina-czyli-wezwanie-do.html

   Usuń
  2. To jedyny tekst, jaki się ukazał.

   Usuń
 11. Na razie trzeba pisać doniesienie do Prokuratury Krajowej. Materiały nam Profit przysłał. Zorganizowana przestępczość.

  OdpowiedzUsuń
 12. Toyota podobno wysłała maile, a na blogach cisza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za info, chociaż gwoli sprostowania to nie Toyota wysyła maile lecz organizator czyli Agora.
   Sprawdziłem maila i teoretycznie go nie ma ma, ale skoro napisałeś podobno, to przejrzałem wszystkie zakładki.
   U mnie wylądowało to w zakładce... Oferty.

   Usuń
  2. No ja właśnie znów nie dostałem, a link z oferty przenosi do klubu korzyści, a tam nic nie ma.

   Usuń
  3. Sprawdzałeś wszystkie zakładki jakich dużo ostatnio poczty dodały niby to dla ułatwienia życia?
   Odebrane, społeczności, powiadomienia, oferty, newslettery...
   Jeśli nie masz tego w żadnej z nich będziesz musiał napisać reklamację.

   Usuń
  4. Możesz podać link co masz w mailu? Nawet nie wiem gdzie pisać.

   Usuń
  5. "Zostałeś zakwalifikowany do wypłaty premii w promocji „Lokata 160 dni z premią dla Uczestników Klubu Korzyści”
   Aby premia znalazła się na Twoim koncie, prosimy o uzupełnienie niezbędnych danych, w tym numeru konta, na które wykonamy przelew.
   W tym celu prosimy o zalogowanie się do panelu pod adresem lokata1.zpremia.pl i wypełnienie udostępnionego formularza.
   Prosimy o przygotowanie numeru Konta Jedynego w Toyota Banku (bez spacji) oraz o nie stosowanie w danych adresowych znaków przecinka i średnika - ułatwi nam to realizację przelewów.
   Dane należy uzupełnić do dnia 7 grudnia 2017r.
   Premie zostaną wypłacone do dnia 18 grudnia 2017 r."

   Co do tego gdzie pisać, to zawsze w regulaminie promocji jest podany mail do ewentualnej reklamacji.

   Usuń
 13. Z innej beczki:
  BZWBK dostal wylacznosc na rozmowy w sprawie zakupu DeutscheBank Polska.
  Umowa ma zostac podpisana jeszcze w grudniu.
  To bardzo wazne dla osob, ktore trzymaja w obu bankach srodki pod limit BFG.
  Szczegoly - w wersji po angielsku pod linkiem:
  http://mobile.reuters.com/article/amp/idUSKBN1DH1KU

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To teraz tak. Jak mam konta w DB to w momencie gdy mnie przenoszą do WBK to jestem nowym czy starym klientem dla WBK?

   Usuń
 14. Umiecie się dziś zalogować do Idea bank? Próbuję już od pół godziny, ale bez skutku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja się logowałem ale chyba wcześniej - i widziałem lokatę noworoczną na 3,15% do końca roku - dla posiadaczy konta

   Usuń
 15. Kiedy są weryfikowane nowe środki na lokacie, w momencie jej założenia czy też po jej zakończeniu i wypłacie odsetek ? Dzisiaj założyłem tę lokatę i w systemie jest 3% oby nie było tak, że za 3 miesiące będzie 0,50%.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W idea wszystko jest możliwe. Ja nie ryzykuje.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...