środa, 22 sierpnia 2012

Lokaty sielskie i diabelskie do 7%


Lubimy debiuty banków. Niekoniecznie tych całkiem nowych jak Alior Sync mogą to być istniejące nawet od zarania dziejów. Ważne jest tylko, żeby nowy czyli znany szerszej publice miał dobrą ofertę lokat, która wskoczy na czołówki albo lepiej zdystansuje obecnych

Takim bankiem co wyszedł z cienia jest istniejący już od... XIX wieku a dokładniej od 1899 roku bank spółdzielczy w Ciechanowie. Pisałem o nim niedawno gdy oferował lokatę kwartalną na... 7% tutaj. Takiej oferty nie było w żadnym banku.

Niestety w dzień po publikacji artykułu bank ogłosił zakończenie promocyjnej lokaty. Na szczęście pojawiły się nowe. Może trochę mniej atrakcyjne ale w dalszym ciągu ciekawe i godne uwagi gdyż w dalszym ciągu oferują 7% bez żadnych wymyślnych warunków.

W chwili obecnej PBS reklamuje dwie bardzo ciekawe lokaty którym nadano dziwne nazwy kolorów - żółty i niebieski. Jakby chwilkę pomyśleć można dojść do wniosku że kolory te oznaczają porę roku. Pasowałoby to do okresów na jaki można założyć te lokaty.


Lokata żółta to lokata kwartalna czyli tyle ile trwa jedna pora roku a skoro mamy jeszcze lato, słońce świeci na żółto więc nic dziwnego, że właśnie tym kolorem ochrzczono imię lokaty. Oprocentowana jest na 6,66% co jest niezłym wynikiem lepszym od jakiejkolwiek oferty kwartalnej co łatwo widać na rankingu który prezentowałem wczoraj.

Jak dla mnie trzy szóstki wywołują inne skojarzenie o zupełnie innych kolorach. Mogłagby to być czerwień albo czerń zależy kto jak kojarzy Belzebuba. Ale jak często podkreślam do nazw nie należy przywiązywać zbyt dużej wagi. Nawet jeśli lokata będzie się nazywała feralna, beznadziejna czy kiepska ale oferuje 7% to warto założyć.

Lokaty letnio-zimowe


Lokata niebieska to lokata 7 miesięczna. I chyba nieprzypadkowo jest to lokata 7 miesięczna! Coś zbyt dużą symbolikę banki ostatnio przypisują swoim lokatom trudno bowiem nie skojarzyć 7 miesięcy oraz 7 procent (porównaj lokaty 6/6 czyli sześciomiesięczne na 6%). 

Niebieski to oczywiście kolor zimy, która będzie trwała w ciągu tych 7 miesięcy. I na pewno nie będzie bałwanem ten kto założy tę lokatę gdyż to jedna z najciekawszych ofert na rynku.

Należy tutaj jednak zaznaczyć jeden istotny fakt - obie lokaty oferują oprocentowanie zmienne! Oznacza to, że w trakcie trwania lokat oprocentowanie może się zmienić. Od czego to zależy?

Najczęściej od tego jak będą się kształtowały stopy procentowe ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej. Ostatnio słyszymy pogłoski, że w chwili obecnej są one na zbyt wysokim poziomie a ostatnia podwyżka była nieuzasadniona. Należy się zatem spodziewać, że mogą one ulec zmianie w dół. A to da wymówkę bankowi z Ciechanowa do niekorzystnej zmiany oprocentowania.

Cóż bank ma zawsze rację. Przy ostatniej podwyżce stóp RPP nie zauważyliśmy podwyższenia oprocentowania lokat ale przy potencjalnej obniżce już na starcie jesteśmy automatycznie stratni. A co tu biedny klient może z tym począć? 

 Lokata sielska czy diabelska? Źródło: mobile-internet.pl


Bo za zerwanie umowy grozi kara zmiany oprocentowanie tylko do 0,05%. A wówczas lokata żółta czyli sielska może się okazać się iście diabelska. 

A wczoraj Andrzej Bratkowski z Rady Polityki Pieniężnej w wywiadzie dla TVN CNBC powiedział wprost, że jest potrzeba cięcia stóp aż o 0,5%. Warto o tym pamiętać, jeśli chcecie zakładać dziś lokaty o zmiennym oprocentowaniu! Bo wówczas środkowa szóstka zacznie topnieć tak jak na powyższym obrazku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...