wtorek, 21 listopada 2017

Do 2,70% na lokacie urodzinowej w Optimie oraz 3,50% na start


Sześć lat temu powstała Optima i trzeba przyznać, że był to debiut, który będziemy długo pamiętać. 8% na start było świetnym magnesem, zaś w moim przypadku przyspieszyło tylko powstanie pierwszego bloga.

Optima od początku deklarowała, że będzie bankiem dla oszczędzających i chociaż początkowo świetnie mu szło, z czasem stał się bankiem w ogonie czołówki. Ostatnio mamy tutaj przebudzenie, zaś najnowsza lokata urodzinowa oferuje do 2,70%.


2,70% to już stawka nad którą można się już pochylić. Jak zwykle kluczowa jest tutaj słowo do, bowiem tak naprawdę stawki zaczynają się od 2,40% i rosną, ale za to w bardzo nietypowy sposób. Okazuje się bowiem, że za każdy rok bycia klientem bank dodaje 0,05 punktu procentowego ekstra.


Skoro klon dawnego BGŻ istnieje już 6 lat rozpiętość wynosi 0,30pp. Najwięcej zyskają zatem Ci co są w Optimie najdłużej, to w pewnym sensie nagroda za lojalność. Pytanie jednak jak bank będzie traktować powracających klientów, którzy łącznie mogą mieć kilka lat stażu? 

Konto założyłem tutaj oczywiście jako jeden z pierwszych i z wypiekami na twarzy otwierałem dziwny acz nieporęczny token. Konto zamykałem tu jednak już wielokrotnie w odpowiedzi na nie spełnianie misji oszczędzania o którym zapewniał bank. Jak były lepsze stawki w innych bankach warto się było ewakuować.

Czy bank zatem będzie sumować lata dla osób z przerwami? Wątpię, nie jestem klientem Optimy od maja tego roku, bowiem stawka 2,20% jaka była wiosną i latem tego roku była po prostu kiepska. Co prawda obecne 2,50% wygląda już o wiele atrakcyjniej, ale przy 2,70% w Getin znów jest to bank z czołówki, ale wciąż w ogonie czołówki.

W efekcie z tej lokaty nie skorzystam. To lokata na pół roku i chociaż można tutaj ulokować nawet do 200.000 zł, to jednak nie można zakładać kilku takich lokat do czego przyzwyczailiśmy się w Idea bank. Można założyć tylko jedną, co jest dużą wadą, jak ktoś będzie chciał przenieść środki na lepszą stawkę, będzie musiał kombinować czy mu się opłaca czy nie. 

Co gorsza lokata dotyczy tylko nowych środków, nie da się więc przenieść tutaj kasy z konta oszczędnościowego. Trudno mi to zrozumieć, wszak to by gwarantowało bankowi większą lojalność klientów, którzy zwykle wyczekują czy jest coś nowego w Idea bank czy Nest bank gdzie ostatnio stawki sięgnęły nawet 2,80%.

A więc Optima ciągle robi starania ale dość nieudolne. Gdy po pół roku działalności Optima zaoferowała 6,50% na Wielkanoc 2012 napisałem artykuł na ten temat po którym dostałem podziękowania od banku za pochwałę. Cóż wtedy naprawdę było co chwalić, bo wówczas świeżo wprowadzony podatek Belki gwałtownie ściął zyski, zaś Optima wyróżniała się na rynku.

To był jednak ostatni raz w którym faktycznie można było chwalić bank. Od tamtej pory misja oszczędzanie mocno się zakurzyła, zaś Optima opuściła pudło. Chociaż minęło od tamtej pory ponad 5 lat bank wciąż pozostaje poza pudłem te bowiem dziś zarezerwowane jest dla Idea bank, Nest bank oraz Getin.

Dalej naprawdę godna uwagi jest tutaj tylko lokata bezkarna

Nie ukrywam, że lubię Optimę, tym bardziej wraz z nią startowałem w listopadzie 2011 z pierwszym blogiem. Pozostaje mi wciąż życzyć Optimie powrotu po latach na pudło. Póki co w dalszym ciągu bardziej opłaci się tutaj zamknąć konto i wrócić po roku, to bowiem jedyny sposób by skorzystać z dużo lepszej Lokaty Bezkarnej na 3,50%.

Tu założysz lokatę bezkarną na 3,50% po 12 miesiącach odsiadki

Zapowiadany od piątku artykuł o premii 1620 zł  + 1000 zł w Alior ukazał dopiero dziś, ale się na PP3. Tutaj bowiem wolimy banki bardziej przyjazne od melonika, nawet jeśli rozdaje kupę kasy na prawo i lewo.


12 komentarzy:

 1. Witam, konto w Optimie mam od początku czy jak wpłacę teraz np. 40tys. zł i założę na 20tys. lokatę urodzinową na 2,7%, a pozostałe zostaną 20tys na 2,2% KO i wypłacę za miesiąc te środki z KO do innego banku to lokata będzie nadal na 2,7%? bo to nadal będą nowe środki salda progowe mam 0zł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem nadal pozostanie Ci te 2,7%- bo to oddzielna lokata i nie mogą zmieniać jej warunków. Dziwi mnie tylko czemu nie założysz tam odpowiednika KO z wyższym %? To Konto Smart mające 2,5% i w zasadzie różni się od KO tylko nazwą ;)

   Usuń
  2. cze, z poziomu bankowości internetowej mogę otworzyć tego smarta? opłat żadnych nie ma? i wtedy będę miał dwa konta w Optimie? stare 2,2% i to nowe smart 2,5%? na starym już mam kasę i będę mógł przerzuć na smarta w ramach przelewu wewnętrznego? rachunek powiązany będzie taki sam do smarta jak do starego konta?

   Usuń
  3. @Anonimowy 15:55
   Tak

   Usuń
  4. chyba nie da rady bo Optima twierdzi że na smarta musi być przelew z banku zewnetrznego żeby mieć 2,5%, a ja już mam kasę na starym koncie indywidualnym 2,2% w Optimie...

   Usuń
 2. "...bo wówczas świeżo wprowadzony podatek Belki gwałtownie ściął zyski, zaś Optima wyróżniała się na rynku."
  Małe sprostowanie Polcan, podatek Belki wprowadzony został w 2002 roku przez rząd Leszka Millera. Miałeś pewnie na myśli niekorzystną dla nas zmianę jego zaokrąglania, czy tak?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, od kwietnia 2012 wszystko się posypało, a zyski drastycznie spadły. Prowadziłem wówczas w Excelu zyski dzienne z jednodniówek i to było jedno wielkie tąpnięcie. Do dziś mam te zapiski.

   Usuń
 3. Oferta optimy dla starych klientów jest beznadziejna. Oprocentowanie "starych" środków to tylko 1,5%. Nie ma sensu trzymać u nich ani złotówki. Oprocentowanie nowych środków jest nieco wyższe tylko przez krótki czas, potem zjeżdża na 1,5%. A odnosząc się do lokaty urodzinowej. Za miesiąc lub dwa oprocentowanie zwykłych lokat u konkurencji przebije 3%, bez dodatkowych warunków typu nowe środki. Lokata na 6 m-cy miała by sens przy oprocentowaniu powyżej 3% obecnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jaki jest czas na opłacenie lokaty bezkarnej ?
  Wolne środki będę miał 6 grudnia i zastanawiam się, kiedy wnioskować o założenie konta.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę że spokojnie możesz zrobić to w Mikołaja. To standardowa oferta, z której ja mam zamiar skorzystać w czerwcu przyszłego roku jak minie 12 miesięcy od zamknięcia konta:)

   Usuń
 5. A co za dziwoląg? Czy ktoś jest to w stanie zrozumieć? Czy to jakaś kolejna sztuczka jak wpuścić klientów na minę?
  Nowe Środki to nadwyżka środków nad saldem, które zostało zarejestrowane na koniec dnia 17 listopada 2017 r. na wszystkich Twoich rachunkach w ramach kont BGŻOptima, pomniejszona o saldo posiadanej w momencie składania dyspozycji Lokaty Urodzinowej.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...