wtorek, 10 lipca 2012

Eurobank zaczyna się liczyć w lokatach


Kontynuujemy publikację podwyżek lokat w różnych bankach. Oferty przedstawione dotychczas pochodziły od banków o których piszę praktycznie co jakiś czas. Ot uaktualnienia w FM, Meritum czy neoBANKu. Wystarczy użyć wyszukiwarki dostępnej w lewym górnym rogu bloga wpisać nazwę banku i dostaniecie listę artykułów o danym banku.

Tymczasem dziś będzie mowa o banku o którym praktycznie piszę bardzo mało choć jak na ironię losu korzystam z niego praktycznie najczęściej. Mowa o Eurobanku, który ofertą lokat raczej nie zaskakuje, gdyż do tej pory stały one mimo wszystko poniżej minimum 6%.

Tymczasem w lipcu udało się tam pokonać tę magiczną barierę. Już w pierwszym dniu nowego półrocza czyli 1 lipca bank opublikował nową tabelę lokat. Nie jest jakoś szczególnie powalająca na kolana gdyż w zasadzie lokaty w tym banku oscylują wokół 6%. Zwyczajowo zajmiemy się tutaj tylko tymi, które przekraczają minimum.

Sposób podziału lokat jest podobny do podziału stosowanego w Meritum. Przy czym warto tutaj podkreślić, że w bardzo prosty sposób rozwiązano podwyżki oprocentowania.  Najgorzej oprocentowane są lokaty zakładane w oddziale. Założenie tych samych lokat za pośrednictwem internetu skutkuje podwyżka każdej lokaty o 0,10%.

Taki podział powoduje, że dla przykładu lokata roczna zakładana w oddziale jest jeszcze niewarta uwagi gdyż oferuje 5.95% ale ta sama lokata zakładana internetowo da już 6,05% zysku.

Drugim sposobem na podwyższenie oprocentowania lokaty jest ulokowanie większej gotówki. Graniczną kwotą po przekroczeniu której otrzymamy kolejne 0,10% więcej jest 10.000 zł. Dlatego lokata założona w oddziale na kwotę 10 tys da nam 6,05% zysku, natomiast dla dyspozycji internetowej pozwoli na 6,15% zysk.

Źródło: bank

I to niestety wszystko. Lokaty kwartalne oraz pólroczne oferują niestety oprocentowanie niewiele poniżej 6%. Interesujące mogą być jedynie lokaty roczne. Oto zestawienie ich kombinacji:
6,05% - przez internet kwota do 10 tys
6,05% - w oddziale od kwoty 10 tys
6,15% - przez internet od kwoty 10 tys.

Przy okazji opisywania lokat w Meritum napisałem: jako drugi bank rozpatrzył moją reklamację pozytywnie. Pierwszym bankiem, który rozpatrzył moją reklamację pozytywnie był opisywany dziś Eurobank. Raz jeszcze powtórzę, że to ewenement. Banki zwykle nie uznają reklamacji. Owszem są one rozpatrywane ale efekt tego rozpatrzenia jest zwykle negatywny.

Poza tym warto tutaj nadmienić że Eurobank to bank, który oferuje najlepiej oprocentowany ror w kraju. Zwykle ror ma albo 0% lub symboliczne 0,10%, ale tutaj mamy aż 3,5% co jest godne uwagi. Na blogu zwykle krytykuję banki za oferowanie coraz bardziej zakręconych produktów. Ale niektóre jeszcze funkcjonują tak jak powinny. I na pewno należy do nich Eurobank.

UWAGA:
Przy sporządzaniu raportu aktualizacyjnego ranking lipca okazało się, że Eurobank ma także w ofercie lokatę 9 miesięczną oprocentowaną powyżej 6% dla kwoty 10.000 zł
6,05% - przez internet kwota od 10 tys.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...