niedziela, 26 listopada 2017

Idea bank robi sobie miejsce dla podwyżek na lokatach promocyjnych


Jutro jest dzień, w którym spodziewamy się riposty trzeciego banku na pudle. W czwartek 3% zaoferował zajmujący zwykle drugą lokatę Nest bank, w piątek taką samą stawkę dał zamykający podium neo.

Czas zatem na ruch Idea bank. Od poniedziałku kończą się wszak lokaty miesięczne zakładane na 3% podczas październikowego szału, który trwał przez ponad dwa tygodnie. Wielu z nas wybrało zapewne wariant na 1 miesiąc, więc bank od jutra czeka duży odpływ gotówki.


To za mało by przenieść tu środki z kończących się dziś lokat
Idea bank cały czas kusi nas stawką 2,75% na lokacie Skarbonka Plus. Wymaga ona co prawda posiadanie konta, dla większości z nas nie jest to jednak problem. Problemem jest fakt, że zakończone lokaty były lepiej oprocentowane sięgały bowiem 3%.

Co ciekawe podczas trwającej promocji lokaty Tylko teraz ze stawką 3% niebiescy zrobili korektę, która jakoś umknęła mojej uwadze. Korekta dotyczy lokat wabików, które na stałe podniosły stawkę minimalną

Idea bank na wabikach stosuje podział jakiego nie ma prawie w żadnym innym banku. Inne banki komercyjne pozwalają na wabikach ulokować do 10.000 zł. IB dzieli je jednak na trzy warianty według zasady: im więcej kasy da nowy klient, tym niższą stawkę dostanie.

Podwyżka dla najwyższych kwot na wakibu:)
 Na chwilę obecną wygląda to tak:
Podobnie działa tylko Optima, gdzie mamy dwa warianty:
W Optimie można jednak zamknąć konto i wrócić po roku po te same wabiki:)

Co ciekawe w obu bankach do niedawna minimalne oprocentowanie dla obu wabików wynosiło 2,50% co zgadzało się z minimalną stawką przyjętą na blogu dla omawianych lokat. Optima jako pierwsza podniosła to minimum do 2,70%.

Idea bank zrobiła podobny ruch. Jakoś umknął mi fakt, że nie ma już 2,50% lokacie Happy Pro, lecz zwiększono minimalną stawkę do 2,70%. Z drugiej strony od połowy grudnia Zośka Pro oraz Idea Saver idą do odrzutu, stawka bowiem znacznie spadnie. Dostałem zresztą niedawno info na pocztę tradycyjną.

Znów jak widać Getin narobił zamieszanie swoim kontem, zaczynam się przez to zastanawiać, czy nie ustawić nowego minimum blogowego dla lokat na 2,70% :) Poczekajmy jednak jeszcze do 17 grudnia, który wydaje się być datą kluczową.

Dlaczego jest to kluczowa data? Bo tego dnia kończy się 2,70% na koncie w Getin, które w trzeciej edycji trwa bardzo krótko bo praktycznie jeden miesiąc. Jeśli zieloni zmienią stawkę, może to także dotyczyć wabików.

Dla nas w tym roku kluczowy jest fakt, że Idea bank jako jedyny bank w Polsce daje na lokatach promocyjnych wyższe stawki niż na wabikach. Gdy wiosną i latem mieliśmy 2,50% na wabiku Happy Pro, promocyjna lokata Tylko teraz sięgała 2,75% o 0,25pp więcej.

Od listopada wabik Happy Pro ma stawkę 2,70% zaś promocyjna Tylko teraz sięgnęła 3,00% czyli o 0,30pp więcej. Bank zrobił sobie zatem miejsce dla podwyżek na lokatach promocyjnych i robi to regularnie pod koniec miesiąca. 

Tylko raz zdarzyło się w tym roku, że nie mieliśmy lokat promocyjnych pod koniec miesiąca. Jutro z samego rana mam zamiar zrobić przelew z zakończonych lokat do WBK oraz Getin, nie ma bowiem gwarancji, że promocja Tylko Teraz się powtórzy.

WBK daje jednak nieograniczoną ilość darmowych przelewów, więc środki mogą wrócić w dowolnym momencie. Getin umożliwia jeden darmowy przelew z KO, więc te środki też mogą wrócić. Wszystko zależy od tego co będzie w IB.

Czekamy zatem ruch niebieskich, bez wątpienia na chwilę obecną mniej niż 3,00% na lokacie nie ma sensu...

18 komentarzy:

 1. Napisz podobny tekst pod koniec grudnia bo mi kończą się lokaty :):):) Ja jednak jakoś liczę na nich bo od dłuższego czasu lokuję w trakcie trwania atrakcyjnego procentu wraz z końcem pojawia się coś wartego uwagi, wiadomo, grubsza kasa odpływa lub zostaje. Zostaje gdy dobry procent. Mnie jednak wkurza krótki czas na założenie lokaty, kiedyś było to zdecydowanie dłużej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie im krócej, tym lepiej. Wszak po miesiącu dostajesz odsetki, które mogą procentować na nowej lokacie, więc ostatnio lokaty w IB pełnią rolę konta oszczędnościowego, gdzie kapitalizacja jest raz w miesiącu.
   Jedyny minus lokat w IB to fakt, że nie da się ich bezkarnie zerwać. Przy stawce 3% jest to jednak wybaczalne;)

   Usuń
  2. Ja będę miał ten sam problem w połowie grudnia - kończą mi się półroczne lokaty w Nest (~70% moich oszczędności) i mam nadzieje ze teraz nie robią „zapasów” z tymi 3% i ze coś jeszcze zostawią na koniec roku.

   Usuń
 2. Koncza sie w IB stare 3-m na 2,6%, wtedy to bylo w miare dobre oprocentowanie. Przy dzisiejszej 3% w Nest, IB musialaby przebic te stawke. Zaliczy spory odplyw kasy, szczegolnie, ze dla posiadaczy starego systemu, nie ma kompletnie nic, nawet tych 2,75%.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja przegapiłem te konta WBK niestety.

  OdpowiedzUsuń
 4. A moje środki z ideabanku odplywają. przyczyna - arogancka i wbrew zasadom zmiana oprocentowania kont wprowadzana od połowy grudnia i argumentowana rzekomą DEFLACJĄ!!!. Bank po raz drugi (kwiecień 2017) wbrew regulaminowi bank próbuje wprowadzić obniżkę oprocentowania. Aby środki zostały zawsze będzie musiał w moim wypadku dać sporo więcej niż inni. Brak zaufania kosztuje. Dziś gdy będzie nawet zaproponowane 3% wygrywa WBK, NEST BANK,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również uważam, że IB z tymi Kontami (KZ, Zośka, Saver itp) poleciał w kulki. Inflacja rośnie, a oni bezczelnie obniżają. Raz się nie udało, bo złamali Regulamin, to czekali i wyczekali, aby obniżyć oprocentowanie przy następnej okazji, już z właściwym kierunkiem zmian.

   Usuń
  2. Mam identyczne zdanie na ten temat.
   Te wyzerowane już konta wykorzystam jeszcze tylko raz, dla lokat kończących się w najbliższą sobotę.
   Od poniedziałku, gdy wyzeruję je znów, oba konta będą do likwidacji.

   Usuń
 5. ja złożyłem reklamaccję i skargę do KNF w tej kwestii. Zróbcie to samo: regulamin stanowi , że zmiana oprocentowanie może nastąpić w wypadku zmiany WSKAŹNIKA cen publikowanego przez GUS a on w dwóch wskazanych przez bank miesiącach był identyczny wynosił 99,8. Gdyby zapis Regulaminu stanowił, że zmiana jest możliwa w wypadku ZMIANY CEN byłoby wszystko ok. Jak ideabank udaje idiotę to my trzymajmy się literalnie zapisów regulaminu. Na razie reklamacja trwa i skarga w KNF złożona

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja złożyłem Reklamację, wg Banku niezasadną, gdyż powołałem się tylko na przewlekłość tzn., że za późno ogłosili zmianę. Uznali datę ogłoszenia GUS-u, czyli 11.08.2017r.

   Usuń
  2. Wg mnie masz całkowitą rację, gdyż pkt par 66 pkt. 9 ppkt d) stanowi: "d) zmiana wskaźnika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych, ogłaszanego przez Główny Urząd Statystyczny (zwany dalej: GUS), o co najmniej 0,2 punktu procentowego w stosunku do poprzednio ogłaszanych wskaźników za analogiczny okres (roczny, kwartalny lub miesięczny) – wówczas Bank uprawniony jest do zmiany oprocentowania Rachunku zgodnie z kierunkiem zmian danego wskaźnika o maksymalnie dwukrotność zmiany tego wskaźnika."
   Komunikat GUS z lipca i sierpnia na który oparł się Bank wskazywał identyczny WSKAŹNIK.

   Komunikat
   Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego
   z dnia 11 lipca 2017 r.

   w sprawie wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych
   w czerwcu 2017 r.

   Główny Urząd Statystyczny informuje, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2017 r. w stosunku do maja 2017 r. wyniósł 99,8 (obniżenie cen o 0,2%).

   Komunikat
   Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego
   z dnia 11 sierpnia 2017 r.

   w sprawie wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2017 r.

   Główny Urząd Statystyczny informuje, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2017 r. w stosunku do czerwca 2017 r. wyniósł 99,8 (spadek cen o 0,2%).

   Usuń
 6. Mógłbyś napisać wzór takiej reklamacji? Bo nie za bardzo kumam o co chodzi,a chciałbym móc złożyć.

  OdpowiedzUsuń
 7. Coś jest na rzeczy. Właśnie przed chwilą dzwonili do mnie z IB, z ofertą (raczej słabą). Kończą mi się właśnie u nich dwie lokaty i chyba szukają "jelenia". Jeżeli do końca tygodnia nie zaoferują czegoś konkretnego, przerzucam środki do konkurencji!

  OdpowiedzUsuń
 8. IB Lokata do końca miesiąca - 3%, praktycznie na 3 dni.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, no bez przesady. Szkoda miejsca na taką lokatę...

   Usuń
  2. To chyba oznacza że nie wiedzą ile dać, bo 26-30 to będzie gorący okres. Kończy się dużo lokat, od tych miesięcznych tylko teraz na 3% po wcześniejsze m.in 2,60% na 3 miechy.

   Usuń
  3. też to zauważyłem, czyli chcą zahamować odpływ do Nesta i raczej coś planują na koniec miesiąca, albo liczą, że Nest zlikwiduje swoje 3% i wtedy postawią nas pod ścianą. Polcan w artykule chyba błąd, ja mam mase lokat kończących się 30,11, "Tylko teraz" ale one były na 2,6 a nie 3%

   Usuń
  4. W artykule mowa jest o Tylko Teraz sprzed miesiąca. Zaczęło się 26 października o czym był stosowny artykuł:
   http://moneyafterhours.blogspot.com/2017/10/300-na-lokacie-tylko-teraz-w-idea-bank.html

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...