piątek, 27 lipca 2012

Amber G-OLT Express pikuje ostro w dół


Samolot Amber G-old/t Express leci na zatracenie. Obserwując ten niebezpieczny lot ma się wrażenie, że szczęśliwi ci którym kończą się lokaty. Przeżywają wielką nerwówkę ale odzyskują swoje pieniądze wraz z odsetkami i wyskakują z pikującej w dół maszyny.

Wczoraj dodałem do artykułu AG już wypłaca zablokowane zobowiązania dowody przelewów, które przesłał mi jeden ze szczęśliwców cytowany już przeze Krzysztof. Ale jak sam twierdzi:
Na pewno inwestowanie w Amber Gold to ponadprzeciętny dreszcz emocji, szczególnie gdy wrzuca się w to 50-100 tyś i do końca nie jest się pewnym co będzie. Jak na razie nie powierzę im ani złotówki (nie mówię że nigdy) i spokojnie będę się przyglądał całej sytuacji i dalszym losom Ambera.

Jak widać z powodu nagonki dotychczasowi klienci Amber Gold nie mają zamiaru inwestować tam dłużej, przynajmniej czasowo. Trudno się temu dziwić, gdyż to co się w tej firmie dzieje nie napawa optymizmem. Nawet jeśli właśnie otwarto nowy 62 już oddział w Centrum Handlowym nr 1 w Czeladzi.

A w samej maszynie panika. Siedzący za sterami kapitanowie muszą na gwałt powziąć szybkie decyzje, które są kluczowe dla dalszego lotu. Jakie to decyzje?

Pierwsze są bardzo drastyczne. I nic dziwnego jeżeli OLT dostaje telefon z Urzędu Lotnictwa Cywilnego z zapytaniem czy ogłoszą dziś bankructwo. Widać ULC aż czeka na taką decyzję bo OLT to wielka i widać niewygodna konkurencja dla potentatów w tej branży.

To co dzieje się w Amber Gold ma bezpośredni wpływ na OLT. Jeśli blokują konta w Amber to blokują też amberowskich w liniach lotniczych. Mało tego paradoksalnie zażądano od OLT dostarczenia w ciągu jednego tygodnia gwarancji bankowych z ograniczeniem do polskich banków a tymczasem żaden bank ich nie chciał udzielić.

Źródło: OLT Express


Niewątpliwie sytuacja jest absurdalna, istne błędne koło. Jak można żądać jednocześnie zakazując? Na domiar złego banki zablokowały OLT także karty płatnicze, więc funkcjonowanie takiej firmy przy takich restrykcjach w takim momencie staje się praktycznie niemożliwe. 

Powyższe informacje przekazuje dyrektor OLT Jarosław Frankowski i winą za to obarcza KNF. Komisja Nadzoru Finansowego ma już najwyraźniej dość wiecznych sporów z Amber Gold, które ciągną się już latami i postanowiła zareagować w sposób pośredni ale jak widać bardzo skuteczny.

I co ciekawe tym razem KNF odnosi sukces bo OLT 
 • nie będzie już finansowane przez Amber Gold 
 • likwiduje 14 połączeń których szczegółową listę można znaleźć tutaj
 • podnosi ceny lotów
 • ma zamiar sprzedać samoloty typu ATR
 • informuje, iż część pilotów zostanie zwolniona
 • wycofuje darmowy poczęstunek
Ostre cięcia. Co ciekawe na konferencji OLT zaprezentowało wyniki za drugi kwartał 2012. Jej przychody wyniosły 21 mln zł, zysk netto nie został przedstawiony w artykułach ale nie jest ukrywane, że jest on jeszcze w dużym stopniu ujemny.  Możemy jedynie domniemywać z pokręconych zdań w jakim stopniu.

Wprowadzone zmiany sprawią, że miesięcznie będzie im brakować tylko 600 euro (ciekawe porównanie: krótszy okres, inna waluta... można sprawdzić ile to będzie kwartalnie w złotych) ale szef OLT zapewnia się, że tę lukę finansową da się załatać poprzez  podniesienie cen, wynajem samochodów czy jakieś tajemnicze operacje w Niemczech.

Zatem OLT nie poddaje się i mimo ostrego pikowania w dół próbuje wyprowadzić maszynę raczej w bok, gdyż w górę zapewne nie da rady... Z drugiej strony Amber Gold też nie składa broni lecz nie tylko otwiera nowy oddział, ale także poszerza ofertę lokat o czym można przeczytać klikając na ten link. 

Z ostatniej chwili:
Już po napisaniu tego artykułu okazało się, że wszystkie rejsy regularne w OLT zostają zawieszone do odwołania. 

Ciąg dalszy: OLT ogłasza upadłość

4 komentarze:

 1. Dawno nie widziałem takiego zamieszanaia wokół firmy. To co teraz się dzieje w przypadku Amber i OLT to chyba nikt by się nie spodziewał.Tu sytuacja się zmienia raptem co kilka godzin.Powoli ciężko za tym nadążyć. Ciekawie co się jeszcze wydarzy do wieczora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przygotowuję właśnie dalszy ciąg sprawy, który powinien się pojawić jutro.

   Usuń
 2. Zniszczyć firmę chcą

  OdpowiedzUsuń
 3. Dokładnie. Tanio latali- zniszczyć. Dobry % na lokatach- zniszczyć. Choć nie wiadomo do końca ,co tak naprawdę się dzieje u źródła firmy(dużo niejasności owianych tajemnicą).

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...