niedziela, 8 lipca 2012

Kolejne podwyżki oprocentowania lokat
W przypadku lokat warto odnotować kolejne podwyżki. Nie tylko Meritum, neoBANK czy Toyota podniosły oprocentowanie swoich lokat. Jak się nietrudno domyśleć podwyżkę zaoferował też bank FM a przecież niedawno podrasował przecież swoją ofertę o czym pisałem w artykule seledynowa seria lokat w FM.

Ale ostatnia podwyżka była raczej symboliczna gdyż wynosiła zaledwie 0,10% i nie rekompensowała wcześniejszego spadku o 0,20%. Za to teraz mamy nareszcie kolejne podwyżki, które powodują, że ostatecznie wychodzimy na tym lepiej. 

Źródło: bank

 
Co więcej oprocentowanie lokat opartych opartych o WIBOR też zrobiły się ciekawsze ale tylko dlatego, że wzrosła stawka WIBOR. Oto szczegóły aktualnej oferty:

3 miesiące - 6,20% (+0,20)
4 miesiące - 6,30% (+0,20)
6 miesięcy - 6,40% (+0,15)
9 miesięcy - 6,40% (+0,20)
12 miesięcy - 6,40% (+0,10)

I nie ma tutaj żadnych tricków żadnych haczyków, żadnych gwiazdek do których zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Widząc nowe lokaty oferujące powyżej 6% odruchowo człowiek patrzy na pułapki, na drobny druczek, na dodatkowe warunki do spełnienia. Na szczęście są jeszcze banki, które nic nie kombinują.

FM należy do grupy nieszkodliwych dobrych banków, które nie próbują nabierać potencjalnych klientów na chwytliwe nazwy, które mają niewiele wspólnego z prawdą jak to lubią robić instytucje ze stajni Getin ani nie są tak restrykcyjne jak neoBANK czy Toyota.

Jeżeli chodzi o lokaty o zmiennym oprocentowaniu, to zostały one pozostawione bez zmian. Co ciekawe, niektóre serwisy które omawiają tę lokatę twierdzą, że oprocentowanie wzrosło. Jest to tylko częściową prawdą oprocentowanie owszem wzrosło ale nie dlatego, że bank polepszył oprocentowanie ale dlatego, że wzrosła stawka WIBOR za sześć miesięcy.

1 rok - WIBOR 6M + 1,10% 
2 lata - WIBOR 6M + 1,20
3 lata - WIBOR 6M + 1,40% 

Dla osób które spotykają się z WIBOR po raz pierwszy odsyłam do szczegółowych wyjaśnień pod tym linkiem. WIBOR dotyczy wszystkich banków natomiast cyferki +10%, +20% czy +40% to marża, którą ustala bank. A ta jak widać pozostaje bez zmian.


Stawka WIBOR w momencie zmiany wynosiła 5,14% łatwo więc policzyć ile wynosi oprocentowanie tych lokat na dzień dzisiejszy.


Szkoda, że takich banków jak FM które dają dokładnie tyle ile reklamują jest coraz mniej.

3 komentarze:

 1. Dobrze że są taki banki które jak się reklamują tak jest bo w większości to tylko sztuczki, kruczki i na koniec wychodzi o połowę mniej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pewnie, ale jak ktos ma okazję i może załozyć to niech lepiej idzie do Neobanku i na 7% założy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli może, bo tam jest niestety wiele ograniczeń. Takich ograniczeń nie ma jednak Millenium na swoim koncie, które także oferuje 7%.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...