środa, 8 sierpnia 2012

Kolejne podwyżki lokat w FM


Zaskoczenie na plus zawsze jest mile widziane. Raptem dwa dni temu poinformowałem o podwyżkach lokat w FM banku oraz Meritum podkreślając, że to znów efekt wahadła gdyż banki te najczęściej z początkiem miesiąca podnoszą nieznacznie oprocentowanie lokat by później znów niepostrzeżenie wrócić do zwykłej oferty.

Meritum przy tym zawsze określa do kiedy trwa promocyjna oferta, natomiast FM nie podaje takiej informacji. Można by odnieść wrażenie, że to posunięcie promowania lokat z początkiem miesiąca ma na celu polepszenie miejsca w rankingach, które pojawiają się na dany miesiąc na różnych portalach jak na przykład tutaj

Tymczasem nieoczekiwanie FM zdecydował się po kilku dniach ponownie podnieść oprocentowanie swoich lokat. To rzecz raczej rzadko spotykana, żeby w odstępie kilku dni jeden bank zdecydował się na zbiorowe wzmocnienie procentów.


Zobaczmy zatem jak to wygląda na dzień dzisiejszy:
3 miesiące - 6,20% (+0,10%)
4 miesiące - 6,25% (+0,05%)
6 miesięcy - 6,40%(+0,15%)
9 miesięcy - 6,40% (+0,10%)
12 miesięcy - 6,35% (+0,05%)
Jeżeli jednak spojrzymy na ofertę którą prezentowałem 8 lipca tutaj, dojdziemy do przykrego wniosku, że mimo tych dwukrotnych podwyżek oferta jest odrobinę mniej atrakcyjna od tej sprzed miesiąca.
Warto kolejny raz porównać powyższą ofertę z Meritum, które prezentowałem tutaj. Tym razem oferty do pół roku ciekawsze są w FM, ale w dalszym ciągu Lokata standardowa internetowa jest bardziej opłacalna w Meritum gdzie na 9 miesięcy dostaniemy 6,50%.Gdyby jednak porównywać bardziej szczegółowo oba banki, można znaleźć także lokatę na 6,54% w FM. To oznacza, że teoretycznie ostatecznie FM wychodzi zwycięską ręką z pojedynku z odwiecznym rywalem.Należy jednak pamiętać, że reklamowane na stronie 6,54% jest oprocentowaniem zmiennym opartym o wskaźnik WIBOR 6M. Zmiana następuje co kwartał więc następna będzie w październiku. Na chwilę obecną oprocentowanie waha się od 6,24% - 6,54% ale bank oczywiście reklamuje tę ostatnią wartość, która zarezerwowana jest tylko dla lokat 3 letnich.

Bardziej szczegółowo o lokatach WIBORowych z FM pisałem w tym artykule. Tam można znaleźć jak dokładnie oblicza się powyższe stawki.

Podsumowując nasuwają się nieciekawe wnioski. Znów robieni jesteśmy w balona przez kolejną instytucję bankową. Te niby podwyżki i to dwukrotne nie rekompensują strat, więc jak tu się dziwić, że Polacy szukają alternatyw do lokat bankowych?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...