niedziela, 26 sierpnia 2012

12% od Getin czyli istotne są szczegóły


Getin to zdaniem wielu internautów bank o bardzo złej reputacji. Fora pełne są wypowiedzi pełnych rozczarowań, nawet w komentarzach do pierwszej części niniejszego cyklu artykułów pojawiła się wypowiedź o obawie założenia lokaty na 12% ze względu na głośną aferę wrobieni w Getin. To nakazuje przesadną ostrożność w postępowaniu z tą instytucją.

Już po założeniu opisywanej wczoraj lokaty dowiedziałem się kilku nowych bardzo istotnych szczegółów o których warto teraz wspomnieć. Powiedzenie diabeł tkwi w szczegółach jest tutaj jak najbardziej na miejscu, gdyż brak jakiegokolwiek warunku czyli szczegółu skutkuje utratą atrakcyjnego oprocentowania.

Pierwszy mniej istotny szczegół dotyczy widoczności lokaty. Jak informowałem wczoraj w bankowości internetowej Getin to co zostaje wpłacone na konto jest widoczne, natomiast to co na lokatę niestety nie. O tym nie informują nowych klientów a to oznacza awizowanie lokaty czyli dodatkowe koszta tak transportu (wiele osób mieszka z dala od oddziału Getin banku) oraz stracony czas.

Jak się okazuje jest na to sposób. Wystarczy napisać w rubryce wiadomości do banku informację, że życzymy sobie aby lokata była widoczna dla klienta. Po wysłaniu takiej informacji dostałem nastąpującą odpowiedź:

W odpowiedzi na Pana  zapytanie Getin Noble Bank S.A. pragnie poinformować, iż dostęp internetowy do lokaty został uruchomiony. 

Jest jednak możliwość podglądu

Drugim już bardzo istotnym szczegółem jest sposób dokonywania płatności. Mając na uwadze, że głównym warunkiem otrzymania 12% jest regularne dokonywanie 24 płatności w odstępie miesięcznym wpłaciłem w oddziale najpierw pieniądze na lokatę potem wymagane 750zł na konto. Nikt nie zgłaszał, żadnego zastrzeżenia.

Pieniędzy na koncie w Getin trzymać nie warto gdyż oprocentowanie konta do kwoty 2000 zł wynosi 0%, zatem logicznym krokiem jest wykonanie przelewu na zewnątrz. Tymczasem późnym wieczorem dostałem telefon z banku, że płatność dokonana w oddziale się nie liczy. Należy ją dokonać przelewem z innego banku i tylko taka transakcja jest uważana jako spełnienie warunku.

Warunek bardzo śliski. Przyznam szczerze, że takiej możliwości nawet nie brałem pod uwagę bo tak naprawdę co to za różnica?. Przelew czy wpłata w oddziale mają w końcu ten sam skutek zaksięgowanie wymaganej kwoty.

Jak widać praktycznie już na starcie możemy narazić się na utratę oprocentowania. Na szczęście jak dotąd komunikacja tak z centralą, która udostępniła lokatę w bankowości internetowej jak i opiekunem klienta, który poinformował o sposobie dokonywania wypłaty przebiega jak na razie bez zarzutu.

Warto też wspomnieć o karach za przedwczesne zerwanie lokaty. Dzielą się one na dwa przypadki:
 • zerwanie umowy lokaty w terminie do 1 miesiąca -  utrata odsetek
 • zerwanie po 1 miesiącu - obniżenie do 1/2 oprocentowania rachunków a'vista 

Kary w Getin za jakiekolwiek zrywanie umów przed czasem od zawsze były bardzo surowe. Zatem jak widać jest to lokata dla wytrwałych. Zabawne jednak jest fakt, że Getin niejako zmusza klienta do założenia konta w innym banku skoro wymaga przelewów z zewnątrz.

Mam nadzieję, że nie będzie już więcej takich dziwnych niespodzianek.

Ciąg dalszy: 12% na lokacie w Getin - zmiana warunków

39 komentarzy:

 1. dajcie linka do tej 12% lokaty. nigdzie nie widze, nie aktualna juz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aktualne, trzeba się po to pofatygować do oddziału.

   Usuń
 2. Ile moge zalozyc takich lokat na 12%?

  OdpowiedzUsuń
 3. I tylko jeden raz? Nie odnowi się po 3 miesiącach na tych samych warunkach?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odnowi się ale na zasadach standardowej czytaj - nieopłacalnej.

   Usuń
 4. Mnie bardziej interesuję czy w ciagu 2 lat mogą zmienic oplaty za obslugę konta zeby odbić sobie z nawiązką to super oprocentowanie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli zmieni się coś na niekorzyść klienta, wówczas mamy prawo do wypowiedzenia umowy ror bez konsekwencji. Tak przynajmniej zapewniała mnie opiekunka klienta.

   Usuń
 5. Założyłam dziś konto i lokatę, dodatkowo zdecydowałam się na karte debetową dla kierowcow (http://www.getinbank.pl/produkt/debetowe/105-karta-debetowa-dla-kierowcow,105p.html). Dostanę zwrot nadwyżki ponad 4,99 zł za litr (do 30 litrów miesięcznie), przy czym karta jest bezpłatna, i to bez dotychczasowego warunku dokonania innych zakupów za 500 zł miesięcznie. Póki co haczyków nie stwierdziłam, choć "wgryzać" się będę jutro... ;)
  Kolejny raz pięknie dziękuję za pożyteczny blog :)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam, nie rozumiem tych kar. Lokatę zakładam na 3 m-ce. Po 3 miesiącach wyprowadzam kasę i co się stanie jak zamknę konto? Przecież nie obniża mi już oprocentowania lokaty. Chyba, że konta nie można zamknąć?

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tym pisałem w poprzednich odcinkach. Karą jest zmniejszenie oprocentowania z 12% do standardowego na dany dzień.
   http://moneyafterhours.blogspot.com/2012/08/12-od-getin-pod-lupa.html
   Na dziś to wynosi 3,5% zatem karą będzie różnica która zostanie pewnie zaksięgowana na ror.
   A załącznikiem do ror jest OŚWIADCZENIE O PODDANIU SIĘ EGZEKUCJI. Będziesz wówczas na minusie na ror a to oznacza zaciągnięcie kredytu.
   I tu cię bank pięknie złoi za próbę oszustwa. Umowa umową trzeba dotrzymać. Niestety

   Usuń
 7. Orientuje sie ktos ile mam czasu po zalozeniu konta na wplate tych 750 zl?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeczytaj wszystkie odcinki ten jest trzeci. Warto poznać wszystkie szczegóły.
   Odsyłam do pierwszego niżej
   http://moneyafterhours.blogspot.com/2012/08/lokata-wspaniaa-dwunastka-czyli-getin.html

   Usuń
 8. No przeczytalem ale nigdzie nie ma do kiedy, niby w umowie jest cos o 5 dniu kazdego miesiąca ale jak zalozylem lokate 28 to mam nie caly tydzien na to?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie poinformowała babka, że miesiąc zaczyna się od 11 dnia danego miesiąca a kończy 10 następnego.
   Powiem szczerze nie jest to wiarygodna informacja. Widać było, że to nowa pracowniczka niezorientowana jeszcze w temacie.
   Ja nie kombinuje do kiedy mogę do kiedy nie. Wpłacam od razu to co muszę gdyż raz już się nadziałem na to w przypadku zakładania konta w Eurobanku.
   Na pewno Eurobank i Polbank miesiąc rozliczeniowy mają tak jak jest w kalendarzu. ING oraz BGŻ mają od 28 do 27 następnego miesiąca.
   W Getin radzę zadzwonić na infolinię. W Eurobanku pisałem odwołanie i rozpatrzono je pozytywnie gdyż założyłem konto 24 a wpłaciłem kasę 2 i już nie spełniłem warunków umowy. Getin wątpię żeby był tak łaskawy tym bardziej że mają tutaj wędkę w postaci tej lokaty więc warto zadzwonić i się upewnić.

   Usuń
 9. Pani na infolinii powiedziala ze w zaleznosci od kiedy zakladalem konto mam 30 dni na wplate, czyli jak np zalozylem 25 sierpnia to mam czas do 25 wrzesnia

  OdpowiedzUsuń
 10. Założyłam konto także na mamę. Ponieważ działo to się w ostatnich dniach sierpnia, miałam wątpliwośći, czy zdążymy przelać 750 zł z innego banku. Okazało się, że do konca roku można wpłacać również w oddziale... Przyznam, że nie podobają mi się te rózne komplikacje, zmiany, dodatkowe warunki... Cóż, trzeba zachować maksimum czujności...
  Przy okazji dowiedziałam się, że niektórzy klienci (mający wcześniej kredyty lub lokaty i, prawdopodobnie, powyżej ktoregoś roku życia) mogą zamiast lokaty na 12% dostać 500 zł od banku na konto. Moja mama miała dostać, ale po wyjściu z placówki dostała info przez telefon, że jednak nie zalicza się do uprzywilejowanego grona... Zauważyłam, że pracownicy Getin Banku nie za bardzo są zorientowani we wszystkich szczegółach produktu...
  Jeszcze jedno: za polecenie klienta przysługuje 100 zł (można polecić do 7-miu osób). Nagroda wpływa na konto po dwu wpłatach po 750 zł, oraz po płatności kartą na co najmniej 100 zł. Karta w takim przypadku jest bezpłatna, dodatkowo daje 5% zwrotu za zakupy we wszystkich aptekach. Takie informacje mam od pani z banku, nie biorę za nie odpowiedzialności ;)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie poinformowano, że w oddziale owszem można wpłacać ale taka wpłata się nie liczy.
   Na domiar złego polecam artykuł, który planuję na czwartek będą w nim kolejne szczegóły dotyczące konta w Getin na trzeba uważać. Na razie jestem w trakcie zbierania informacji.

   Usuń
  2. Dziś byłam aktywować kartę dla kierowców i przy okazji spytałam o tę kwestię. Pani (a byłam w innym oddziale) potwierdziła, ze wpłata gotówkowa też się liczy. Na wszelki wypadek zrobię jednak dodatkowy przelew. Fatyga niewielka, a kto wie, co się potem okaże...
   Jeszcze jeden dowód na to, że należy kontrolować informacje od pracowników: W umowie mojej mamy (ROR Słoneczny) wydrukowano, że wpłaty powinny wynosić minimum 500 zł miesięcznie, a pani wpisała odręcznie 750... I o takiej kwocie z nami rozmawiała. Przypuszczam, że w GB zmiany czy wprowadzanie nowych produktów odbywa się na tyle często, że ludzie nie nadążają... Tym bardziej trzeba zachować czujność.
   Czekam na czwartkowy artykuł :)

   Usuń
  3. Ostrożność nigdy nie zawadzi. Artykuł zostanie przesunięty ze względu na kolejne promocje, które się ukazują na rynku.
   Jutro wybieram się do oddziału w sprawie wyjaśnienia zatem w komentarzu kolejnym podam link do artykułu jak tylko się ukaże (piątek lub sobota tutaj lub na Polak potrafi), żeby nie musiała Pani szukać.

   Usuń
  4. Może ktoś potwierdzić te bajki?

   Usuń
 11. no i co z tym artykulem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ukazał się 7 września na blogu Polak potrafi. Link niżej:
   http://polakcan.blogspot.com/2012/09/12-od-getin-czyli-uwaga-na-zmiany.html

   Usuń
 12. Może mi ktoś napisać czy założenie konta liczy się od otrzymania umowy czy od założenia telefonicznie. Chodzi mi o te wpłaty bo konto założyłem 17 lipca a umowe dostałem 2 sierpnia czyli czas na 2 wpłate miałem do 17 września czy do 2 października?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sądzę, że od daty jaka widnieje na umowie.

   Usuń
  2. Niestety na umowie nie ma daty otwarcia rachunku.

   Usuń
  3. Każdy dokument musi zawierać datę zawarcia umowy oraz podpis. Należy zatem to wyjaśnić w najbliższym oddziale banku.

   Usuń
 13. Czy jeżeli zabiorą mi różnicę oprocentowania to mogę zamknąć konto bez problemów?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie powinno być problemów. Tak jak ze zwykłym zamykaniem konta. W końcu karą za zamknięcie konta jest tylko zmniejszenie oprocentowania z 12% na standardowe na dany dzień.
   Choć nigdy nie zaszkodzi zapytać przy zamykaniu

   Usuń
 14. Doczytałem się jeszcze w warunkach promocji o tym że karta nie jest darmowa i trzeba za nią płacić 4,99 zł jeżeli nie wykona się transakcji w wysokości nie mniej niż 400zł. O tym wogóle nie wspomniano i nawet nie ma tego w umowie tylko jest to w warunkach promocji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się, ale nikt ci nie każe jej wyrabiać. Ja założyłem konto bez karty, zatem w takim układzie opłata za kartę jest nieistotna.

   Usuń
  2. Spróbuje się pozbyć tej karty. Przez telefon mówili że jest całkowicie darmowa no i się nie pytali czy chce kartę. Jak tylko będzie okazja to się zamkne konto.
   Poza tym miały być jakieś lepiej oprocentowane lokaty dla klientów z kontem, a się okazuje że są takie same jak dla klientów bez konta. Co dobre w tym banku to tylko te lokaty które bez konta można założyć.

   Usuń
  3. Mają czasami lepsze oprocentowanie dla posiadaczy ror ale dotyczy to podwyższenia o zaledwie 0,10%. Na rynku zawsze jednak można znaleźć lepsze, więc raczej nie sugerowałbym się takimi argumentami.

   Usuń
 15. Nie jestem pewny czy dobrze rozumiecie te opłaty ale możliwe że i ja jestem akurat w błędzie.
  Jak dla mnie jednak te 4.99zł miesięcznie przez 24 miesiące to nie opłata za kartę a opłata za posiadanie RORa.
  Mówiąc prościej mam obawy że o ile nie wyrobiłeś karty do tego konta to nie będziesz mógł spełnić warunków darmowego RORa i będą Cię kasować 4.99zł/mies.

  Dokładnie brzmi to tak:
  "Warunkiem braku opłaty za konto jest wykonywanie transakcji bezgotówkowych przy użyciu karty debetowej lub kredytowej wydanej do Konta Swobodnego na kwotę minimum 400 zł miesięcznie przez okres 24 miesięcy kalendarzowych. W innym wypadku naliczana jest opłata 4,99 zł/mies."

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie płacę żadnych opłat. Mam na koncie zawsze kontrolny 1 zł i jest on tam stale. Gdyby były jakiekolwiek opłaty zniknąłby.
   Z drugiej strony o ile wiem w chwili obecnej jest nowa umowa i nieco bardziej restrykcyjne warunki. Planuje napisać o tym osobny artykuł gdyż jak widać po komentarzach zainteresowanie jest bardzo duże.

   Usuń
 16. Dowiedziałem się, że z karty mogę zrezygnować ale i tak zapłacić muszę. Czyli jak mi obniżą oprocentowanie na lokacie to zamykam konto i nigdy więcej nic wspólnego z getinbankiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli jak zrezygnujesz z karty debetowej będą jednak kasować te 4.99zł/mies za prowadzenie konta?

   Usuń
 17. Ale te 20 ooo zł trzeba trzymać w banku do końca umowy, czyli mminie 12% adalej pewnie 3%

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...