wtorek, 29 października 2019

2,80% na lokacie zawrotnej w Idea bank po kolejnych problemach banku


Kolejne podwyżki w Idea bank. Od dziś podobno już 2,80% na lokacie zawrotnej, co jest stawką, która jest atrakcyjniejszą od minimum bloga ustawionego przez Millennium. Taka stawka powoduje, że warto już przenosić środki z innych banków do niebieskich.

Informacja pochodzi od Arka, który komentuje dla was niemal od samego początku bloga. Sam tej informacji nie zweryfikuję, bowiem nie otrzymuję już propozycji lokat przy przelewach do innych banków.
W kuluarach zawrotna oferuje więcej

Według informacji z komentarza propozycja lokaty pojawia się właśnie przy przelewie do Millennium. Nie jest to więc raczej przypadek, wiadomo przecież, że zaoferowanie takiej samej stawki, która jest mniej atrakcyjna przez fakt braku wypłaty odsetek przy jej zerwaniu nie jest atrakcyjne dla przelewającego.

Co się dzieje że mamy znów całą serię podwyżek. Można sądzić, że za każdą podwyżką lokat coś się kryje i zwykle tak jest. Z jednej strony jest to oczywiście odpływ gotówki, wszak najlepsze propozycje pojawiają się przy ewakuacji środków.

Jest jednak też inny powód. Dowiedzieliśmy się bowiem, że fundusz private equity zrezygnował z chęci nabycia akcji Idea bank. Informację o tym podano dziś rano i można o tym przeczytać już na różnych portalach

Prywatny inwestor miał przeprowadzić badanie due diligence. Najpierw w lipcu nastąpiło ograniczone badanie, zaś od września zrobiono to już bardziej szczegółowo. Skoro efekt jest negatywny, to można sądzić, że potencjalnemu prywatnemu inwestorowi nie spodobały się finanse Idea bank. 

Jak wyglądają bieżące finanse u niebieskich dowiemy się już niebawem bo 19 listopada. Tego dnia bank zapowiada opublikować wyniki za trzeci kwartał. Zostały więc trzy tygodnie do tej publikacji.

Ostatnio czytałem, że Idea bank w końcu przeniósł wszystkich swoich klientów do Clouda, a zostało ich podobno około 40 tysięcy. Długi czas wielu czytelników narzekało, że przez brak Clouda są wykluczeni z lepszych ofert. Jak widać 4 lata zajęło bankowi przeniesienie klientów ze starej bankowości do nowej.

Dziś późnym popołudniem planuję wybrać się do banku i zamknąć tutaj ostatecznie konto. Jak mi się to uda to oczywiście poinformuję o tym w komentarzach. Informacja Arka na pewno cieszy, ale nie jest zbyt przydatna dla osób, które zostały wycofane z ofert lokaty zawrotnej.

47 komentarzy:

 1. dziś rano przy przelewie do getin zawrotna na 2,8% na 3 miesiące

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To o czym już wcześniej pisałem. Jak IB z kłopotami chce zatrzymywać kasę 2,7% na lokacie - jak w dobrej, a nawet b. dobrej (biorąc pod uwagę wczorajsze wyniki) kondycji jest Millennium, które daje 2,7% na KO?
   Mnie dalej nie skusi ich 2,8% - bo być może w poniedziałek taka stawka utrzyma sie w nowej promocji na EKO w Getinie, na którą mam nadzieję się załapię. Jak nie to też nie ma spiny - bo mam jeszcze do wyboru 2,7% na KO w mBanku i to do 0,5 mln zł ;)

   Usuń
  2. Skoro EKO w Getin Bank działające jak ROR o oprocentowaniu 2,80%, to w tej sytuacji IB przy przelewie na zawrotnej, powinien proponować co najmniej 2,90%. Mnie w IB 11.11.2019 roku kończy się pokaźna kwota z oprocentowaniem 2,70%. Przygotowuje sobie wyjazd na EKO do GB na 2,80%, które działa jak ROR przy przelewach wewnętrznych

   Usuń
  3. "Skoro EKO w Getin Bank działające jak ROR o oprocentowaniu 2,80%, to w tej sytuacji IB przy przelewie na zawrotnej, powinien proponować co najmniej 2,90%."

   Dokładnie tak samo myślę. Czekam jeszcze do 4 listopada (nowej promocji) i jak nic ciekawszego w Idei nie zaoferują - to kasa bez zastanawiania leci do Getinu.

   Usuń
 2. Polcan pisze: "Dowiedzieliśmy się bowiem, że fundusz private equity zrezygnował z chęci nabycia akcji Idea bank. Informację o tym podano dziś rano i można o tym przeczytać już na różnych portalach."

  Tą informacją podzieliłem się z Wami już wczoraj wieczorem w komentarzu do artykułu o 2,7% w Idei ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musiałem przeoczyć. Ostatnio piszę duży projekt w pracy, przez co nieco mniej czasu mam na śledzenie na bieżąco tego co się dzieje na rynku. Jednak jak tylko go skończę wrócimy do uważniejszej analizy.

   Usuń
 3. Polcan spróbuj zawrotnej...
  Mam 3 konta w rodzinie i miesiąc/dwa temu żadne propozycji zawrotnej nie otrzymywało, a kilka dni temu dwa z nich propozycje otrzymało. Na początku listopada sprawdzę trzecie... ale czuję, że IB już nie grymasi, a może karencja za próby się skończyła.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musiałbym przelać środki do Idea bank, a z tego co wiem od 1 października IB wycofało bezpłatne przelewy natychmiastowe. Więc gdybym nie dostał tej oferty, środki marnowałyby się przez dzień w tym banku.

   Usuń
  2. "Musiałbym przelać środki do Idea bank, a z tego co wiem od 1 października IB wycofało bezpłatne przelewy natychmiastowe. Więc gdybym nie dostał tej oferty, środki marnowałyby się przez dzień w tym banku."

   To prawda, IB wycofał się z tych przelewów, ale wszystko da się zrobić i bez nich w ciągu jednego dnia. Trzeba jednak rano wstać, przelać do IB i ewentualnie jeszcze tego samego dnia się ewakuować - żeby załapać się na 3-cią sesję w innym banku, ale jest to do zrobienia ;)

   Usuń
  3. W IB kto ma aktywne konto, to przelewy natychmiastowe darmowe są jeszcze do 18.11.2019 roku

   Usuń
  4. "W IB kto ma aktywne konto, to przelewy natychmiastowe darmowe są jeszcze do 18.11.2019 roku"

   Co oznacza aktywne konto? Pan na infolinii potwierdza, że z dn. 1 paźdz. wycofali się z darmowych przelewów :(

   Usuń
  5. Zgadza się, że w IB nowa tabela opłat i prowizji nie przewiduje już darmowych przelewów natychmiastowych. Teraz każdy kosztuje 3,50 zł. Jednak np w moim przypadku 2 miesięczny okres wypowiedzenia tej usługi, kończy się dokładnie 18.11.2019r. Aktywne konto, to takie Konto, które ktoś posiada od dłuższego czasu i nie zostało zamknięte.

   Usuń
  6. Na potwierdzenie moich słów wklejam link, który otrzymałem na adres e-mail:
   file:///C:/Users/jerzy/Downloads/Wykaz%20zmian%20w%20TOiP%20dla%20Klientow%20Indywidualnych.pdf

   Usuń
  7. Czyli mam rozumieć, że każdy ma swój indywidualny okres, w którym ta "promocyjna" taryfa opłat mu się kończy? Jak wyliczyłeś tego 18-tego??

   Usuń
  8. Ja nic nie wyliczałem, taki zapis jest w treści:
   W związku z ujednoliceniem TOiP, ujednoliciliśmy również stawki. Ceny zostały zaokrąglone do pełnych złotych - wzrost o 0,01 PLN przy każdej opłacie. Dla
   Konta Walutowego prowadzonego w walucie EUR, Konta Premium zmiany zostały wprowadzone na podstawie § 66 ust. 5 lit. a) aktualnie obowiązującego
   „Regulaminu prowadzenia rachunków bankowych, świadczenia usług bankowości elektronicznej oraz wydawania i używania debetowych kart płatniczych w Idea
   Bank S.A. dla klientów indywidualnych”.
   Począwszy od dnia 1 października 2019 r., Bank nie będzie miał możliwości dokonywania rozliczeń transakcji w walucie obcej, w związku z tym, wycofujemy
   z oferty rachunki walutowe, z wyłączeniem EUR, oraz transakcje w innych walutach niż PLN i EUR.
   Podstawy prawne wyszczególnione poniżej zawarte są w „Regulaminie prowadzenia rachunków bankowych, świadczenia usług bankowości elektronicznej oraz
   wydawania i używania debetowych kart płatniczych w Idea Bank S.A. dla klientów indywidualnych”.
   Wprowadzone zmiany będą obowiązywać od 18.11.2019 r.

   Usuń
 4. Nie rozumiem, czemu wycofanie sie funduszu pivate equity w IB to zła wiadomość. Nie łączyłbym tego w panikarski sposób z sytuacją w IB. IB jako podmiot na giełdzie musi informować o każdym zdarzeniu. Generalnie banki w Polsce od przeszło 10 lat nie są atrakcyjnym biznesem dla funduszu, który musi wypracowywać i wypłacać stałą dywidendę. W Polsce pojęcie "funduszu" poprzez różne oszustwa typu fundusze na ziemie rolniczą (Alior bank) lasy, zielone fizany itd jest negatywnie pojęte. Na zachodzie nie ma funduszu , który nie zarabia, tam fundusz musi coś zarabiac albo nie ma racji bytu. Oszustwa, w przeciwieństwie do Polski są ścigane dosyć ostro. Dlatego każdy fundusz musi przeprowadzać obszerne due diligence, i nikogo nie dziwi, że ten akurat się wycofał z inwestycji w polską bankowosc, po wyroku Trybunału dot. Frankowiczów. Wbrew ocenie prasy, wyrok trybunału oznacza dla polskiej bankowości spore ryzyko i konkretne koszta, co najwyżej rozłożone w czasie. Ale przekaz jest prosty. Klient może prywatnie pospekulować kredytem i walutą, a koszty tego ryzyka ponosimy my wszyscy. Czysta komuna.
  W obecnej sytuacji nie tylko IB ale i każdy inny polski bank nie jest kopalnią złota dla funduszu private equity, jest milion lepszych inwestycji. To nie oznacza, że IB musi sie ratować lokatami 2,8. Jakby było źle , zobaczylibyśmy 4 procent, a nie 2,8.
  W ewidentnie złej sytuacji jest np. Alior, ale to bank państwowy, czyli nie ma złej prasy. IB ma złą prasę, bo jest Pana Czarneckiego. IB w obecnej sytuacji, wychodzi na prostą , co jest wynikiem udanej restrukturyzacji. Błąd co najwyżej polegał na tym , że już 2 lata temu nie wycięto zbędnego zatrudnienia, co powodowało zbędne koszta. Koszta (opodatkowanie, ozusowanie) pracy w Polsce są obecnie jedne z najwyższych na świecie, pierwsza 10-tka, nie wiem czy o tym wiecie. Utrzymywanie siatki oddziałów IB to dziś zbędny koszt.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "To nie oznacza, że IB musi sie ratować lokatami 2,8. Jakby było źle , zobaczylibyśmy 4 procent, a nie 2,8."

   W kilku lepiej prosperujących bankach potrafią dać 2,7/2,8% a nawet 3% i to na KO, a Idea z problemami oferuje max 2,8% i to nie dla wszystkich - na lokacie zawrotnej? Muszą się lepiej postarać ;)

   Usuń
  2. no przecież Idea teraz nie ma nic do gadania, i tak siedzi tam wysłannik namiestnika i to on pociąga za sznurki, aż dziwne, że zgodził się na ażż 2,8

   Usuń
 5. Przecież lokaty w IB na 2,7 oraz 2,8% na 3M są najlepiej oprocentowanymi depozytami na rynku... nie grymaście TYLKO łapcie, bo lepszych nie ma i nie oszukujmy się że będą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wnioskuję, że jesteś naganiaczem z IB. Ile ci płacą?

   Usuń
  2. a 3% w Pekao, CA i CH to pies? w dodatku z bonusami i na dłuższy okres.

   Usuń
  3. Wolę łapać lepiej oprocentowane konta. Gdybym miał założyć lokatę w IB, to musiałbym przelewać kasę z kont na 3%.
   Mam co prawda dużo środków w Millennium, gdzie mam stawkę 2,70% ale już wykorzystałem darmowy przelew na zerowanie salda. Siłą rzeczy założenie lokaty w IB wiązałoby się z kosztami za drugi, płatny już przelew, co już całkowicie nie wchodzi w rachubę.

   Usuń
  4. "Przecież lokaty w IB na 2,7 oraz 2,8% na 3M są najlepiej oprocentowanymi depozytami na rynku"

   To prawda... lokatami! Dlatego wolę na tyle lub nawet więcej - bo 3% wycenione KO w innych bankach ;)

   "...TYLKO łapcie, bo lepszych nie ma i nie oszukujmy się że będą."

   Rzeczywiście pachnie tu naganiaczem z IB. Ktoś tu na forum pisał podobnie - jak Lokata na nowe środki podrosła do 2,4%, a teraz już ma 2,7% i jak widać i to nie wystarcza - żeby utrzymać kasę w IB. Tak jak pisałem już wcześniej - ja czekam na poważną ofertę, która zatrzyma mnie przed ewakuacją kasy na EKO w Getinie.

   Usuń
  5. Jest tylko jedno ale... Te lokaty po 3% w innych bankach,to bardziej wabiki,jeśli chodzi o kwoty. Czemu nie mogą dać dobrego procentu dla wyższych kwot,choćby dla 200 tysięcy?

   Usuń
 6. "KO/3% w Pekao, CA i CH" to jednorazowy bonus, który w większości przypadków już forumowicze wykorzystali i kiszą kasę na 2,7 w Millenium albo 2,8 w Getinie... wszyscy liczą na 3 z przodu na lokatach ale takich w najbliższych 12 miesiącach nie przewidujemy...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pogromca naganiaczy :)29 października 2019 23:24

   >>>wszyscy liczą na 3 z przodu na lokatach ale takich w najbliższych 12 miesiącach nie przewidujemy..<<<
   Masz całkowitą rację, za 12 miesiecy Idea bedzie już tylko wspomnieniem. W kwietniu będa mi sie kończyć ostatnie i jedyne lokaty roczne na 3,5%, zresztą jak większości ciułaczy, którzy jeszcze cos tam mają. Więc jeżeli do tego czas nie bedzie trójki z przodu, to Twoja przepowiednia sie sprawdzi :)

   Usuń
  2. naganiacz IB29 października 2019 18:42
   Czyli, ktoś wcześniej dobrze wyczuł twoje intencje odnośnie wysłannika (naganiacza) z IB.

   Usuń
 7. przy wycofywaniu do Getina była propozycja 2,8% 3M. Nie skorzystałem bo tam mam oszczędnościowe eOKO 2,8% 4 miesiące

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "przy wycofywaniu do Getina była propozycja 2,8% 3M. Nie skorzystałem bo tam mam oszczędnościowe eOKO 2,8% 4 miesiące"

   I słusznie, mam zamiar zrobić to samo (jeśli oczywiście parametry w nowej promocji EKO w Getinie się nie zmienią;)
   Tak logicznie rozumując przy przelewie do Mille powinni proponować 2,8% (co robią od wczoraj) - a do Getinu chociaż 2,9%, ale jak widać ktoś u nich ma problem z rozumowaniem.

   Usuń
 8. Jesteście strasni!

  Bez wasej kasy Idea padnie, sknerusy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Bez wasej kasy Idea padnie, sknerusy."

   Sknerusem jest tu Idea - bo nie chce dać ciut więcej od będącej w lepszej kondycji konkurencji. Ja zresztą aż tak pazerny nie jestem - jak dadzą nawet o 0,1% więcej np. 2,9% to z nimi zostanę ;) Zresztą dalej z mini jestem - bo mam jeszcze lokaty roczne na 3,5%. Ach to były piękne czasy...

   Usuń
  2. TomTom rozbrajasz mnie tym stwierdzeniem: a byly piekne czasy... Kiedys to bylo... Kryzys wieku sredniego.... Przeszlosc nie daje przepowiedni czy gwarancji na przyszlosc. Ja uwazam, ze i tak Idea duzo dala. Oprocz Mille i getina reszta ofert na rynku to smieszne wabiki, jednorazowki. 2.8 w Idei to niezla oferta. Jasne tez chcialbym 3,5 ale to oznaczaloby ze Idea ma duzy problem. A z tego co slysze jest lepiej, po tym jak wywalili wreszcie troche dzieci w garniturach. Przestali tez wydzwaniac.

   Usuń
  3. "Ja uwazam, ze i tak Idea duzo dala. Oprocz Mille i getina reszta ofert na rynku to smieszne wabiki"

   Dała - bo musiała! To proste, myślisz że to prezent na Halloween od Idei? Wygłupili się z obniżkami oprocentowania i teraz muszą szybko nadrabiać (to już piąta podwyżka o 0,1% w IB) Ja piszę personalnie o sobie. Jeśli Getin utrzyma warunki na EKO przeniosę się do nich - to chyba proste. Potrafili ponieść do 2,8% przy przelewie do Mille - to powinni też zrozumieć, że jeśli ktoś ma wybór między lokatą na 3 m-ce 2,8% a KO (działającym jak zwykły ROR) z tym samym procentem na 4 m-ce - to raczej wybierze to drugie ;) Oczywiście mówię o środkach do 200k zł.

   Usuń
 9. Jak tam zawrotna w IDEA, po ile teraz stoi?

  OdpowiedzUsuń
 10. Po 3,8% Getin i podobno Mille ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. 2,8% dostałem z różnych kont w rodzinie próbując do różnych banków.
  Mając nadzieję na 3,0 przed końcem roku i wybór - kasa odjechała do Getina.
  Co ciekawe z dwóch kont w rodzinie poszły przelewy natychmiastowe, a z mojego za natychmiastowy system zażyczył sobie 3,50zł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Co ciekawe z dwóch kont w rodzinie poszły przelewy natychmiastowe, a z mojego za natychmiastowy system zażyczył sobie 3,50zł."

   Czyli sprawdza się to - o czym kedyś pisał w komentarzach Jerzy. Wspomniał on, że nowa tabela opłat rusza mu 18 listopada i dalej ma 2 darmowe przelewy expressowe w IB. Sprawdziłem u siebie i ja też pod koniec sierpnia dostałem maila od IB, w którym pisali, że nowa tabela opłat wchodzi w życie od 18-ego listopada. Jutro sprawdzę u siebie - czy rzeczywiście są darmowe - bo jeśli GB nie zmieni od jutra warunków promocji na EKO to kasa też leci do nich :)

   Usuń
  2. No więc właśnie - jutro zobaczymy co getiny wymyślą. Utrzymają 2,8%, czy dadzą 3%?

   Usuń
  3. "Utrzymają 2,8%, czy dadzą 3%?"

   Ucieszę się jak utrzymają chociaż te 2,8% - bo w 3% raczej nie wierzę :(

   Usuń
  4. Napisałem wyżej: "Jutro sprawdzę u siebie - czy rzeczywiście są darmowe - bo jeśli GB nie zmieni od jutra warunków promocji na EKO to kasa też leci do nich :)"

   Jerzy miał rację - 2 przelewy expressowe poszły za darmo z IB i kasa już pracuje na nowej, nie zmienionej promocji EKO w Getinie :)

   Usuń
 12. Dziś zawrotna tylko 2,8%.
  Jak te debile chcą utrzymać pieniądze, skoro nie przebijają oferty Getin, ani BFF Facto, a Millennium tylko o 0,1%, że o mBank nie wspomnę???????

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam szczerze, że po przedłużeniu na 2,8% promocji KO w Getinie pójdą po rozum do głowy i przy przelewie do nich cokolwiek podniosa, ale widać, że idą w zaparte... ;)

   Usuń
  2. Waść optymistą jest.

   Usuń
 13. Idea znowu obniżyła do 2.60% dla nowych środków a ile dają na zawrotnej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. rozpoczął sie ostatni etap planu zdzisława, na wiosnę, kiedy pokończą sie roczne lokaty na 3.5% Idea zostanie goła i wesoła co będzie oznaczać kulminacje planu...

   Usuń
 14. U mnie zawrotna dzisiaj sie juz nie pojawila. Probowalem alior, getin oraz mille. 2 dni temu skorzystalem z zawrotnej kilka razy na 2,8%

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...