czwartek, 5 lipca 2012

Lokata dla naiwnych


Trzeba sobie szczerze powiedzieć, że powtarzanie w kółko nieprawdziwych informacji może być irytujące. Nazwy jakie banki mogą nadawać lokatom są dowolne o czym wie chyba każdy. Ale z drugiej strony nadawanie nazwy lokata numer 1 czemuś co ma oprocentowanie 6,30% i oferowane jest na 3 miesiące jest mówiąc delikatnie sprzedawaniem kota w worku.

Idea która na początku tego roku miała rewelacyjną ofertę lokat teraz sama na siebie pisze wyrok. Bank to instytucja, która powinna dbać o swój wizerunek i jakkolwiek nie musi gwarantować klientom to co najlepsze to jednak nie powinna ich wprowadzać w błąd. Tymczasem Idea z uporem odkleja i przykleja na swoją stronę tę samą lokatę dumnie nazywaną numerem 1.

Przy ostatnim opisywaniu tej lokaty tutaj nazwałem jej nazwę lokata bumerang bo powraca niczym narzędzie w ręku aborygena. W kwietniu gdy oferowała ona 6,5% trudno było mieć zastrzeżenia do nazwy, gdyż faktycznie była to jedna z najlepszych lokat na rynku. Ale to był kwiecień a teraz mamy lipiec więc należy iść z duchem czasu a nie z uwiędłych laurów liść z uporem stroić głowę.

Oto ranking lokat kwartalnych na chwilę obecną:
1 Meritum - Pierwsza lokata: 8,50% (6,89%) : do 5.000 zł
2 neoBANK - Lokat fantastyczna siódemka 7,00% (5,67%) od 5.000 zł -> nowość
3 Meritum - Pierwsza lokata: 7,00% (5,67%) : do 10.000 zł
4 Meritum - Lokata standardowa internetowa  6,60% (5,35%)
5 Meritum - Meritum zysku w internecie  6,60% - 3.000 zł 
6 neoBANK - Lokata MISTRZOWSKI PROCENT 6,60% (5,35%) - 5.000 zł
7 neoBANK - Lokata NA MEDAL 6,40% (5,18%) - 5.000 zł
8 BGŻOptima - Lokata bezkarna: 6,30% (5,10%) 

Tymczasem na stronie banku widzimy kolejny raz taką reklamę.

Reklama dla naiwnych Źródło: Idea bank


Trzeba tutaj zatem podkreślić, że to zwykłe nabieranie klienta czyli innymi słowy lokata dla naiwnych. Bo tak naprawdę powinna się nazywać Lokata NR 9. Dlaczego nie 8 skoro tam też jest 6,30%? Bo w Optimie mamy możliwość zerwania lokaty w dowolnym momencie jej trwania bez kar stąd nazwa bezkarna natomiast w Idei za zerwanie zostaniemy ukarani brakiem jakichkolwiek odsetek.

Przy poprzednich reklamach lokaty nr 1 starałem się informować o niej najwcześniej jak się da, gdyż należała do godnych uwagi. W chwili obecnej zastanawiam się czy jeszcze w ogóle warto o niej mówić. Bo jeśli tak to tylko w kontekście ironizującym.

W gruncie rzeczy lokata nie jest zła bo 6,30% to nie jest mało jak na lokatę kwartalną. Ale Idea podwyższyła oprocentowanie tej lokaty zaledwie o 0,05% w stosunku do poprzedniej oferty przed tygodniem co można zobaczyć tutaj. A podwyżek lokat mamy teraz coraz więcej.

Z drugiej strony Meritum podwyższył swoją lokatę kwartalną o 0,90% a więc 18 razy więcej. I nazywa ją skromnie lokata standardowa internetowa o czym pisałem tutaj. I oferuje ją o dzień dłużej niż Idea.


Na koniec dodam, że Idea ma w swojej ofercie także obligacje bankowe. Ich oprocentowanie jest o wiele atrakcyjniejsze gdyż wynosi WIBOR 6M + 3,75% co daje aż 8,90% na dzień dzisiejszy. Ale w przeciwieństwie do Getin pierwszą serię ustawił na zaporowej cenie wejściowej na 220 tys i co więcej nie zamierza umieszczać tej serii na Catalyst. 

Na domiar złego są to obligacje na długie 7 lat. A podobno po siedmiu latach grubych przychodzi 7 lat chudych. Grube są na pewno dla tego banku teraz co widać po wynikach raportu, który prezentowałem przy okazji szczegółów obligacji tutaj. Ale czy będą dalej grube za 7 lat, jeżeli będzie nas nabierać w dalszym ciągu?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...