czwartek, 9 sierpnia 2012

Maraton dla cierpliwych da 7,13% zysku na mecie


W związku z Amber Gold popularne stało się zdanie: jeżeli zobaczysz dwucyfrowy zysk powinna ci się zapalić czerwona lampka z napisem uwaga - coś tu nie gra, niebezpieczny produkt. I w tym całym rozgardiaszu wokół gdańskiej spółki Getin wraz z siostrzyczką Open oferują nam tyle samo ile Amber Gold! 10%.

Czyli coś tu nie gra. Zarzucimy więc haczyk, złowimy tę grubą rybę i przyjrzymy się jej z bliska. Getinowski wieloryb nosi nazwę lokata maratończyka i o dziwo Open online tym razem nie owija w bawełnę i nie kombinuje z nazwami ale też umieszcza nazwę lokata maratończyka. 

Nazwa jest jasna od razu. Kto pamięta co nieco z lekcji o starożytnej Grecji może przypomnieć sobie o bitwie pod Maratonem w 490 p.n.e. po której niejaki Filippides przebiegł 42 kilometry do Aten w nowiną o zwycięstwie Hellenów i ostrzeżeniem przed Persami.

W chwili obecnej trwa bitwą pod Getinem a walka oczywiście rozgrywa się o klienta. Bank ten 42 kilometry zamienia na lokatę, która ma trwać 42 miesiące czyli aż 3,5 roku! To bardzo nietypowy okres dlatego warto prześwietlić tę lokatę through. 

Bank reklamuje lokatę ze względu na trwającą Olimpiadę w Londynie. 
Ukończenie biegu maratońskiego to niesamowite osiągnięcie i wielka satysfakcja. Oszczędzanie to też swoisty maraton. Bieg na długi dystans, podczas którego z przyjemnością obserwujemy, jak nasze oszczędności z każdym kolejnym etapem rosną dzięki oprocentowaniu sięgającemu nawet 10%.

Aha. Czyli po pierwsze jest to lokata progresywna czego łatwo było się domyśleć. Ale jaka! Nie zaczyna się ona od 2 czy 3% ale od razu od 6,30%! Czyżby to był jakiś superprodukt? Spójrzmy na tabelę oprocentowania.

Jak widzimy co trzy miesiące oprocentowanie rośnie, zatem mamy 42/3 = 14 zmian. Na pierwszy rzut oka wygląda nieźle. Chociaż dopiero po upływie 30 miesięcy robi się ciekawie czyli 7%, przed upływem 3 lat robi jeszcze ciekawiej bo 8%, fajnie się robi dopiero po 3 latach gdyż wówczas dostaniemy tyle ile na najlepszych lokatach bankowych czyli 9% a amberowsko dopiero na samiusieńki koniec. 

Ostatni rok wygląda zatem całkiem nieźle, tylko nieznacznie gorzej od obligacji bankowych. W przypadku lokat progresywnych kluczowy jest fakt średniej, a w tym przypadku średniej ważonej czyli ile tak naprawdę wynosi oprocentowanie lokaty. Po uśrednieniu otrzymamy całkiem niezłą wartość 7,13%.

A co jeśli zerwiemy lokatę? 

1-3 miesięcy -  0% ! (do dnia 30 października)
4-42 miesięcy -  5,34%

W przypadku zerwania lokaty przed 30 października nie dostaniemy żadnych odsetek natomiast po tym terminie otrzymamy 75% od średniego oprocentowania licząc od średniej czyli 7,13%! Taką informację dostałem na infolinii Getin online na którą zadzwoniłem po uwadze która ukazała się w komentarzach niżej.

Za zwrócenie uwagi na ten bardzo istotny szczegół chciałbym bardzo podziękować Anonimowemu 15:01. Krytyka jeżeli jest konstruktywna zawsze jest bardzo mile widziana. 

Warunki zerwania umowy trzeba to przyznać są bardzo dziwne. Zdrowy rozsądek mówi, że skoro oprocentowanie wzrasta progresywnie to także progresywnie powinna wzrastać kara. Niestety kara jest stała i od razu ta najwyższa.

Jak widać wygląda to całkiem nieźle w przypadku gdy dotrwamy do mety, ale zupełnie przeciętnie w przypadku jej zerwania.

3,5 roku to bardzo długi okres czasu ale jeżeli jednak pieniądze mogą sobie tyle poleżeć na boku na pewno jest to alternatywa ciekawsza od oferty IKE czy innych dziwolągów długoterminowych bo za tę lokatę nikt Wam nie pobierze opłat za zarządzanie, za manipulowanie i inne podejrzane machinacje, za które banki lubują sobie jeszcze płacić.

Niestety wypłata odsetek nastąpi dopiero na sam koniec. czyli dopiero w 2016 roku!

14 komentarzy:

 1. Źle policzyłeś oprocentowanie zmniejszone o 25%.
  Przy zrywaniu lokaty po 31.10 liczymy 75% ze średniego oprocentowania (czyli 7,13%) a nie z oprocentowania z tabeli.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się. Jest taki zapis pod drugą gwiazdką.
   Dziękuję za sprostowanie.

   Usuń
 2. Moim zdaniem podane zestawienie zysków w przypadku wcześniejszego zerwania lokaty przed terminem jest niezgodne ze stanem faktycznym. Zgodnie z tym co deklaruje Getin: "Klient otrzyma odsetki w wysokości 75% średniego oprocentowania Lokaty (tj. dla pełnych 42 miesięcy) obliczonego za okres rzeczywistego przechowywania środków na Lokacie. Jeżeli dyspozycja zerwania Lokaty zostanie złożona przez Klienta w okresie od dnia założenia Lokaty do dnia 30 października 2012 r., jej skutkiem będzie utrata całości naliczonych przez Bank odsetek." Zatem zysk dla lokaty zerwanej po 30.10.2012r. ale przed terminem zapadalności wyniesie każdorazowo 5,35% (75% x 7,13%)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za sprostowanie. Zauważ jednak, że nie jest to każdorazowo 5,35% to by było zbyt piękne.
   "75% za okres rzeczywistego przechowywania środków" Średnie oprocentowanie zmienia się z kwartału na kwartał więc pewnie od tej zmiennej średniej wypłacane jest 75% odsetek.
   W artykule znalazły się stosowne poprawki. Jeszcze raz dziękuję za cenną uwagę i pozdrawiam.

   Usuń
 3. Dokładnie średnie oprocentowanie wynosi nominalnie 7.125% co dla okresu inwestycji 3.5 roku oraz kapitalizacji na koniec umowy daje efektywnie 6.568% brutto, lub 5.32% netto.
  Januszw.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ponownie się nie zgodzę. Średnie oprocentowanie się nie zmienia jeśli chodzi o obliczenia do zrywania lokaty. Zarówno po 4 miesiącach jak i po 10 zawsze będzie to 75%*7,13, z tym że trzeba to jeszcze przemnożyć przez (liczbę dni)/365

  OdpowiedzUsuń
 5. "Klient otrzyma odsetki w wysokości 75% średniego oprocentowania lokaty(tj.dla pełnych 42 miesięcy)obliczonego za okres rzeczywistego przechowywania środków na Lokacie".

  Nie można tego inaczej interpretować,jak tylko tak,że za powiedzmy 235 dni lokaty(okres rzeczywistego przechowywania środków),otrzymamy odsetki w wysokości 5.34% brutto w skali roku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zadzwoniłem na infolinię Getin online i dostałem potwierdzenie. Naniosę zatem poprawkę do artykułu. Dziękuję raz jeszcze za konstruktywną krytykę. Pozdrawiam.

   Usuń
 6. I jeszcze jedno.Przy zakładaniu lokaty na stronie www.getinonline.pl,po wpisaniu kwoty lokaty,pojawia się wartość należnych odsetek,niestety znaczne zawyżona.Przypuszczam,że uwzględniono tam kwartalną kapitalizację odsetek,co jest nieprawdą.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dobra, przyznaję się nie umiem liczyć.

  Chciałem założyć lokatę na 10000 zł, system mi wyświetlił że odsetek będzie 2205 zł. To wrzuciłem sobie do Excela, i wyliczyłem jakie musiałoby być oprocentowanie lokaty rocznej by przez 3.5 roku uzbierała mi się ta kwota, oczywiście biorąc pod uwagę procent składany przy kapitalizacji co rok, przez 3 lata i ostatnią lokatę na 6 miesięcy.

  I wyszło mi 5.8462% - szału nie ma. Skąd się więc wzięło to 7.13%?

  Wolę więc założyć lokatę na rok na 6.4% a potem się zobaczy....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 7.13% brutto,to 5.78% netto.A lokata 6.4% da Ci 5.18% netto.Za każdym razem musisz pamiętać o 19-procentowym podatku.

   Usuń
  2. Hmm... to nie bardzo się składa w całość. OF mi podał taką kwotę odsetek i to chyba jest kwota brutto? Ja tak samo liczyłem wszystko dla kwot brutto. Więc albo mi źle podali kwotę odsetek albo te ich 7.13% jest zupełnie wyssane z palca.

   Usuń
 8. 7.13% brutto,to w przybliżeniu 5.78% netto.A lokata na 6.4%,daje netto 5,18%.Przy obliczaniu odsetek,musisz za każdym razem uwzględniać 19-procentowy podatek.

  OdpowiedzUsuń
 9. Dajcie sobie spokój ... lepiej zanieść kasę do bgż optimy i mieć ciut mniej ale za to dostępne od razu bez łachy i jakiś cudów ...
  kto wie co się wydarzy za 6 miesięcy a co dopiero za 42 ;) ???

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...