sobota, 4 sierpnia 2012

Koniec wypłat w Amber Gold


Jeszcze do niedawna Amber Gold wypłacał niektórym klientom pieniądze po tym jak Toyota bank zgodziła się robić przelewy o czym pisałem tutaj. Ale panika jaka wynikła w wyniku upadku OLT oraz gradu zaskakujących informacji spowodowała, że klienci Amber Gold którzy jeszcze nie dostali pieniędzy zaczęli się komunikować celem utworzenia zbiorowego pozwu o czym tutaj.

Do zdegustowanych i rozczarowanych dołączają także sami pracownicy Amber Gold. Dwa dni temu na stronie spółki pojawiła się informacja o otwarciu kolejnej 63 placówki w Zamościu więc jak widać ilość pracowników jest dość spora. Tymczasem okazuje się, że wypłaty, które zwykle odbywają się ostatniego dnia miesiąca nie zostały wypłacone w terminie.

Wiem, że czytelników bloga najbardziej interesują informacje dotyczące wypłaty. Większość wpisów w google dotyczy hasła 'Amber Gold wypłaca' co jest oznaką, że ludzie szukają potwierdzenia wypłat gdyż część klientów faktycznie takie wypłaty dostało o czym można się dowiedzieć czytając fora internetowe. 

Niestety jeżeli do tej pory Amber Gold nie nadążał z wypłatami, to teraz już przestał płacić. Co się stało? Koniec gotówki? Faktycznie była to piramida, która w ostatnich dniach mocno się trzęsła się i właśnie runęła z hukiem?

Wczoraj Marcin Plichta powiedział TVP Info takie słowa:
Amber Gold na chwilę obecną nie ma żadnego rachunku bankowego, z którego mogłaby wypłacać jakiekolwiek środki. Jej sytuacja - oprócz tego, że nie ma rachunku bankowego - jest na tyle stabilna i na tyle rzeczowa, że jesteśmy w stanie wypłacić wszystkim pieniądze na ich środki, z tym że nie mamy fizycznej możliwości.

Czyli możemy założyć, że Toyota bank w końcu też się wycofał ze współpracy. No dobrze, ale co z pieniędzmi, które rzekomo są w bankach?  Zostały przejęte przez kogoś? Ostatecznie przecież inwestora najbardziej interesuje co się dzieje z jego pieniędzmi, nawet jeśli miałaby to być tylko ich część.

Ten problem szef spółki komentuje tak:
Pieniądze klientów są zablokowane, np. na rachunku technicznym w banku. Bank  wypłaci spółce pieniądze dopiero w momencie, kiedy ta wskaże nowy numer konta. Żaden polski bank nie chce nam otworzyć rachunku.

Ale co to obchodzi inwestora, który chce odzyskać pieniądze za wszelką cenę, nawet utraty 19,5%. W końcu były gwarantowane. A gwarancja to pewność. I na to człowiek bez twarzy ma odpowiedź:
Przygotowujemy się do sprzedaży złota, które jest zabezpieczeniem lokat, żeby móc wypłacić klientom środki w takiej wysokości, w jakiej zostało to umówione. Do tego, tak jak państwo wiecie, posiadamy gotówkę, która do poniedziałku zostanie odblokowana i spółka posiada także bardzo duży zasób majątku trwałego, który w momencie likwidacji spółki także będzie sprzedawany

Ale niestety złoto ostatnio tanieje. Nawet na stronie Amber Gold widzimy taki obrazek

Kurs złota za ostatni tydzień Źródło: Amber Gold


Nie napawa to optymizmem. Na koniec polecam obejrzenie wywiadu z wiceprezesem Związku Banków Polskich Jerzym Bańką, który twierdzi, że absolutnie nie ma takiej możliwości żeby nie dałoby się wypłacić środków z rachunku technicznego. Wywiad zobaczycie tutaj.

5 komentarzy:

 1. Dlaczego człowiek "bez twarzy"?

  http://www.newsweek.pl/bins/Media/Pictures/f0/f0e7/f0e764c385324871b6e03a6912accc06.jpg

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe jak jest naprawdę, kij zawsze ma dwa końce?

  OdpowiedzUsuń
 3. Absurdalne jest twierdzenie Wiceprezesa Związku Banków Polskich Jerzego Bańki, że nie jest prawdą, że banki zablokowały Amber Gold dostęp do pieniędzy zgromadzonych na jej rachunkach, bo firma przecież zawsze może poprosić o wypłatę gotówki...Zabawne, już widzę Prezesa Amber Gold, który idzie z walizką do banku, wypłaca gotóweczkę na setki miljonów złotych i zaprasza 60 tysięcy klientów Amber Gold by się ustawili w kolejce, a on każdemu odliczy jego należność. Twierdzenie Pana Bańki jest co najmniej bulwersujące jak i absurdalne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. z rachunku technicznego można wypłacić pieniądze na dowolny rachunek / np. założony na osobę prywatną (wypłata autoryzowana przez upoważnione osoby) a następnie zadysponować nimi według uznania (wierzycieli lub swojego). Jeśli się mylę, proszę o merytoryczne sprostowanie.

   Usuń
 4. nie mozna, ag nie ma konta, upowazniona osoba nie moze wskazac swojego rachunku i potem dysponowac tymi srodkami brak podstaw prawnych

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...