niedziela, 19 sierpnia 2012

Wyprzedaż lokat nawet na 8,5%!


Lokaty stają się towarem powszechnym. Już nie tylko za założenie lokaty możesz dostać samochód o czym pisałem tutaj, teraz są nawet wyprzedaże lokat tak jak wyprzedaż posezonowa butów czy kurtek.

Takie coś oferuje Kasa Polska, która należy do SKOKów i na chwilę obecną oferuje zdecydowanie najlepiej oprocentowane lokaty spośród tych instytucji. Wydaje mi się jednak, że słowo wyprzedaż oznacza tutaj bardziej pożegnanie się ze SKOKami w formie jaką znaliśmy do tej pory.

Wiadomo bowiem już powszechnie, że od października kontrolę nad SKOKami przejmie KNF a wówczas należy się spodziewać obniżenia oprocentowania lokat. Zanim do tego dojdzie warto więc zakładać to co jest. Co więc mają w ofercie?

W ofercie Kasy Polskiej na wyprzedaży są dwa rodzaje lokat jakich nie znajdziesz w żadnym w banków:
6 miesięcy - 8,25%
12 miesięcy - 8,50%

Źródło: kasapolska.pl


A więc oferta tak dobra jak za najlepszych czasów gdy mieliśmy lokaty antybelkowe. Wówczas neoBANK oferował lokatę na 8,50% i można ich było zakładać dowolną ich ilość. Teraz niestety mamy wszędobylskie ograniczenie do 10 tys. A szkoda.

Minimum jest typowe dla lokat i wynosi tysiąc złotych. Oferta dostępna dla wszystkich tak członków Kasy jak i tych, którzy chcieliby do niej przystąpić. Tutaj jednak ujawniają się wady typowe dla SKOKów bowiem w tego typu instytucjach nie możemy sobie wejść i wyjść bezkarnie jak do banku.

Co więc musimy zrobić? Aby zostać członkiem Kasy Polskiej należy wnieść cztery opłaty członkowskie:
 • 80 zł za wpisowe
 • 80 zł za jeden udział
 • 1 zł za wkład członkowski

Powyższe składki są typowe dla wszystkich SKOKów ale warto pamiętać, że przy wypisywaniu się ze SKOKu z opłata druga i trzecia są zwracane (choć niestety nie od razu). W Kasie Polskiej mamy jeszcze dodatkową czwartą opłatę w wysokości 4 zł za składkę na jedną z dwu stowarzyszeń
Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej
Stowarzyszenie Wspierania Szpitala na Banacha

Gdyby nie te opłaty można brać w ciemno. Wielu internautów chwali zresztą SKOK Wołomin o którym pisałem tutaj. Twierdzą oni, że na dłuższą metę opłaca się być ich członkiem. Gdyby miały taką ofertę jak Kasa Polska na pewno można by przyznać im rację.

Ale poza opłatami największym cieniem jest przyszły nadzór KNF, który ma zamiar kontrolować SKOKi co przypuszczalnie będzie skutkowało zmniejszeniem oprocentowania lokat.

Warto zajrzeć do artykułu SKOKi rękami i nogami bronią się przed KNF. Niestety KNF myśli o sobie jak o misjonarzu i jakoś nie przyjmuje do wiadomości, że Kowalski lubi oszczędzać na lokatach.

Więcej o tym co będzie niebawem i co kryje się pod hasłem edukujmy Polaków by zarabiali mniej tutaj.

6 komentarzy:

 1. Wg mnie jest to typowa oferta - wabik. Biorąc pod uwagę maksymalną kwotę lokaty 10 000 PLN, zysk po roku, po odjęciu podatku Belki, wpisowego oraz składki na stowarzyszenie to 604,50 PLN. Taki zysk dałaby lokata roczna oprocentowana 7,46%. Fakt, że najlepsze lokaty w bankach oscylują wokół 7%, ale czy dla 40 PLN opłaca się tracić czas na zapisanie się do Kasy Polskiej, a później, po zakończeniu lokaty, na wystąpienie z niej? Podsumowując, wg mnie warto założyć, jeśli się już jest członkiem tego SKOK, w przeciwnym wypadku szkoda na tę ofertę czasu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli wstępujesz do Kasy to raczej z zamiarem korzystania z pełnej gamy usług na długie lata, a takie oferty pewnie nie są jedyne. Sam byłem w jednym ze SKOKów ale tam dochodziły bezsensowne opłaty za samo konto co czyniło inwestycje raczej mniej efektywnym od najlepszych banków.
   Na domiar złego widmo KNF nadzorującego SKOKi też zniechęca nie ma co ukrywać.

   Usuń
 2. I wystąpienie ze skoku (sprzedanie akcji) zajmuje rok czasu. Dzisiaj najlepszą lokaty daje Millenium i PBS Ciechanów (zero opinii w internecie, choć gwarancje mają).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O PBS Ciechanów pisałem dokładnie przed tygodniem więc jakaś opinia chyba jednak jest
   http://moneyafterhours.blogspot.com/2012/08/atrakcyjna-oferta-lokat-w-pbs.html

   Usuń
 3. a jak SKOKi mają się do BFG? Podejrzewam, że nijak.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mają swoje gwarancje. Udziela ich Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych SKOK do wysokości 100 tys euro a więc tyle samo ile BFG.
   TUW SKOK jest uznawane przez struktury Unii Europejskiej gdyż jest członkiem European Forum of Deposit Insurance, zatem obawy o powierzone środki raczej nie ma.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...